مفاهیم اقتصادی را به کودکان معرفی کنید


سعی کنید بچه ها را با مفهوم اقتصادی آشنا کنید نه مشکل، اگر دغدغه ای جز بازی با بچه ها ندارید و با افسردگی به فکر غلبه بر مشکلات محیط خود هستید، کاملا در اشتباه هستید. در حین بازی یا تماشای تلویزیون، تمام حواسشان به حرف های اطرافشان و حرف های شما و والدین همسرتان است. ذهن کوچک آنها توانایی حل هیچ یک از این مفاهیم را ندارد و این باعث استرس و اضطراب آنها می شود.

شرایط آشفته اقتصادی و اثرات آن می تواند برای اعضای خانواده ویرانگر باشد و نه هیچ کس دیگری. کودکانی که ارزش گوشت، مرغ، شیر و… را هر روز در مقابل والدین خود می بینند، هرگز نمی توانند مانند گذشته آرامش و آرامش را از دل گرم خانواده بگیرند. به خصوص با شرایط اقتصادی کنونی کمتر خانواده ای است که با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم نکند. البته منظور ما تربیت کودکان در قرنطینه بدون هیچ گونه اطلاعات و سواد مالی نیست. در عوض، به گفته بسیاری از کارشناسان این حوزه، مهم است که با کودکان در مورد مشکلات مالی صحبت کنیم و به آنها درک درستی از مشکلات مالی بدهیم. بله، اما آموزش و هوش مالی موضوعی است که امروزه راه و روش خاص خود را دارد و آشنایی کودکان با مفاهیمی مانند پول، اقتصاد، پس انداز و استفاده صحیح از منابع مالی بسیار مهم است. صدها روش روانشناسی وجود دارد که نظریه های خود را در این زمینه ارائه کرده اند.

اما این بدان معنا نیست که از سنین پایین با اطلاع رسانی مشکلات مالی در فرزندان خود هر نوع استرس و اضطراب ایجاد کنیم. برعکس، کودکان نباید از مشکلات مالی خانواده آگاه باشند و در حضور کودکان از مشکلات اقتصادی جامعه صحبت نکنند چرا که بسیاری از کارشناسان حوزه کودک می گویند که باعث اضطراب و نگرانی می شود. افسردگی در کودکان رخ می دهد و می تواند اثرات مخربی بر شخصیت و روحیه آنها داشته باشد.

بنابراین بهتر است آنها را نه تنها درگیر مسائلی که برایشان معنا ندارد، درگیر مسائلی نکنید که باعث ایجاد نوعی استرس در آنها می شود. بنابراین به جای ایجاد مشکلات مالی و ایجاد محدودیت های مالی برای فرزندان خود سعی کنید نحوه مدیریت هزینه ها را به آنها آموزش دهید تا بتوانند آموخته های خود را از کودکی تا بزرگسالی به کار گیرند.آموزش اهمیت پول به کودکان. آنها را بدون ترس از پول، فقر، بیکاری یا آینده با زندگی آشنا کنید.

بررسی عوامل اقتصادی در سلامت کودکان
بررسی عوامل اقتصادی در سلامت کودکان

البته کلمات والدین در این زمینه ممکن است ناشی از دو عامل زیر باشد. والدین خسته از مشکلات مالی و درد دل، اغلب در خانه صحبت می کنند یا سعی می کنند فرزندان خود را به خرید ترغیب کنند. در واقع والدین گروه دوم می خواهند فرزند خود را از مشکلات مالی و خانوادگی آگاه کنند تا با بیان مشکلاتی مانند تورم یا فشار مالی بر کودک، درک و نیازهای مالی خود را با درآمد خود هماهنگ کند.

این با توجه به شرایط اقتصادی امروز و هزینه های زیاد و فشارهای مضاعف اقتصادی بر دوش هر خانواده ایرانی قابل درک است. اما اگر شغل خوبی ندارید و در نتیجه درآمد کافی برای تامین مخارج زندگی خود ندارید و به دلیل مشکلات مالی از رویاهای خود دور شده اید، نگران تحصیل و آینده فرزندتان و بسیاری مشکلات دیگر هستید. می توان آن را با ذهن و انتقال شما تحلیل و تحلیل کرد.

اکبرزاده – جامعه شناس