نحوه خواندن برچسب مواد غذایی


اطلاعات تغذیه ای روی برچسب مواد غذایی می تواند راهی عالی برای انتخاب مناسب هنگام خرید سبزیجات باشد. با این حال ، گاهی اوقات پانل اطلاعات تغذیه می تواند بزرگ و پیچیده باشد و همیشه آنطور که ما می خواهیم م effectivelyثر ارائه نمی شود!

بنابراین ، ما راهنمای خواندن برچسب مواد غذایی و هر آنچه شما باید بدانید را برای تعیین اطلاعات و کمک به شما در درک آنچه می خرید و برای بدن خود قرار می دهید ، گردآوری کرده ایم.

راهنمای گام به گام

پانل های تغذیه به طور کلی اطلاعات مربوط به انرژی ، اندازه و ارزش روزانه یا روزانه درشت مغذی ها ، ویتامین ها و مواد معدنی را نمایش می دهند.

وقتی به محصول روبرو نگاه می کنید:

تاریخ

قبل از آن بهتر نگاه کنید یا از آن استفاده کنید و برای موقعیت های جدید تاریخ بگذارید. هیچ چیز بدتر از این نیست که به خانه برگردید و نتوانید غذایی را که هوس کرده اید یا می پزید بخورید ، زیرا مهمترین عنصر قدیمی بود! ارزش خطرات سلامتی را ندارد.

ترتیب مواد اولیه

محتویات زنجیره محصولات غذایی به ترتیب (بر حسب وزن) نمایش داده می شود. در حالی که غذا در حال آماده سازی بود ، اولین عنصر ذکر شده بیشترین سهم را داشت و آخرین عنصر ذکر شده کمترین سهم را داشت. به عنوان مثال ، اگر شکر به عنوان یکی از اولین ترکیبات ذکر شده باشد ، به این معنی است که محصول دارای قند بیشتری نسبت به سایر مواد ذکر شده در لیست است.

اندازه خدمات

این اغلب توسط کسب و کار غذایی که محصول را ایجاد می کند تعیین می شود و گاهی اوقات می تواند متفاوت باشد. این اطلاعات ممکن است در برآورد میزان مصرف مواد مغذی مفید باشد. به عنوان مثال ، اگر از رژیم غذایی کم سدیم پیروی می کنید ، از ستون “در هر وعده” استفاده کنید تا میزان سدیم موجود در آن منبع غذایی را دریابید.

برای 100 گرم

ارقام زیر این ستون برابر با درصد است. بنابراین اگر محصول حاوی 20 گرم قند در 100 گرم باشد ، محصول 20٪ شکر است.

قند

ما تمایل داریم بر روی محصولی تمرکز کنیم که حدود 10-15 گرم قند یا کمتر در 100 گرم دارد. خرید محصولات و شکر ذکر شده به عنوان یکی از اولین مواد اولیه را محدود کنید. نامهای شکر رایج دیگری که باید به دنبال آنها باشید عبارتند از شکر ، شربت ، شکر نیشکر ، شربت ذرت و موارد دیگر.

روغن

به محتویات / پر از چربی نگاه کنید. ما دوست داریم روی کمتر از 3-5 گرم در 100 گرم تمرکز کنیم. مراقب محصولات “کم چرب” باشید زیرا ممکن است به معنی قند بیشتر یا شیرین کننده های مصنوعی یا نگهدارنده باشد.

سدیم / نمک

دولت های استرالیا و نیوزلند به بزرگسالان توصیه می کنند که روزانه حدود 2000 میلی گرم سدیم استفاده کنند. این مقدار معادل 5 گرم یا 1 قاشق چایخوری است. ممکن است نمک هایی در بسیاری از محصولات غذایی مانند نان ، غلات ، بسته های میان وعده ، چیپس و آجیل بو داده پنهان شده باشد. به عنوان یک راهنمای کلی برای محصولات بسته بندی شده ، ما 250 تا 300 میلی گرم در هر 100 گرم یا کمتر هدف داریم. هدف نباید بیش از 400 میلی گرم سدیم در 100 گرم باشد زیرا این مقدار زیاد در نظر گرفته می شود!

گفتن ترکیبات سخت است

آیا تا به حال مواد تشکیل دهنده را شنیده اید و می توانید آنها را تلفظ کنید؟ اگر نمی توانید ، احتمالاً کلمه دیگری برای شکر است ، یا یک نگهدارنده ، خوشمزه ، غلیظ کننده یا امولسیفایر است. به دنبال شیرین کننده های مصنوعی (آسپارتام) و الکل قند باشید. ما می خواهیم روی تمام مواد طبیعی تمرکز کنیم!

به یاد داشته باشید ، گاهی اوقات بسیار خوب است که به دستورالعمل های بالا گوش ندهید و غذاها را مطابق آنچه احساس می کنید از آن لذت می برید استفاده نکنید – فقط این کار را با دقت و شیرینی در هر لقمه انجام دهید. همیشه متعادل!

منابع:

Goyal R ، Deshmukh N. برچسب خواندن غذا: قبل از غذا بخوانید. ارتقای سلامت آموزشیبه 2018؛ 7:56 منتشر شده در 3 آوریل 2018.

استانداردهای مواد غذایی.gov.au. 2021 در خانهبه [online] موجود در: [Accessed 16 September 2021]به

استانداردهای مواد غذایی.gov.au. 2021 پانل های اطلاعات تغذیهبه [online] قابل دسترسی در: [Accessed 16 September 2021]به

دیدگاهتان را بنویسید