نحوه محاسبه مالیات درگاه پرداخت آنلاین


به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، اگر کالا یا خدمات خود را از طریق وب سایت، شبکه های اجتماعی یا فضای مجازی عمومی به فروش می رسانید، احتمالاً از درگاه پرداخت مستقیم یا غیرمستقیم برای آن استفاده کرده اید.

تا سال ۱۴۰۰ متقاضیان استفاده از خدمات درگاه پرداخت الکترونیکی ملزم به تشکیل پرونده مالیاتی نبودند، اما در تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۲۱ با تصویب قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان و اجرای ماده ۱۱ آن، اوضاع کاملا عوض شد..

بر اساس این ماده، بانک مرکزی مکلف شد مشخصات کلیه اشخاص دارای درگاه پرداخت الکترونیکی را به سازمان امور مالیاتی ارسال کند تا پرونده مالیاتی برای آنها تشکیل شود. همچنین، از اوایل دهه ۱۴۰۰، افرادی که درخواست دسترسی به درگاه پرداخت الکترونیکی دارند، باید پرونده مالیاتی تشکیل دهند و کد رهگیری خود را به بانک یا شرکت ارائه دهنده خدمات درگاه پرداخت ارائه کنند.

اگر با مالیات درگاه پرداخت آشنایی ندارید. در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه محاسبه مالیات درگاه بانکی، معافیت مالیاتی درگاه پرداخت و نحوه دریافت کد مالیاتی درگاه پرداخت اینترنتی صحبت کنیم.

نحوه دریافت کد مالیاتی درگاه پرداخت آنلاین

برای دریافت کد مالیاتی درگاه پرداخت آنلاین ابتدا به میز خدمات عملیات الکترونیک مالیاتی به نشانی مراجعه کرده و در انتهای صفحه بر روی «پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیکی» کلیک کنید. در انتهای صفحه جدید، روی دکمه “ثبت نام” کلیک کنید.

در این صفحه ابتدا کلمه امنیتی را وارد کنید، نوع مؤدی را انتخاب کرده و سپس کد ملی خود را وارد کنید. در صفحه جدید روی دکمه «پیش ثبت نام جدید» کلیک کنید و اطلاعات زیر را در صفحه جدید وارد کنید:

نوع ثبت: ثبت شخصی / مشارکتی
کد پستی محل اقامت قانونی
شماره تلفن همراه: (فقط شماره همراه با شماره ملی ثبت شده قابل قبول است.)
کلمه امنیتی

در مرحله بعد کد فعال سازی از طریق پیامک برای شما ارسال می شود که باید آن را در کادر مربوطه در همین صفحه وارد کنید.

پس از آن وارد صفحه ای می شویم که باید اطلاعات جداول مختلف را پر کنید و در نهایت نام کاربری و رمز عبور به شماره موبایل شما ارسال می شود.

نحوه اتصال درگاه پرداخت الکترونیکی به پرونده مالیاتی

به درگاه خدمات الکترونیکی ملی سازمان امور مالیاتی مراجعه کنید.
کد ملی و رمز عبور خود را وارد کرده و پنل خود را وارد کنید.
پس از ورود به صفحه «خلاصه وضعیت مالیاتی» برای شناخت و یا اتصال درگاه های پرداخت خود کافی است روی کلمه «تعداد پایانه های فروش» کلیک کنید.
اکنون می توانید درگاه پرداخت الکترونیکی مرتبط با اطلاعات شخصی خود را مشاهده کرده و نسبت به اتصال آنها به پرونده مالیاتی یا غیرفعال و حذف هر یک اقدام کنید.

مشاغل ملزم به پرداخت مالیات از طریق درگاه های پرداخت آنلاین هستند

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که برای دریافت وجوه فروش خود از درگاه‌های پرداخت آنلاین استفاده می‌کنند، باید ابتدا پرونده مالیاتی تشکیل دهند و سپس اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را هر ساله به صورت الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

مالیات درگاه پرداخت چقدر است؟

به طور کلی، مالیات بر عملکرد از سود ما تعیین می شود. ۲۵ درصد به عنوان سورپرایز برای اشخاص حقوقی و حقیقی؛ فرض کنید سود یک شخص حقیقی برای سال ۱۴۰۱ معادل دو میلیارد ریال باشد. با فرمول زیر می توانیم به میزان مالیات آن برسیم.

البته لازم به ذکر است که اشخاص حقیقی در صورت تسلیم به موقع اظهارنامه مالیاتی خود به سازمان امور مالیاتی می توانند کمک هزینه معیشت (که هر ساله در قانون بودجه تعیین می شود) دریافت کنند. به عنوان مثال معافیت معیشتی صاحبان مشاغل برای سال ۱۴۰۱ معادل ۳۹۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال می باشد. یعنی سود تا این مبلغ معاف و مابقی مشمول مالیات است.

