مناطق آزاد مشترک ایران و روسیه در حال بهره برداری است


دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: یکی از ماموریت های دولت به بنده این است که با روسیه و کشورهای اوراسیا در خصوص مناطق آزاد مشترک اقدام ویژه و عملیاتی انجام دهم.

به گزارش پایگاه خبری آنلاین به نقل از فرینا، «حزت الله عبدالملکی» در دیدار با «سرگئی میلوسکین» مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستاراخان روسیه و «الک ساوچنکوف» معاون رئیس دومای روسیه. در مورد تشکیل فدراسیون مشترک مناطق آزاد با کشورهای ساحلی بحث و تبادل نظر شد.

آقای عبدالملکی در خصوص ایجاد منطقه آزاد مشترک با روسیه گفت: در فکر ایجاد منطقه آزاد مشترک بین تمامی کشورهای حاشیه دریای خزر هستیم تا این منطقه مشترک محل حضور فعالان اقتصادی همه کشورها شود. . .

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی بر تسهیل تشریفات گمرکی در مناطق آزاد دو کشور تاکید کرد و افزود: آمادگی خود را برای توافقات اولیه برای تسهیل تشریفات گمرکی در مناطق آزاد اعلام می کنیم. هم کشورها و هم سرمایه گذاران روسی که علاقه مند هستند، از سرمایه گذاری در حوزه های نفت، گاز و انرژی در مناطق آزاد ایران استقبال می کنیم.

آقای عبدالملکی بر تشکیل کارگروه ویژه بین دو کشور تاکید کرد و افزود: دولت ایران تمایل زیادی دارد تا امن ترین، سریع ترین و اقتصادی ترین مسیر را در زمینه ترانزیت برای روسیه و سایر کشورها فراهم کند. مأموریت دبیرخانه ما در شورای عالی مناطق آزاد ضروری است.

**فعال سازی کریدور شمال-جنوب در اولویت همکاری ایران و روسیه*

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستاراخان روسیه نیز در این نشست گفت: هدف ما توسعه روابط اقتصادی با سایر کشورها است.

سرگئی میلوسکین، نقاط اصلی تعامل بین دو کشور مناطق مستقل هستند. وی با اشاره به فرصت‌های همکاری در انجلی و چابهار و به‌ویژه سکوهای لجستیکی و ترانزیتی، افزود: فعال‌سازی کریدور شمال – جنوب باید برای هر دو طرف در اولویت باشد و بهترین سازوکار برای بهره‌برداری از آن ایجاد کریدور واحد است. اپراتور مدیریت ترافیک در مسیر کریدور با مشارکت ایران و روسیه است.

وی ادامه داد: ما تضمین می کنیم که سرمایه گذاری مشترک ایران و روسیه به تعامل هر چه بیشتر این دو کشور کمک کند. این موضوع مهمی است، ما از این تعامل برای ارائه خدمات به تمامی شرکت های ایرانی و روسی استفاده خواهیم کرد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستاراخان روسیه به امضای تفاهم نامه سه جانبه بین انجلی، منطقه آزاد چابهار و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستاراخان روسیه اشاره کرد و افزود: یک بند از این قرارداد برای توسعه منطقه شمال است. کریدور جنوبی و حمل و نقل بار از اینجا یک کریدور است.

سرگئی میلوسکین بر ضرورت ایجاد پایگاه باربری در ایران و روسیه برای ساماندهی تجارت محموله تاکید کرد و گفت: وجود یک سیستم واحد بین بنادر شمالی و جنوبی برای ارائه خدمات به شرکت های حمل بار و ارائه خدماتی مانند باربری به آنها حائز اهمیت است. بیمه و کامیون ارائه خواهد شد.

نایب رئیس دومای روسیه نیز در این نشست گفت: در چارچوب دستورات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و توافقات با رئیس جمهوری اسلامی ایران کار می کنیم.

الک ساچانکوف افزود: کسب و کار روسیه نیازمند دسترسی به اقیانوس هند و شناخت کامل منطقه آزاد ایران و شرکت های مشترک همکاری با دو کشور است، الک ساچانکوف افزود: با بزرگترین سرمایه گذاری هند در سفر اخیر ما به هند و مذاکرات انجام شده است. شرکت از همکاری با ایران و روسیه استقبال کردند.

نایب رئیس دومای دولتی روسیه افزود: پیشنهاد می شود با حضور منطقه آزاد لوتوس و مناطق آزاد انجلی و چابهار روسیه یک مرکز هماهنگی تشکیل شود تا بتوانیم کریدور شمال – جنوب را به سرعت شروع و عملیاتی کنیم. از طریق تعامل دو کشور امکان پذیر است.

در آن جلسه هر یک از مدیران ارشد سازمان های منطقه آزاد انجلی و چابهار پیشنهاد همکاری گسترده با منطقه آزاد روسیه را ارائه کردند.