مسدود شدن همه حساب های بانکی خلاف مفاد قانون چک است


بر اساس قانون چک تنها به میزان کسری مبلغ چک برگشتی از دیگر حساب‌های فرد صادرکننده مسدود خواهد شد. حساب‌های فرد صادرکننده‌ی چک برگشتی به طور کلی مسدود نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، صبح امروز (چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه) تعدادی از خبرگزاری به نقل از مصطفی قمری وفا، مدیر کل روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کردند که چنانچه چک برگشت بخورد تمامی حساب‌های فرد صادرکننده چک مسدود خواهد شد. ادعایی که خلاف مفاد قانون چک بوده و بعد از ساعتی، قمری وفا نظر خود را اصلاح کرد.

ماجرا از آنجا شروع شد که مصطفی قمری وفا، مدیر کل روابط عمومی بانک مرکزی در توییتی که با حساب شخصی خود منتشر کرد نوشت: اجرای آزمایشی طرح مسدودی همه حساب‌های بانکی دارندگان چک‌های برگشتی از هفته آینده شروع می‌شود.

این گفته‌ی مدیر کل روابط عمومی بانک مرکزی، بر خلاف بند ‘ب’ ماده ۵ مکرر قانون جدید چک است. براساس این بند از قانون چک؛ بانک‌ها موظفند پس از گذشت ۲۴ ساعت از ثبت غیر قابل پرداخت بودن مبلغ چک، تنها وجوه کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی صادرکننده چک برگشتی را که تحت هر عنوان نزد بانک یا موسسات اعتباری است به میزان کسری مبلغ چک و به ترتیب اعلامی از سوی بانک مرکزی مسدود کنند.

بنابراین منظور قانون این نیست که کلیه حساب‌های صادرکننده را مسدود کند، بلکه منظور قانون صرفا مسدودی وجوه حساب‌های بانکی صادرکننده، آن هم به میزان کسری مبلغ چک است و بعد از این مسدودی، دارنده حساب همچنان می‌تواند مبلغی غیر از مبلغ مسدودشده را برداشت کند یا حتی به حساب خود پول واریز نماید.
بعد از گذشت ساعتی و در حالی که این توییت مدیر کل روابط عمومی بانک مرکزی در بسیاری از خبرگزاری‌ها و همچنین در فضای مجازی پخش شده بود، قمری وفا طی توییت جدید نظر قبلی خود را اصلاح کرد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!