مصوبات مهم کارگران و بازنشستگان به مناسبت روز تامین اجتماعی/دولت در حقوق بازنشستگان به زودی تجدید نظر کند/پرداخت متفاوت حقوق


مراسم سالگرد تامین اجتماعی بعدازظهر شنبه در خانه کار جمهوری اسلامی به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار ایلانا، بازنشستگان در ابتدای این برنامه شعارهایی همچون تورم ۱۰۰ درصد، افزایش ۱۰ درصدی/هزینه، گرانی، فاجعه در زندگی عمومی/ لغو مصوبات دولتی و … را سر دادند.

در پایان سالگرد تامین اجتماعی مقرر شد:

متن این قطعنامه به شرح زیر است:

و می بینیم که درود بر مستضعفان فی الارض و آنها را صالح و وارث گردان / چرخ بزرگ جامعه با دستان توانای کارگران می چرخد. امام خمینی (ره) / نظام تامین اجتماعی اساسی ترین شرط برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر کشوری است و مهمترین اهرم برقراری عدالت اجتماعی در جامعه مدنی جهان محسوب می شود و از این رو همواره از جایگاه ویژه و پوشش گسترده ای برخوردار بوده است. حفظ امنیت، عدالت اجتماعی، رفاه و ثبات اجتماعی و توسعه اجتماعی هر کشور، نظام امنیتی با کمیت و کیفیت خدمات ارتباط مستقیم دارد، همچنین در ایران اصل ۲۹ قانون اساسی به تامین اجتماعی اهمیت مضاعفی داده است. نظام به دلیل کاری که بر دوش دولت گذاشته می شود.طبق این اصل قانون اساسی هر فرد مستحق بازنشستگی، بیکاری، کهولت، از کار افتادگی، عدم نظارت، سرگردانی، حادثه، نیاز به مراقبت های بهداشتی است. و حق برخورداری از تامین اجتماعی نیازمند مراقبت های بهداشتی خواهد رفت بیمه و غیره دولت موظف است طبق قانون خدمات و حمایت های مالی فوق را از محل درآمد عمومی و درآمد مشارکت عمومی به هر فرد در کشور ارائه دهد. بنابراین می توان دریافت که حقوق تامین اجتماعی به عنوان یکی از حقوق قهری، عمومی و همه جانبه و یکی از حقوق طبیعی شناخته شده در قانون اساسی که به مرور زمان شامل آن نخواهد شد، ریشه در مفهوم برابری دارد و لذا یک حق نسل دوم به نام حقوق بشر محسوب می شود.

نظام تامین اجتماعی در کشور ما سیستم گسترده ای است که در آن سازمان ها و صندوق های بسیاری وظیفه ارائه خدمات اجتماعی را بر عهده دارند. این در حالی است که سازمان تامین اجتماعی بزرگترین صندوق از نظر مشتری برای بیمه بازنشستگی و بیمه درمانی است که حدود ۴.۴ میلیون نفر را تحت پوشش دارد. این گستره و گستردگی افراد تحت پوشش آن اهمیت توجه به مسائل و مشکلات این سازمان را نشان می دهد.

تحقیقات نشان داده است که این سازمان در آینده نزدیک با بحران جدی مواجه خواهد شد. از یک سو کاهش زاد و ولد و از سوی دیگر افزایش سن افراد منجر به افزایش چشمگیر تعداد بازنشستگان شده است. افزایش هزینه ها نسبت به منابع در سازمان های تامین اجتماعی هم به عنوان یک چالش و هم در نتیجه چالش های دیگر مشهود است. این موسسه با کمبود شدید نقدینگی مواجه بوده که عمدتا ناشی از عدم پرداخت طرح ها و برنامه های حمایتی و مطالبات موسسه از سوی دولت است. افزایش سریع تعداد مستمری بگیران نسبت به تعداد بیمه شدگان و کاهش نسبت حمایتی منجر به افزایش هزینه ها نسبت به منابع در موسسه شده است. این به سرعت شکاف بین منابع و مخارج سازمان را افزایش و عمیق تر می کند. به خصوص در سال های اخیر اکثر ورودی ها به عنوان ریسک های پرخطر انتخاب شده اند که به سرعت وارد دایره خروجی سازمان شده و جزو هزینه های سازمان تامین اجتماعی قرار می گیرند. اگرچه این زیان با تزریق منابع مالی حاصل از سرمایه گذاری و سود تسهیلات دریافتی از بانک در چند سال گذشته پوشش داده شده است، اما سازمان هم از نظر نقدینگی و هم از نظر پس انداز با شرایط بحرانی مواجه است. بحرانی را تصور کنید که بیش از نیمی از جمعیت کشور را درگیر کند. سلامتی آنها در خطر است، سرمایه انباشته آنها به شدت آسیب می بیند، درآمدشان قطع شده و امیدشان برای تامین آینده شان مخدوش شده است.

