نظارت بر اختلافات دانش بنیان در شورای حل اختلاف کارشناسی


قاضی محمدحسن کیانی رئیس مجتمع حل اختلاف ویژه شرکت های دانش بنیان و نخبگان گفت: ایجاد مجتمع حل اختلاف برای شرکت های دانش بنیان و نخبگان می تواند به حل و فصل اختلافات شرکت های دانش بنیان کمک کند، محیطی خاص. احترام به منافع علمی و نخبگانی طرفین.

به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس و به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، فعالیت های حوزه دانش کشور در سال های اخیر در پارک و مرکز رشد افزایش یافته است. ورود شرکت های مبتنی بر دانش، نوآوری و نوآوری در مرحله تجاری سازی محصولات و ایجاد همکاری های تجاری بر اساس توافقات قانونی و ایجاد تضاد منافع، نیاز به مراکز حل اختلاف و داوری با رویکردی ویژه برای رسیدگی . اختلاف و سازش برای بخش های نخبه و دانش بنیان کشور ضروری است.

از این رو در سال ۱۳۹۲ با پیگیری های پارک فناوری پردیس مبنی بر تشکیل شورای حل اختلاف ویژه شرکت های دانش بنیان و پیشرفته و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین دبیری. قوه قضائیه مجوز تاسیس مجتمع ویژه حل اختلاف برای حل اختلاف شرکت های دانش بنیان و رده بالا با دو شعبه در مراحل مختلف را صادر کرده بود. این مجموعه از ابتدای سال ۱۴۰۱ در راستای شعار سال «سال تولید؛ با هدف تسهیل در ارائه خدمات قضایی در جامعه نخبگانی کشور، «دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی» از سطح یک ارتقاء یافت. “مجتمع ویژه” به “مجتمع ویژه” با همکاری قوه قضائیه بله

ارائه خدمات مناسب به کارکنان اکوسیستم فناوری و نوآوری

رئیس و قاضی این مجموعه در گفتگو با روابط عمومی پارک فناوری پردیس درباره تاریخچه و انگیزه تشکیل شورای حل اختلاف گفت: تشکیل شورای حل اختلاف به بند ۱۸۹ قانون سوم برمی گردد. قانون طرح که بعداً با قوانین و مقررات مربوط به شورای حل اختلاف تکمیل شد.»

محمدحسن کیانی افزود: یکی از اهداف مهم تشکیل این شوراها حل و فصل اختلافات بین مردم و کاهش مراجعات به محاکم قضایی و توسعه و تقویت مشارکت مردم در بهبود جت‌البین و ایجاد صلح و آرامش است. بیش از ۷۰۰۰ دانش -شرکت های مستقر، بیش از ۹۰۰۰۰ هیات علمی از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و حدود ۲۰۰۰۰ نفر از اعضای بنیاد ملی نخبگان و وجود صدها شرکت مستقر در پارک ها و مراکز توسعه و همچنین اهمیت ارائه خدمات مناسب به نخبگان و کارگران و شرکت های موجود در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور، دانش و وجود مجتمع حل اختلاف با تمرکز بر امور نخبگان و کسب و کار مبتنی بر فناوری محقق شد و از این رو مجتمع حل اختلاف ویژه برای شرکت های دانش بنیان و نخبگان در کشور ایجاد شد. پیگیری پارک فناوری پردیس با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و قوه قضائیه و موافقت مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه بله با دو شعبه و شروع از سال ۱۴۰۱ از آن زمان به یک مجتمع ویژه ارتقا یافته است.

اخیراً شهید دکتر. رئیس مجتمع شماره ۲۶ شورای حل اختلاف ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان به نام مجتمع مجید سحریاری گفت: زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی شعب این مجتمع تخصصی مانند شبکه داخلی و امکانات ارتباطی برای اتصال به سامانه ارجاع برای رسیدگی به دعاوی مربوط به قوه قضائیه در پارک فناوری و پردازش پردیس تاسیس شد و دکتر دکتر را عملا به شهادت رساند. مجموعه مجید شهرری در دو شعبه ۲۶۲۷ و ۲۶۲۸ فعالیت خود را آغاز کرد. عناوین مکان های خاص از اواخر مارس ۱۴۰۰ و حدوداً آغاز ۱۴۰۱. در حال حاضر دفاتر خدمات قضایی قادر به رسیدگی و ارجاع پرونده ها به این شعب هستند.»

یک قاضی و یک رئیس دادگستری این مجموعه با حکم رئیس قوه قضائیه منصوب شده اند و ۶ نفر از اعضای شعبه محاکمه این مجموعه هستند که از پژوهشگران برجسته مبتنی بر فناوری، نوآوری و دانش کشور هستند. اکوسیستم در بخش‌های مختلف و آشنایی کامل با نیازها و الزامات این اکوسیستم و شرکت‌های دانش‌بنیان با حکم معاون قوه قضاییه و رئیس مرکز توسعه حل اختلاف منصوب و آماده خدمت می‌شوند. . .

