مراقبت از گوش و 10 ترفند خوب روزانه


ما صدای جهان را با گوش خود می شنویم و تفسیر می کنیم. گوشها اندامهای مهمی هستند که در تماس با جهان اطراف ما هستند ، که همچنین نقش مهمی در حفظ تعادل بدن دارد. تعیین امواج صوتی در گفتار و زبان تنها بخش کوچکی از نقش گوش است. بدون سلامت این ابزار مخفی و عملکرد خوب آن ، ارتباط و تعامل با دیگران دشوار می شود.

به دلیل حساسیت این اندام حیاتی به بدن ، مراقبت سالانه و منظم گوش توصیه می شود ، که نه تنها به دلیل توانایی شنوایی (زیرا همه نمی توانند بشنوند) ، بلکه به دلیل تحرک و ارتباط با جهان نیز اهمیت ویژه ای دارد. اطراف ما. در اینجا شش روش رایج برای مراقبت از گوش ها آورده شده است.

1- گوش ها را با محافظ گوش تمیز کنید

افراد معمولاً برای تمیز کردن گوش های خود از پارچه ای پنبه ای به نام گوش پاک کن استفاده می کنند ، اما غافل از این هستند که تمیز کردن نامناسب و غیر ضروری می تواند باعث ایجاد مشکل در گوش شود و توصیه نمی شود. خوب است بدانید که گوش های شما به طور مرتب تمیز می شوند ، به طوری که موم اضافی از گوش به طور مرتب از گوش داخلی به گوش خارجی منتقل می شود و این کار پاک کردن با یک پارچه مرطوب را برای شما آسان می کند. هر چیزی را که از گوش باقی مانده است بردارید.

در حقیقت ، استفاده از گوش پاک کن که در مجرای گوش قرار داده شده و در مجرای گوش مخدوش شده است ، با وجود این که در نتیجه گوش می تواند آسیب ببیند ، می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. مجرای گوش می تواند بخشی از گوش را خارج کند ، اما مجرای گوش را به داخل مجرای گوش می راند و آن را در مجرای گوش قرار می دهد و باعث انسداد ، کاهش شنوایی و عفونت های احتمالی می شود.

برای این منظور ، برای جلوگیری از هر گونه مشکلی ، بهتر است توجه خود را به گوش خارجی متمرکز کنید و از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن با آب گرم استفاده کنید. اگر احساس می کنید گوش شما زخم است ، به پزشک یا متخصص شنوایی خود مراجعه کنید تا گوش شما را تمیز کرده و زخم را با خیال راحت برطرف کند. همچنین می توانید با توصیه داروساز از قطره های ضد چروک استفاده کنید که به روند مرطوب کننده طبیعی گوش کمک می کند تا جرم را بازیابی کند.

2- اجسام خارجی و پیشگیری از آسیب

اکثر مردم عادت دارند تا جایی که می توانند اجسام خارجی را از گوشواره گرفته تا گوشواره وارد کنند. برخی از این مواد می توانند از گوش مراقبت کنند ، اما اگر بسیار کوچک یا خیلی عمیق باشند و وارد مجرای گوش نشوند ، خطر آسیب به این اندام افزایش می یابد.

قاعده کلی برای این موارد این است که آنها نباید از آرنج شما کوچکتر باشند. در واقع ، این اندازه تقریبی نشان می دهد که اندازه این اجسام خارجی نباید برای نفوذ به گوش زیاد باشد. در حقیقت ، تنها نگرانی در این مورد نفوذ عمیق اجسام به داخل گوش نیست. استفاده از سرهای توگوشی همچنین می تواند باعث کاهش شنوایی شود ، مانند کم شنوایی یا سایر آسیب ها ، به ویژه در افرادی که به گوش دادن به موسیقی بلند عادت دارند. برای محافظت از گوش ها ، هنگام استفاده از اجسام خارجی مراقب باشید و آنها را در گوش خود قرار دهید.

