«مرثیه» در آیینه کتابهای نویسندگان لرستان


خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در لرستان اولین عزاداران شیعیان علوی گروه توابینی بودند که مدتی پس از واقعه عاشورا مخفیانه بر سر قبر سیدالشهدا حسین بن علی (ع) آمدند و خاک بر سرشان ریختند و آنها را جدا کردند. سرها گلو، و اندوه.

پیش از حکومت دیلمان در ایران، شیعیان علوی با قدرت حکومت‌های محلی به‌طور پنهانی و آهسته به عزاداری می‌پرداختند و شیعیان اهل بیت مکان‌هایی را در کوچه‌ها و بازارها برای عزاداری سالار شهیدان و یارانش تعیین می‌کردند. ایام محرم و صفر.

انواع عزاداری از دوره صفویه در ایران مرسوم شد و حکومت‌های بعدی تا دوره قاجار همواره از برپایی آیین‌های عزاداری و سوگواری برای امام حسین و یارانش حمایت می‌کردند. قدیمی ترین سوگواره مربوط به دیوان ملاپریشان است که قدمت آن به قرن هشتم هجری می رسد.

آنچه مسلم است نوحه ها و نوحه های قدیمی خطه لرستان توسط خوانندگانی از طبقات مختلف جامعه سروده شده، اما بیشتر تصنیف ها متعلق به علما و ادیبان، بزرگان و رؤسای طوایف و طوایف، تجار و تجار بوده است. بیشتر این نوحه ها با قدیمی ترین آیین عزاداری در سرزمین ایران همراه است که یک بیت به صورت سینه لرزان و دو بیت به عنوان نفس و یک نفس و دو نفس با عنوان خوانده می شود. در گویش محلی به آن «بند ار دو دم» می گویند که با «بند ار دو دم» هم قافیه است. می گویند «دوی رمکی» یعنی دو پیتا زن شده اند.

که در کتاب حنجره عاشورایی نوشته «سید محمد سیف زاده» و انتشارات شاپورخواست؛ در ایام محرم و صفر بیشتر تسبیح خوانی در خانه های سالمندان و مردانه گزارش می شد و تقیه های قدیمی محل عزاداری زنان و مردان فقیر محله بود. به طور مستقل ثبت شد. در سال ۱۳۵۰ به پیشنهاد علمای طراز اول سازمان ملی و مذهبی به نام «فاطمیه» و سپس مکان دیگری به نام «زینبیه» توسط خانواده مرحوم «صادق نصیری» در طبقه فوقانی مسجد طوسلی ساخته شد. اما حسینیه و تکیه در قدیم در بروجرد وجود داشته که اسناد و عکسهایی از آن در این کتاب موجود است.

عزاداری، سینه زدن، زنجیر زدن، دعای خوانی و به اصطلاح محلی «سرخیر» که ابزار و جا و لباس را وقف می کند.

نویسنده در مقدمه این کتاب سعی دارد با ارائه پیشینه سوگواری خامس آل عبا و تاجیدری در لرستان با اسناد و تصاویر متنوع مربوط به هر بخش، متن را با خواننده همراه کند. گفتگو با مشهورترین خواننده اهل بیت کتاب لرستان. – مرحوم حاج حبیب نیکنام- که اولین بار در سال ۱۳۶۷ منتشر شد (حاج حبیب نیکنام ۱۳۸۲-۱۳۰۰)

در ادامه از قدیمی ترین مرثیه ها و مرثیه های بزرگانی چون شیخ عبدالرحمن لرستانی، آیت الله سید حسین ززاایری، آیت الله سید عماد ززاایری، حجت الاسلام حاج شیخ روح الله استغفاری، صادق غیابی، ساعدی منصوری، ساعدی منصوری، محمدجواد منصوری، نقل شده است. غیابی. محمد سامانی و غیره

شعر زیر بخشی از سروده حاج شیخ علی محمد کناد بروجردی است که در اواخر دوره قاجار در کتاب هنجره‌های عاشورایی به چاپ رسیده است:
عباس برادرم / پشت پناه لشکر من
ای یادگار حیدر / ای برادرم محلکه
با عجله رفتی از بچه ها آب گرفتی
از یک عطش پیچ در پیچ
به ظلم مردان بی شرم / دستانت از تنت جدا شده است
ای برادر وفادار من / ای ماهالاکا برادر من
برخیز و در اطراف معبد / چادر کنار خواهرم قدم بزن
در میان دختران من در پریشانی
نیکنا با چشمانی تازه در کمپ منتظر می ماند
به بچه ها خبر بده / برادر عزیزمکتاب «جلای عاشورایی» نوشته سید محمد سیف زاده در ۳۹۸ صفحه و ۲۰۰۰ تصویر توسط انتشارات شاپورخواست خرم آباد منتشر شده است.
نوحه خوانی و عزاداری سالار شهیدان کربلا به صورت سنتی در ادوار مختلف تاریخ ادامه داشت تا اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی از نظر محتوا و سبک مسیر پیچیده تر و توسعه یافته تری را در پیش گرفت.

