نشست مشترک راه اندازی مرکز لرستان شناسی برگزار می شودمحمدرضا حسنی جلیلیان، رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه لرستان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) وی با بیان اینکه لرستان در گذشته در حال آماده سازی برای راه اندازی مرکز لرستان در دانشگاه لرستان بود، گفت: این امر اجرایی نشده است. من با رئیس دانشگاه، دکتر، ملاقات کردم. با صحبت با نظری و آماده سازی برای توانبخشی، مرکز لرستان شناسی تأسیس و قانون گذاری آن با نظر هیئت امنا تهیه و پذیرفته شد.

وی ادامه داد: با یکی از نمایندگان مجلس درباره این مرکز و ظرفیت آن بحث و تبادل نظر شد و ممکن است به زودی بودجه ای برای آن در نظر گرفته شود.

رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه لرستان با بیان اینکه چهار گروه پژوهشی در این مرکز وجود دارد، افزود: یکی از گروه های وابسته به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، گروه فرهنگ و ادب است.

وی با تاکید بر لزوم استفاده بهینه از ظرفیت پژوهشگران این مرکز گفت: در تلاش هستیم تا بر اساس ظرفیت استان ها از همه اقشار هنرمندان ظرفیت و اطلاعات جمع آوری کنیم و ارتباط مستقیمی با آنها داشته باشیم. محققین.” .

حسنی جلیلیان ادامه داد: به عنوان مثال خانواده ها کتاب ها، دست نوشته ها و آثار قدیمی زیادی دارند که در خطر نابودی قرار دارند. جمع آوری، بایگانی، ضبط، کدگذاری و چاپ مطالب معروف و کمتر شناخته شده.

این استاد دانشگاه افزود: بسیاری از جنبه های فرهنگ شفاهی در فرهنگ ایرانی به تدریج در حال فراموشی است. به عنوان مثال فرهنگ عامه استان لرستان در کشور بسیار غنی و تاثیرگذار است. اما کنایه در حال فراموش شدن است. نادیده گرفتن فرهنگ یعنی فراموش کردن اصل، احساس می کنیم داریم متمدن تر می شویم.

حسنی جلیلیان با بیان اینکه جمع آوری اطلاعات مربوط به فرهنگ عامیانه لرستان یکی از فعالیت هایی است که قطعا کانون لرستان به دنبال آن است، افزود: این مرکز تأثیر آنها را بر فرهنگ جمع آوری، ثبت، ثبت و تجزیه و تحلیل می کند.

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه لرستان ادامه داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری نهادهای مختلف فرهنگی، مثنوی خوانی، حافظ خوانی، خاکانی و بسیاری از کلاس های آموزشی آموزش محلی برگزار کردند. و ادبیات محلی و شب شعر در راستای برنامه کانون. ما یک مطالعه لرستانی را برای هماهنگی و شناخت بیشتر مردم انجام می دهیم.

حسنی جلیلیان با اشاره به معاونت گردشگری، باستان شناسی و تاریخ و تمدن منطقه به عنوان یکی دیگر از معاونت های مرکز لرستان، افزود: تلاش می کنیم بر فرهنگ مغفول مانده لرستان تمرکز کنیم.

وی گفت: برای ساماندهی هر چه بهتر برنامه مرکز نیاز به حمایت سازمان های مختلف است. دفتر نمایندگی ولی فقیه در کشور، سازمان معلمان و سازمان تبلیغات اسلامی تفاهم نامه ای امضا کرد.

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه لرستان گفت: امروز سه شنبه نشست مشترکی برای ایجاد مرکز لرستان شناسی برای آشنایی مردم و فرهیختگان کلام با کانون برگزار می شود. امیدواریم این جلسه خوبی باشد و بتوانیم برای شروع کار در این جلسه آماده شویم. زیرا این کاری نیست که مرکز به تنهایی از عهده آن برآید و نیازمند همکاری و هماهنگی صاحبان قلم، ایده و هماهنگی سازهای مختلف است.