مسئولیت اداره مطبوعات حمایت از رسانه ها در سراسر مرزها است


گزارش کردن آژانس کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی«دیدار مدیران رسانه ای استان خراسان رضوی با فرشاد مهدی پور، معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر ارشاد، فرشاد مهدی پور» پنجشنبه شب در هتل پردیسون مشهد برگزار شد.

دستیار مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مهدی پور در این جلسه گفت: مشهد یک شرکت رسانه ای دارد و دو سه نقطه در کشور وجود ندارد که توانایی کسب و کار در آن منطقه را داشته باشد. از رسانه ها رسانه در مشهد، محلی کوچک نیست. بلکه فعالیت رسانه ای در این شهر بین المللی و برون مرزی است و شرکت های بزرگ رسانه ای در این شهر می توانند به صورت بین المللی فعالیت کنند.

مهدی پور به جایگاه مشهد و رهبری ۱۰۰ ساله آن در عرصه روزنامه نگاری و مطبوعات اشاره کرد و گفت: خراسان محل تابش خورشید امامت و ولایت و پایگاه و خاستگاه نسل بزرگی از اساتید و فعالان است. در حوزه رسانه ای کشور، وجود مشهد در مکان بین المللی به دلیل وجود حرم مطهر ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) و حضور پرشور زائران به رسانه آن جنبه فرامرزی بخشیده است.

فضای مجازی در مشهد پیشرو است
وی گفت: جایگاه بین المللی مشهد توجه جهانیان را به هر اتفاقی در آنجا جلب می کند، محیط فرهنگی مشهد به دلیل وجود فردوسی و خاستگاه زبان فارسی و محیط معنوی آن به دلیل وجود مسجد امام زمان(عج). . رضا (ع). جایگاه خود را در افکار عمومی بسیار برجسته کرده است. بنابراین مدیریت افکار عمومی در مشهد توسط رسانه ها، مدیریت احساسات عمومی و قسمت معنوی و فرهنگی جامعه است.

وی بیان کرد: پیش فرض قابل توجه منطقه خراسان به ویژه مشهد این است که به احساسات عمومی می پردازد و هر اتفاقی که در منطقه رخ می دهد تأثیر جهانی گسترده ای دارد. هر تهدیدی فرصتی دارد و بازنمایی رسانه ای این اتفاقات در مشهد بسیار مهم است. اگر با کمبود حقوق رسانه ای یا کمبود مخاطب مواجه باشیم، رسانه ای توانسته رنگ روشنی به آن بدهد. ، ما باید در اعمال خود تجدید نظر کنیم.

مهدی پور فضای مجازی مشهد را پیشرو دانست و افزود: وظیفه دیگر حمایت از رسانه های برون مرزی است، رسانه های مشهد بسته به اعتبار این شهر و توانمندی های خود می توانند به این سمت بروند.

وی گفت: پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد شهر رسانه ای یا حوزه رسانه ای در مشهد با استفاده از تجربه عملیاتی برای گرد هم آوردن تقاطع های بزرگ در حوزه رسانه و ایجاد هماهنگی رسانه ای در این شهر است.

نمایندگی رسانه ای مشهد نیازمند همگرایی و مدیریت است
محمدحسین زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: نمایندگی رسانه ای مشهد نیازمند همگرایی و مدیریت است نه از ذات نظام، بلکه از دغدغه های مشهدی ها و هم استانی ها. برای معرفی مشهد باید به مدل رسید.

وی افزود: در پایتخت اجماع سیاسی و اقتصادی وجود دارد و به غیر از بخش رسانه، ما در بسیاری از مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی موسسات، وام‌ها و مؤسسات متمرکزی داریم که کار را آسان‌تر می‌کند. اما مشکلات زیادی در ساخت فیلم در استان وجود دارد.

حسین زاده گفت: استان خراسان رضوی از نظر رسانه ای نسبت به سایر استان ها بهتر است و رسانه ملی تاثیرگذاری داریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اضافه کرد: تعداد رسانه های استان و توانمندی ها در نفوذ و گستردگی آنها که این امکان را به ما می دهد که در سطح منطقه و حتی کشورهای همسایه موثر باشیم.

وی در خصوص برخی مسائل صنفی و حمایت حقوقی از اصحاب رسانه گفت: انتظار ارشاد از دوستان رسانه ای این است که حافظ حقوق رسانه باشند تا گره های صنفی و مشکلات حقوقی رسانه ها و خبرنگاران را باز کنند.

حسین زاده با بیان اینکه سرعت توسعه پلتفرم هایی که رسانه ها را هدایت می کنند بسیار بالاست و این سرعت در آینده افزایش خواهد یافت، گفت: به این ترتیب چون قوانین مشخص نیست و یا خود به روز نمی شود، هم برای مدیر ابهام ایجاد می شود. و برای رسانه ها

وی گفت: رسانه های رسمی موظف به انجام فعالیت های رسمی و مجوزدار هستند و بر تعهدات خود می ایستند اما در مورد رسانه های غیر رسمی اینطور نیست و پاسخگو نیستند در حالی که رسانه های رسمی باید پاسخگو باشند.

حسین زاده در پایان گفت: امیدواریم این جلسات بتواند به رشد و ارتقای جریان رسانه ای استان منجر شود.

به گزارش ابنا؛ در ابتدای این نشست برخی از مدیران رسانه های استان ها از جمله خراسان، قدس، شهرآرا، صبح امروز، ایرنا، ایسنا، خبرفوری و مدیر خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در رضوی سید احسن مصطف زاده حضور یافتند. خراسان مشکلات، مشکلات و ایده های مربوط به مجوز مطبوعات، روزنامه، ضوابط آگهی مطبوعات، نحوه تنظیم اظهارنامه مالیاتی رسانه ها، عدم ثبت خانه مطبوعات و … را بیان کرد. موضوعاتی از قبیل نهادهای فرهنگی، مشکلات توزیع رسانه، هزینه پست، نحوه حمایت از رسانه ها، مشکلات خصوصی، مشکلات بیمه، مجوز درج آگهی در سایت های خبری و روند تمدید مجوز مدیریت روزنامه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.