امام خمینی (ره) بر کارکرد سیاسی عزاداری و عزاداری برای امام حسین(ع) تاکید کردند که منجر به ظهور سبک جدیدی از عزاداری و تشکیل «هیئت انقلابی» شد. در بین افرادی مانند حاج صادق آهنگران و حاج حبیب الله مالیمی توانستند نقش عمده ای در انجام این رسالت داشته باشند، به طوری که هم اکنون نیز پس از سال ها دفاع مقدس، این سبک همچنان دلنشین و تاثیرگذار است.

در آرش احمدی کتاب کاروان اشک و نفس انتشارات شاپورخواست، خرم آباد، با هدف ارائه شاخص ها و الگوها در مداحی، سعی در ارائه تصویری روشن از مداحی با بینشی در گفتمان سازی، جریان سازی، حماسه سازی و واکنش به رویدادها دارد.
در این کتاب، هر مجلسی با یک آیه از زیارت عاشورا آغاز می شود و با نوحه، دعا، نوحه، منظومه و منظومه ادامه می یابد.


مجموعه وزیری ۷۲ مجلس غمها، روجه ها و ویلاپ های حاج صادق آهنگران (بیش از ۳۰۰ مرثیه) «اشک ها و آه ها» در ۵۴۲ صفحه با گردآوری و تصحیح آرش احمدی توسط انتشارات شاپورخواست خرم آباد در ۱۲۰ چاپ. کپی ها.

کتاب خون و تشنگی این مجموعه اشعار رمضانی که توسط انتشارات شاپورخواست خرم آباد منتشر شده است در زمینه غم و اندوه به زیبایی سروده شده است تا واقعه غم انگیز عاشورا را به تعبیر خود ادای دینی کند.

او پیش از این کتاب «گلال تاش» (نوحه عاشورایی) را از انتشارات سیفای خرم آباد منتشر کرد و کتاب دیگری با عنوان «آهنگ های لالایی فلق الافلق» نیز مزین به تزیینات طبیعی است، او شاعری است که در هر دو است. همچنین در قالب طنز و در زمینه شعر آئینی سابقه ای طولانی دارد.

در طول تاریخ مرثیه نویسان زیادی داشته ایم که هر کدام بر اساس بیان اندیشه دینی متاثر از اعتقاد درونی و تحول روحی خود و به نوعی سعی در سرودن و خلق آهنگ های سوزناک برای دل و جان داشته اند. آنها هنر خود را در این عرصه نشان داده اند.

از مجموعه شعرهای مختلف مکتال گرفته تا سروده های شیرین و خوش آهنگ سید ابن طاووس در لهوف و سپس سروده های معروف محتشم کاشانی و مستجاد معروف یغمایی زندقی و امروز از برکات معنوی آن بهره مندیم.

اشعار رمضان پرورده با استفاده از هنر و سلسله ماهرانه نوازندگان و نوازندگان در قالب سنتی در قالب آهنگین و در ساختار امروزی شعر، مورد پذیرش مردم آشفته و گوران این وادی است.

گزیده ای از شعر رمضان پرورده در وصف علی اکبر:
ای علی اکبر گل ناظمی
در روزهای غم شما
شما رئیس رعنا گلزارمی هستید
ما در میانه میدان هستیم
آخه سارو عزیزم تو برابری
ناراحت کننده است که پرها بدبو و کثیف هستند
تو نور دو چشم مصطفی هستی
سرواز معروف کربلا
سبک او شکل پیامبر شماست
نقش و سبک او متفاوت است
….


این کتاب ۱۹۸ صفحه‌ای با عنوان «راگات را تیرها» توسط انتشارات شاپورخواست خرم‌آباد در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه منتشر شده است.

مجموعه کوارتت “اشک چاه” شعر مشام جعفری شاعر لرستانی و از چهره های شاخص هنر انقلاب در عرصه آفرینش ادبی دهه ۱۴۰۰ با مضامین مذهبی شامل ۶۰ صفحه در روضه اهل بیت (علیهم السلام) است. من از انتشارات امتیاز برداشته ام.

جعفری کتاب «عشق چاه» را در ادامه اثر قبلی خود با عنوان «بغاز چاه» نوشته که توسط انتشارات احرار بطرار در سال ۱۳۹۷ منتشر شده است.


نمونه هایی از رباعیات کتاب «اشک چاه» را در زیر می خوانیم:
وی فرزند رشید حیدر کرار است
او فرمانده بی بدیل هر نبردی است
یقیناً عباس شاگرد حسن بود
در نبرد، اگر همیشه در میدان باشید


می خواست مادرش را آتش بزند
با تیر و کمان خنجر زد
خود حسین از گرمای علی اکبر سوخت
علی عسگر بعدش چیکار میکنه؟


وقتی دل بی گناه از اشک شکست
ناگهان غرور پادشاه به گریه افتاد
علی از ماندن طولانی رنج کشید
این بار اشک ریخت


در ساعت مرگش شاگرد او شد
سردار شجاع بود و صورتش سفید شد
ما همیشه حسین را از همه می گیریم
لبخند ابافضل امیدش بود

هم کتاب “ترانه عشق” منتخبی از نوحه های لالایی سروده شاپور الماسی با قطع رقعی در ۱۷۴ صفحه و در ۱۰۰۰ نسخه توسط انتشارات شاپورخواست منتشر شده است.