متأسفانه در طول چهار دهه پس از انقلاب، سایر نهادهای دولتی و نیمه دولتی مانند سازمان تأمین اجتماعی ایران با پیچیدگی های سیاسی و تغییرات گسترده مدیریتی در سطوح مختلف مواجه شده اند. تغییراتی که موضوع شایسته سالاری را نادیده می گیرد و گاه به دنبال هوس های سیاسی می آید و به همین دلیل زیان های اجتماعی و اقتصادی را بر سازمان و ذی نفعان بیمه شدگان و مستمری بگیران این سازمان تحمیل می کند.

عدم اولویت بندی تهدید ملی امنیت اجتماعی در ایران حاکی از آن است که این تهدید در آینده ای نه چندان دور ظاهر می شود یا اینکه دولت توان مالی لازم برای مداخله و مدیریت آن را خواهد داشت. اما اولاً احتمال ورشکستگی مالی مؤسسات تأمین اجتماعی در دهه آینده زیاد است و ثانیاً حجم بحران به حدی است که دولت نمی تواند مداخله مالی کند. دوم، گستره پوشش جغرافیایی و تنوع سطوح تحت پوشش سازمان که می تواند زمینه ساز ناآرامی های گسترده اقتصادی و اجتماعی در کشور باشد. اگرچه راه حل فوری و سریعی برای مشکل نهادهای تامین اجتماعی وجود ندارد، اما باید در این زمینه اقدام فوری صورت گیرد. در چنین شرایطی لازم است به سرعت اصلاحات پارامتریک، ساختاری، فنی و اجرایی در سازمان تامین اجتماعی اعمال شود. زیرا چالش‌های سازمان‌های آینده به‌عنوان یک فرآیند بلندمدت ظاهر می‌شود و در صورت وجود پیچیدگی جدی، گاهی اوقات مسئولیت رفع آن از عهده دولت‌ها خارج است. لذا الزام به رعایت کلیه مقررات حاکم در رویکرد بیمه ای و نظام واقعی باید در این سازمان اعمال شود.

خانه کارگر ضمن تبریک به مناسبت سالروز تولد این نهاد مهم اجتماعی، به تمامی بیمه شدگان، بازنشستگان و کارکنان زحمتکش تامین اجتماعی در حوزه های درمانی، بیمه ای و سایر بخش ها یادآور شد که ساختار سه جانبه این نهاد می تواند از این نهاد مهم صیانت کند. از طوفان های سیاسی تضمین ثبات، کارایی و استقلال آن.

لذا از مجلس و دولت می‌خواهیم موارد زیر را مد نظر قرار دهند:

۱. جامعه کارگری بازنشستگان حافظ انقلاب اسلامی ایران هستند. لذا خواسته آنها اجرای پیشنهاد شورای عالی کار در خصوص افزایش حقوق بر اساس نرخ تورم یعنی افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بر اساس ماده ۹۶ تامین اجتماعی است. قانون، اجرای تناسب ۲۵ درصدی معوقه و صدور احکام جدید بازنشستگی باید در اولویت قرار گیرد و دولت در اسرع وقت در مصوبه خود تجدید نظر کند.

۲. یکسان سازی حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی برای مستمری بگیران و مستمری بگیران تامین اجتماعی و همچنین مستمری بگیران صندوق های کشوری و ارتش انجام شود.

۳. بر اساس تعهد سازمان تامین اجتماعی، مابه التفاوت حقوق مستمری بگیران تا پایان مرداد ماه ۷۲ باید به ۱۴۰۱ پرداخت شود.

۴. سازمان تامین اجتماعی یک سازمان بین نسلی و غیردولتی است که بودجه آن از طریق دریافت حق بیمه کارگران تامین می شود. بنابراین این سازمان متعلق به کارگران شاغل و بازنشسته است و دولت ها اجازه ندارند در امور آن دخالت کنند و کسری بودجه آن را با دست درازی به جیب کارمندان پر کنند.

۵. سازمان تامین اجتماعی تنها سازمان در حوزه مددکاری اجتماعی در حوزه بازنشستگی و درمان است. هرگونه کم توجهی به این نهاد آثار امنیتی و اجتماعی دارد. لذا از مجلس و دولت تقاضا داریم با پرداخت بدهی جاری دولت به این سازمان براساس بند الف بند ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه، ردیف جداگانه ای در بودجه عمومی سالانه کشور در نظر بگیرند. از توجه به فروپاشی مالی این موسسه و در این رابطه زندگی آبرومندانه مستمری بگیران این موسسه غافل نشوید.