حتما بخوانید: نام شش بهترین داروی ضدافسردگی و قطره (بدون عوارض جانبی)

3- سطح صدا و مراقبت از شنوایی

نوجوانان دوست دارند به موسیقی بلند گوش دهند ، اما نادیده گرفتن صداها می تواند منجر به از دست دادن شنوایی زودتر شود. گوش دادن معمولی یا مداوم به موسیقی 85 دسی بل یا بیشتر منجر به مشکلات شنوایی مانند وزوز گوش یا کاهش شدید شنوایی می شود. در صورت تداوم این مشکلات ، آسیب های جبران ناپذیری به بافت های گوش وارد می شود ، بنابراین برای حفظ سلامت هرچه بیشتر این بافت ها ، بازرسی باید به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند محافظت از گوش در نظر گرفته شود.

4- تجهیزات صوتی و جلوگیری از انتقال

اگر از سمعک استفاده می کنید ، مهم است که گوش و سمعک خود را تمیز نگه دارید. عرق و روکش ساخته شده در مجاری گوش می تواند با سمعک تداخل داشته باشد و همچنین به شنوایی شما آسیب برساند.

علاوه بر مراقبت از سمعک ، باید از سلامت گوش خود نیز مراقبت کنید. استفاده از سمعک های القایی خطر عفونت گوش را افزایش می دهد. به یاد داشته باشید که وقتی سمعک را در گوش خود قرار می دهید ، همه میکروب ها و باکتری های سطح آن می توانند وارد گوش شوند. تمیز نگه داشتن دستگاه شما کار دشواری نیست ، اما در صورت نیاز به نظافت کامل ، سمعک خود را به متخصص سمعک نشان دهید.

5- آفتاب چشم و جلوگیری از آفتاب سوختگی

به آخرین باری که خورشید را سپری کرده اید فکر کنید. بعد از مالیدن کرم به دست ، صورت و گردن ، آیا؟ آیا شما هم آن کرم را روی گوش خود زده اید؟ جای تعجب نیست که اکثر مردم این موضوع را فراموش کرده و از کرم های ضد آفتاب برای گوش خود استفاده نمی کنند ، در حالی که خوب است بدانید گوش ها یکی از تاثیرگذارترین اندام ها برای بدن در سرطان پوست هستند.

گوش ها در نزدیکی سر قرار دارند و نور مستقیم خورشید بدون استفاده از کلاه یا کلاه می تواند باعث خطرات و آسیب های پوستی شود. بنابراین دفعه بعد که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید ، مقدار کمی از آن را به گوش خود بمالید.

6- پزشکان و متخصصان صدا

علیرغم اهمیت توصیه هایی که برای مراقبت سالانه گوش ارائه می شود ، ما نباید مراجعه به پزشک و متخصصان صدا را فراموش کنیم. در حقیقت ، این ویزیت نیازی به انجام سالیانه ندارد ، برای بزرگسالان ، بهترین زمان ملاقات هر 3 تا 5 سال است و این کار باید در فواصل کوتاه با افزایش سن انجام شود. برای حفظ سلامت کلی بدن و همچنین گوش های خود ، یک چکاپ سالانه با پزشک خود تعیین کنید.

هرگز سلامت گوش خود را دست کم نگیرید. اینها شرکت کنندگان شگفت انگیزی هستند که نقش مهمی در تعامل شما با دوستان ، خانواده و محیط بازی می کنند. اگر نکات زیر رعایت شود ، گوش شما را سالم و بلند نگه می دارد ، اما به یاد داشته باشید که علم بدون عمل بی معنی است. برای داشتن گوشهای سالم ، باید از آنها به خوبی مراقبت کنید.