معافیت مالیاتی درگاه پرداخت

در قانون مالیات های مستقیم، افراد و فعالیت های خاص دارای نرخ مالیات صفر هستند. یعنی اگر پرداخت مالیات خود را به موقع انجام دهند، مالیات نخواهند داد. مثلا:

مدارس غیرانتفاعی شامل مدارس ابتدایی، راهنمایی، فنی و حرفه ای،
آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای دارای مجوز از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور
مهدکودک ها در مناطق و روستاهای کمتر توسعه یافته
درآمد باشگاه ها و سازمان های ورزشی دارای مجوز از موسسات تربیت بدنی از فعالیت های ورزشی

فعالیت های انتشاراتی، مطبوعاتی و قرآنی (دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان های ذیربط)، فعالیت های فرهنگی و هنری که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می شود.

کارگاه فرش دستباف و صنایع دستی

تا اینجا در مورد مالیات درگاه بانکی و درصد مالیات درگاه پرداخت صحبت کردیم. حال باید در مورد مالیات بر ارزش افزوده درگاه پرداخت الکترونیکی بدانیم: یک سوال بسیار مهم پیش می آید:

آیا مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستم؟

برای پاسخ به این سوال دو کار باید انجام شود:

ابتدا ببینیم آیا کالا یا خدمات ما در لیست معافیت های مالیات بر ارزش افزوده قرار می گیرد یا خیر.

دوم، بیایید ببینیم آیا در تماس های ارزش افزوده هستیم یا نه؟

در صورتی که کالا یا خدمات شما در لیست معافیت ها قرار گرفت یا در فراخوان ها قرار نگرفت، نیازی به ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده نیست. اما اگر کالا یا خدمات ما در لیست معافیت ها قرار نگرفت و در حال انصراف هستیم، باید ارزش افزوده را ثبت کنید و هر سه ماه یکبار اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را به صورت الکترونیکی به سازمان مالیاتی ارسال کنید. در پایان ذکر این نکته ضروری است که باید ۹ درصد به کالا یا خدمات خود اضافه کنید و از مشتری هزینه کنید.

اظهارنامه مالیاتی پورتال اینترنتی

ما دو نوع اظهارنامه مالیاتی مرتبط با مشاغل داریم:

۱- بیانیه عملکرد:

بیانیه عملکرد اشخاص حقوقی ۴ ماه پس از پایان سال مالی شرکت، با توجه به اینکه سال مالی اشخاص حقوقی عمدتاً بر اساس سال شمسی می باشد، مهلت ارائه اظهارنامه برای هر سال تا آخرین تاریخ می باشد. تیرماه سال بعد و بیانیه عملکرد اشخاص حقیقی برای هر سال حداکثر تا پایان خرداد ماه سال بعد.

۲- اعلام ارزش افزوده:

کلیه مشاغل مشمول مالیات بر ارزش افزوده باید در پایان ماه بعد از هر فصل اظهارنامه خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند.

آیا درگاه پرداخت معاف از مالیات داریم؟

البته که نه. بر اساس ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم، کلیه بانک ها و شرکت های ارائه دهنده خدمات درگاه پرداخت به مشاغل موظفند اطلاعات افراد و تراکنش های بانکی را به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند و در غیر این صورت سازمان امور مالیاتی. سازمان. این شامل داده ها و اطلاعاتی در مورد افرادی است که در نتیجه باید تعهدات مالیاتی خود را انجام دهند.

آخرین کلمه در مورد مالیات درگاه پرداخت

در این مقاله در مورد مالیات درگاه پرداخت اینترنتی، مالیات درگاه بانکی، درصد مالیات درگاه پرداخت و اظهارنامه مالیات درگاه اینترنتی صحبت کردیم تا تجربیات خود را در اختیار کسب و کارهای اینترنتی قرار دهیم تا دچار تخلفات مالیاتی سنگین نشوند.

به خاطر داشته باشید که ناآگاهی از قوانین در زمینه های مختلف مالیاتی می تواند عواقب جدی برای شما داشته باشد. در این راستا پیشنهاد می شود یا روی دانش مالیاتی خود سرمایه گذاری کنید و در دوره های آموزشی مالیاتی موسسه مستر مالیات شرکت کنید و یا در کنار کسب و کار خود از خدمات مشاوره مالیاتی آنلاین، تلفنی و حضوری ما بهره مند شوید.