۶. با دوری سازمان تامین اجتماعی از قانون الزام به درمان رایگان، نارضایتی در جامعه بیمه شدگان به وجود آمده است. از مدیریت سازمان می خواهیم این قانون را که مهمترین قانون جامعه کارگری است به طور کامل اجرا کنند تا بیمه شدگان مجبور به استفاده از ابزاری مانند بیمه تکمیلی درمان نباشند.

۷. روابط دولت ها در عرصه بین الملل نباید منجر به محدودیت هایی شود که به آحاد جامعه به ویژه کارگران آسیب برساند و آنها را از دسترسی به حداقل استانداردهای زندگی محروم کند. بر این اساس، ما رفتار دولت آمریکا را به شدت محکوم می‌کنیم و از سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهیم برای پایان دادن به این رفتار ظالمانه و غیرانسانی دولت آمریکا اقدام فوری انجام دهند.

تجمع کارگران و بازنشستگان

۸. وضعیت اجتماعی و اقتصادی کارگران بسیار بحرانی شده است. بنابراین جامعه کارگری انتظار دارد که جامعه را تحت فشار و تحریک قرار ندهند. ما جداگانه اعلام می کنیم که عواقب چنین رفتاری متوجه کسانی خواهد شد که این جامعه را تحریک می کنند.

۹. تورم کنترل نشده نتیجه محدودیت ها و سوءمدیریت های داخلی است که با وجود افزایش دستمزدها روز به روز کارگر فقیرتر می شود. به طور جداگانه از دولت تقاضا داریم با تصمیم خود تورم را افزایش ندهد و از تمام اختیارات و دستگاه های کارشناسی و علمی جامعه برای کنترل آن استفاده کند.

۱۰. با توجه به نرخ بیکاری و وجود بیماری کرونا، امنیت شغلی کارگران به سرعت کاهش یافته و نظارت بر رفتار شرکت توسط مسئولان وزارت کار به حداقل رسیده است. انتظار داریم مسئولان وزارت کار به ویژه بازرسی کار نظارت خود را در خصوص اجرای کامل و همه جانبه قوانین کار در واحدهای تولیدی تشدید کنند.

۱۱. کارگران ساختمانی بخش مهمی از نیروی کار ایران هستند که مسئولیت تامین مسکن جامعه را بر عهده دارند و معتقدیم با توجه به ریسک این شغل که بیشترین آسیب های ناشی از کار را به همراه دارد، هیچ بهانه ای برای بیمه نکردن آنها قابل قبول نیست. سازمان تامین اجتماعی موظف است کلیه متقاضیان واجد شرایط را بیمه کند.

۱۲. اتحاد و همبستگی کارگران و تشکل های آنها تداوم مبارزه برای حق نیروی کار را تضمین می کند. لذا انتظار داریم تشکل های کارگری به ویژه در بخش های کارگری و بازنشستگان با حفظ وفاق و صداقت با یکدیگر در جهت احقاق حقوق نیروی کار گام بردارند.

۱۳. ضعف نیروی انسانی در حوزه بازرسی کار که دست محکمی برای تضمین اجرای قانون دارد نشان می دهد که این قانون در عمل کارآمد نیست. درخواست ویژه ای از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داریم تا نیازهای این بخش را ارزیابی و کاستی های حوزه بازرسی کار را برطرف کنند.

۱۴. فساد با نابرابری و فقر نهادینه می شود که منجر به از بین رفتن اعتماد عمومی می شود و طبیعتاً مشارکت عمومی را کاهش می دهد. از آنجایی که انقلاب اسلامی مبتنی بر قسط و عدالت است، نمی‌توانیم زیر پا گذاشتن این ارزش‌های اسلامی را بپذیریم. به همین دلیل از همه مسئولان و مدیران کشور تقاضا داریم به قیمت انقلاب برگردند.

۱۵. حفاظت و تداوم انقلاب یک مسئولیت است. عهد وفاداری به امام شهدا و رهبر کبیر و فرزانه انقلاب، مجدداً عهد می‌بندیم که از راهی که رفته‌ایم برنمی‌گردیم و تمام توان خود را برای تثبیت ارزش‌ها به کار می‌گیریم. از انقلاب

در نهایت امیدواریم این مصوبه نهایی فصلی برای برقراری آرامش در جامعه کارگری بازنشستگان باشد. مطمئناً زمانی که آرامش به جامعه هدف بازگردد، بازنشستگان قدردان زحمات آنها خواهند بود.

درود و رحمت خدا بر شما باد

ستاد به مناسبت سالروز تامین اجتماعی

منبع: ایلانا