مسائل تغذیه کودک – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


تغذیه کم با شیر مادر عواقب جبران ناپذیری دارد که با وجود آگاهی زیاد از اهمیت آن ، برخی از مادران هنوز به دلایل مختلف و از دوران کودکی به دلایل مختلف این را نمی دانند. آنها خود را از این آب حیاتی محروم می کنند.

به دنبال اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه و همچنین چاقی و چاقی ، این نگرانی اصلی متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه خانواده های با تحصیلات بالا است.

موضوع کاهش وزن و سوءتغذیه (به دلیل توصیه های ضعیف والدین ، ​​به ویژه مادران) یک اتفاق رایج است ، غافل از اینکه نیازهای غذایی کودکان با نیازهای بزرگسالان متفاوت است و رژیم غذایی جمعیت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و توقف رشد در کودکان می شود که می تواند بر او در هر مرحله از زندگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان برای جلوگیری از سوءتغذیه و مشکلات رشد ، نیاز به خوردن غذاها ، به ویژه شیر پرچرب دارند.

سوء تغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، کمبود ویتامین D ، کمبود روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان شایع است و می تواند بر سلامت روانی و عملکرد بعدی آنها در زندگی تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (دو سال ، پیش دبستانی و پیش از بلوغ) نمودار رشد طبیعی ندارند ، باید تحت نظر پزشک باشند و به تغذیه آنها توجه بیشتری شود ، در حالی که مکمل ها نباید بدون پزشک مصرف شوند. تجویز مکمل هایی مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می تواند باعث ایجاد سموم در نوزاد شود که عوارض جانبی متعددی را به همراه خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در گروههای سنتی مختلف متفاوت است و غذاهای کم چرب و کم کالری برای کودکان توصیه نمی شود و نباید از تغذیه دوران کودکی برای پیشگیری استفاده کرد. بیماری در بزرگسالی باید محدود باشد ، اما باید با تنظیم شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و عملکرد نهادی به عنوان یک عادت روزانه ، در پیشگیری از بیماری در بزرگسالی م effectiveثر باشد.

علاوه بر این ، سوء تغذیه در برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه می شود که ناشی از تواضع والدین ، ​​به ویژه مادران ، در تغذیه کودکان است ، که تأثیر مشابهی را از جانب کودک ایجاد می کند.

گاهی اوقات چاقی و افزایش وزن در کودکان بین دو تا هفت سال دیده می شود که باید با آزمایشات لازم بررسی شود تا در صورت نیاز به درمان ، اقدامات مهم پزشکی به موقع و از عوارضی مانند فشار خون بالا ، قلب انجام شود. بیماری و وریدها دیابت با کوتاهی قد و توقف رشد.

بنابراین ، به دلیل نمودار رشد طبیعی برای کودکان یک تا پنج سال ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های غذایی (شامل نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، لبنیات و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین) باشد و کودک باید در ساعت حداقل پنج وعده غذا در روز یک وعده غذایی (شامل سه وعده غذایی و دو میان وعده) بخورید.

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایند یا مختل کند. میان وعده ها همچنین یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجا که معده نوزاد کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، خوردن سه غذای اصلی نیاز او را برآورده نمی کند و باید توجه داشت که میان وعده ها تنها نقش کوچکی در برآوردن نیازهای تغذیه ای نوزاد دارند و جایگزین وعده غذایی اصلی نمی شوند.

مطب چاپ شده توسط دکتر محمد صفریان در روزنامه قدس

دیدگاهتان را بنویسید