پرونده ها از طریق دفاتر خدمات قضایی به این مجموعه ارجاع می شود و افرادی که تمایل به بهره مندی از خدمات مجتمع حل اختلاف دانش بنیان و نخبگان را دارند می توانند با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی درخواست و دادخواست خود را جهت رسیدگی ارائه دهند. همچنین مراجعه به این مجتمع از دادگستری علاوه بر رجوع به چارچوب توافق طرفین دعوا با صلح و توافق در پرونده امکان پذیر است.

تمرکز ویژه بر حل و فصل اختلافات قراردادهای حقوقی

کیانی در خصوص اختیارات این شورا نیز گفت: شوراهای حل اختلاف عموماً در کلیه امور حقوقی و در بعد خصوصی جرائم قابل گذشت و جرایم غیرقابل گذشت به منظور صلح و سازش و… فعال هستند. شورا طبق قانون اما به ویژه حل اختلاف ویژه شرکت های دانش بنیان و نخبه به دنبال حل و فصل اختلافات پیچیده، طبیعی و مرتبط با انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسیر یا اجرای قراردادها علاوه بر صلاحیت های مندرج در قانون مربوطه است. . اشخاص حقوقی فعال در بخش های فنی و دانش بنیان کشور در صورت توافق طرفین می توانند به اختلاف رسیدگی کنند. همچنین شورا می تواند مشروط به توافقنامه حل و فصل اختلافات مربوط به نقض مالکیت معنوی از جمله حقوق نرم افزارهای رایانه ای، دانش فنی، اختراعات، علائم تجاری، طرح های صنعتی، اسرار تجاری و غیره را وارد کند.

به گفته وی، حل و فصل اختلافات مربوط به قراردادهای حقوقی از دیگر صلاحیت های این مجموعه است. اما شرط داوری مجتمع حل اختلاف دانش بنیان در متن آن ذکر شده و یا در اختلافات مربوط به مدیریت این مجتمع مورد توافق طرفین قرار گرفته است. در استان تهران شرکت های دانش بنیان، واحدهای فناور مستقر در پارک ها و مراکز توسعه، تیم های استارتاپ مستقر در کارخانه های نوآوری، شتاب دهنده های مراکز نوآوری، ارائه دهندگان خدمات فناوری و کسب و کار، مبتکران، اعضای بنیاد ملی نخبگان، پژوهشگران و نخبگان، اساتید و اساتید اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و سرمایه گذاران، مؤسسات مالی و معاونت های فعال در حوزه فناوری و نوآوری کشور می توانند زیر چتر این مجموعه از خدمات حقوقی و قضایی آن بهره مند شوند. برای تسهیل در ارائه خدمات، امکان برگزاری جلسات دادرسی در دفاتر مستقر در تهران و در صورت نیاز به صورت غیر حضوری و آنلاین وجود دارد.

رئیس مجتمع ویژه حل اختلاف شرکت های دانش بنیان و نخبگان گفت: مبنای تشکیل شورای حل اختلاف ویژه رسیدگی به دعاوی مرتبط توسط کارشناسان این حوزه و در نتیجه بررسی اعضای شعبه رسیدگی است. این مجموعه دارای کارشناسان و افراد آشنا به اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور می باشد که طبیعتاً می توان در زمان کمتر و با دقت و کیفیت بهتری دست به کار شد.

وی افزود: محیط این مجموعه نسبت به محیطی مشابه، اختصاصی تر و قابل احترام به مخاطب است و سرعت رسیدگی به پرونده ها بسیار بالاست و از سوی دیگر رسیدگی به دعاوی در شورا توسط حفظ حرمت طرفین و در محیطی به دور از تنش های محیطی نسبت به قوه قضائیه و به صورت مشاوره تخصصی می تواند با استفاده از توانمندی های تخصصی و تخصصی پیگیری شود که یکی از مزایای دیگر مجتمع شورای حل اختلاف ویژه شرکت ها شماره ۲۶ می باشد. دانش محور و نخبه است.»

کیانی در پایان با اشاره به ارائه برخی خدمات تخصصی به شرکت های دانش بنیان و نخبگان در این مجموعه گفت: میزهای مشاوره حقوقی به صورت هفتگی در این مجموعه برگزار می شود و تماس حضوری و ثبت نام اینترنتی و اینترنتی امکان پذیر است. خطوط تلفن این مجتمع ۳۴ -۷۶۲۵۰۰۳۳ هر هفته در روزهای یکشنبه (رایگان) مشاوره حقوقی در زمینه قرارداد و چهارشنبه در زمینه تخلفات مالکیت معنوی.