5 ترفند اضافی

1- از وارد كردن اجسام تيز به داخل گوش خودداري كنيد. از آنجا که ساختار گوش ضعیف و حساس است ، ترکیب انواع مواد در آن می تواند به اندام آسیب برساند. این موارد ممنوع شامل گوش بند است. علاوه بر آسیب هایی که استفاده از پاک کننده های گوش می تواند به گوش شما وارد کند ، این خطر نیز وجود دارد که آنها لاله گوش را به عمق شما وارد کنند.

2- گوش های خود را تمیز کنید. جی! آیا می دانید که مجرای گوش خود را تمیز می کند و سرکه در قسمت های عمیق تر گوش ایجاد نمی شود؟ بنابراین وقتی از گوش پاک کن استفاده می کنید ، اوضاع را بدتر می کنید. برای اطمینان از تمیز بودن گوش ها ، آن را به آرامی با آب و صابون بشویید. پس از آن ، با یک حوله خشک کنید.

حتما بخوانید: وزوز گوش ، داروهای خانگی ، داروها و نکات

برای جلوگیری از آسیب به مجاری گوش ، هرگز گوش های خود را زیر دوش نکشید. بسیار نادر است که مولکول های بزرگ در گوش شما جمع شوند و نیاز به تمیز کردن کامل توسط متخصص دارند.معمولاً یک شستشوی ساده ، همانطور که در بالا توضیح داده شد ، برای تمیز نگه داشتن این ابزار کافی است.

3- صدا را کم کنید. بسیاری از مردم از هدفون برای جلوگیری از آزار سر و صدای بیرون استفاده می کنند. هنگام استفاده از هدفون ، به ویژه هدفون توگوشی ، از سالم بودن صدا اطمینان حاصل کنید تا از خطر کم شنوایی به دلیل سر و صدای زیاد جلوگیری شود. هر زمان که در محیطی پر سر و صدا هستید ، مانند کنسرت ، مسابقه موتور سواری یا کلوپ شبانه ، حتماً از کلاه استفاده کنید. اگر در مکانی هستید که به مدت طولانی در معرض سر و صدای زیاد قرار دارید ، حتماً گوش های خود را به طور منظم استراحت دهید تا بتوانند دوباره از فعالیت خراشیدن بهبود یابند.

4- به گوش های خود نگاه کنید. اگر در مکالمه خود دچار کم شنوایی هستید یا وقتی دیگران با شما صحبت می کنند ، بخشی از صحبت های آنها را نمی فهمید و باید دائماً از آنها بخواهید آنچه را که می گویند تکرار کنند ، ممکن است کم شنوایی داشته باشید. حتماً در طول سال به ارائه دهندگان مراقبت های اولیه مراجعه کنید تا پزشکان این مراکز (PCPs) بتوانند سلامت گوش های شما را بررسی کنند.

پس از معاینه شما ، پزشکان این مراکز تعیین می کنند که آیا باید برای انجام آزمایشات بیشتر به متخصص گوش ، حلق و بینی یا متخصص شنوایی مراجعه کنید. نادیده گرفتن این کاهش شنوایی می تواند منجر به مشکلات و آسیب های دیگری مانند افسردگی و آلزایمر شود. در صورت احساس درد در ناحیه گوش یا مشاهده تغییراتی در شنوایی خود ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

10 روش آسان برای تمیز کردن گوش در خانه (به طور کامل و ایمن)

5. نگران نباشید. استرس بیش از حد می تواند باعث وزوز گوش یا وزوز گوش شود. علاوه بر مشکلات متعدد و عوارض جانبی سلامت انسان ، زنگ زدن در گوش می تواند عوارضی مانند مشکلات شنوایی ، عدم تمرکز ، اختلالات خواب و کاهش شنوایی ایجاد کند. اگر زنگ زدن در گوش بیش از حد اتفاق می افتد ، باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید و مدتی از فعالیت های استرس زا دوری کنید و همچنین از رفتن به محیطی پر سر و صدا خودداری کنید. در صورت تکرار مکرر این مشکل ، حتماً این موضوع را با پزشک مراقبت های اولیه خود در میان بگذارید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید