نظارت هوشمند پنجره ای برای حمایت مالی مجلس از کسب و کارهای آنلاین است


اقبال شکری نماینده مردم تهران در شورای اسلامی با اشاره به حمایت مالی و حقوقی مجلس از کسب و کار اینترنتی گفت: مجلس از ورود محصولات بومی داخلی به بازار الکترونیک استقبال می کند اما برای توسعه و افزایش کارایی آنها، فکری است. و کسب و کارهای آنلاین نیاز به نظارت عمده دارند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، نماینده تهران در شورای اسلامی به طرح مجلس برای حمایت از گزارشی اشاره کرد که براساس آمار ۱۴۰۰ کالای دیجیتال، خرده فروشی آنلاین ۴ درصد از کل بازار خرده فروشی ایران را به خود اختصاص داده است. اقتصاد دیجیتال در حوزه تجارت الکترونیک روی پلتفرم توسعه یافته است و گفت: با نگاهی به شرایط جهان به نظر می رسد کشورهای منطقه و آسیا در این زمینه مشارکت دارند. ترکیه ۹ درصد، هند ۷ درصد و چین ۳۰ درصد از بازار خرده فروشی خود را به خرده فروشی آنلاین اختصاص می دهند. رویکردهای قابل مشاهده در مجلس برای حمایت از کسب و کارهای آنلاین اتخاذ شده است. اولی موضوع روشنفکری دستگاه اجرایی است که در تبصره های قانون بودجه به آن توجه شده است، رویکرد دوم ارائه خدمات الکترونیکی مانند شرکت های آنلاین و رویکرد سوم بحث یکپارچه سازی است. این بدان معناست که تا حد امکان خدمات مرتبط از طریق یک پورتال واحد انجام می شود.

مجلس از ورود محصولات بومی محلی به بازار الکترونیک استقبال کرده است

شکری در خصوص اقدامات مجلس برای حمایت و توسعه کسب و کارهای کوچک و داخلی و ورود محصولات بومی به بازار تجارت الکترونیک و یا برنامه ریزی در این زمینه، گفت: مجلس به این موضوع رسیدگی کرده است. افراد مذکور در قالب بودجه و قوانین مشابه به این موضوع پرداخته اند. مجلس از ورود محصولات داخلی به کسب و کارهای اینترنتی استقبال کامل می کند. اگر نیاز به نظارت و رفع یا رفع موانع باشد، مجلس آماده است زیرا این نکته بسیار مهمی است.

یکی از اعضای کمیسیون شهروندی مجلس یازدهم گفت: توسعه تجارت آنلاین به معنای نابودی بازار خرده فروشی نیست، گفت: بازار تجارت الکترونیک می تواند بستر جدیدی را برای خرده فروشی و محصولات بومی محلی فراهم کند. خرده فروشان می توانند محصولات خود را با استفاده از پلتفرم های درون فروشگاهی و آنلاین به فروش برسانند، بنابراین نیاز به آموزش دارند. کسب‌وکارهای کوچک و محلی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بازارهای تجارت الکترونیک می‌ترسند و فکر می‌کنند که این بازارهای آنلاین باعث کاهش سرعت بازارشان می‌شود، در حالی که اینطور نیست و این بازارها می‌توانند کسب‌وکارهای محلی و کوچک را ارتقا دهند.

وی همچنین افزود: به عنوان مثال کشاورز که باید کالای خود را در بازار از طریق دلالان بفروشد، می تواند با کمک بستر آنلاین کالای خود را با قیمت دلخواه به دست مشتری برساند و مشتری مستقیماً با آنها ارتباط برقرار کند. این موضوع به افزایش رقابت پذیری و کیفیت کالاها و کاهش قیمت کمک می کند.

نقش محوری سازمان های توسعه کسب و کار در حضور کسب و کارهای آنلاین ایرانی در بازارهای منطقه ای

این عضو کمیسیون سازندگی مجلس شورای اسلامی راه حل حضور کسب و کارهای آنلاین بالقوه در بازار اقتصادی منطقه را تشریح کرد و گفت: سازمان توسعه کسب و کار باید به عنوان رئیس گروه دوستی مجلس در منطقه فعال باشد. من در حال برگزاری جلسات مشترک با زیمبابوه هستم و سازمان توسعه تجارت وزارتخانه نقشی کمرنگ در این زمینه ایفا می کند. این سازمان می تواند با حضور در نمایشگاه های دائمی داخل کشور و نمایشگاه های خارج از کشور شرایط حضور این مشاغل آنلاین را در بازار اقتصادی منطقه فراهم کند.

وی ادامه داد: اقلام دانش بنیان که منحصر به فرد است به صورت دائمی در نمایشگاه های بین المللی کشورمان عرضه می شود، باید با نمایشگاه های دائمی ارتباط برقرار کرد و این کسب و کارها را به حضور در این نمایشگاه ها تشویق کرد و نحوه ارائه اطلاعات را بهبود بخشید. جوانان ما در این زمینه ها پیشتاز هستند و دولت باید زمین ارتباطی را فراهم کند.

مرکز پژوهش های مجلس از داده ها و اطلاعات گزارش عملکرد کسب و کارهای آنلاین استفاده می کند

شکری در خصوص ارتباط مجلس و دولت با کسب و کارهای آنلاین و استفاده آنها از داده های آماری برای تصمیم گیری کارشناسی، گفت: برخی از دستگاه های ما سامانه آنلاین مناسبی ندارند بنابراین از داده های این حوزه ها استفاده می شود. مرکز پژوهش های مجلس از داده ها و اطلاعات گزارش عملکرد این مشاغل استفاده می کند.

کسب و کارهای اینترنتی مشکلی برای ورود به بورس ندارند

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت ورود کسب و کارهای اینترنتی در بازار اوراق بهادار گفت: اطلاعات دقیقی ندارم اما به نظر می رسد مشکل چندانی در این زمینه وجود ندارد. جوانان حاضر به فعالیت در این زمینه ها نیستند، تحصیل کرده ها باید هویت خود را در این نوع کارها بسازند.

توسعه تجارت آنلاین موضوع مورد علاقه دولت و مجلس است

یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: مشکلات موجود در این حوزه ها آسیب های زیادی به ما وارد کرده و کنترل بسیاری از کارها نیز سخت شده است. یک سیستم یکپارچه می تواند اطلاعات بهتری را برای نظارت، مدیریت و کنترل اختلالات تولید و توزیع در اختیار ذینفعان قرار دهد. بنابراین رویکرد مجلس حمایتی است و تصویب یک درگاه واحد برای صدور مجوز کسب و کار مهم ترین تایید مجلس بود.

وی در ادامه یادآور شد: مجلس قطعا به دنبال توسعه کسب و کار آنلاین و اقتصاد دیجیتال و توسعه استارت آپ ها است و این موضوع مورد توجه دولت نیز هست به ویژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر این گونه امور نظارت دارد. آخرین حمایت مجلس در این حوزه موضوع حمایت از اقلام دانش بنیان بود که اقبال مجلس به این سمت و رویکرد مجلس در این زمینه قابل توجه و تقدیر است.

وزارت حریم خصوصی نقش موثری در توسعه پلتفرم های ایرانی دارد

شکری در تشریح این وضعیت و توسعه پلتفرم های ایرانی و تاثیر محدودیت ها بر جذب سرمایه های خارجی در شرایط تحریم، گفت: پلتفرم ها بیشتر خصوصی هستند، بنابراین هیچ مانعی برای توسعه آنها توسط دولت وجود ندارد، بخش خصوصی می تواند کارهای زیادی انجام دهد که محدود است. . بخش عمومی.. البته وزارت حریم خصوصی نقش عمده ای در این بخش دارد. ایراد وارده به وزارت صنعت، معدن و تجارت یا استیضاح وزیر صامت دلیل عدم توجه به این موارد است. مجلس ضعف و ضعف می بیند.

نیاز به نظارت هوشمند و کارآمد بر کسب و کارهای آنلاین

وی با تاکید بر حمایت از کسب و کارها و پلتفرم های آنلاین ایرانی گفت: در عین حال این کسب و کارها باید کنترل و مدیریت شوند. در مقطعی بحث قیمت گذاری این پلتفرم ها و ضایع شدن حقوق مردم مطرح شد که در همان زمان محدودیت هایی برای آنها ایجاد شد که نشان می دهد ابزار نظارتی هوشمند موثر در این حوزه نداریم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در شورای اسلامی بر این باورند که: در مقطعی می‌توانیم این کسب‌وکارهای اینترنتی را کنار بگذاریم و بعد از مدتی با آن‌ها برخورد کنیم و بهتر است بگوییم که این گونه است. از. تراکنش‌ها و قبوض و گسترش آن به فعالیت‌های کسب‌وکارهای آنلاین آسیب می‌زند. و همچنین رانت ایجاد می کند. بنابراین، دستگاه اجرایی مرتبط با این مشاغل باید ضمن حمایت، قدرت کنترل داشته باشد. برای مثال موسسات حقوقی عضو نظام مهندسی نمونه ای از رفتار در این مورد هستند. آنها میلیاردها میلیارد قرارداد بدون هیچ نظارت سیستمی امضا کردند. این نوع مدیریت و کنترل مانع از ثبات بازار می شود. ما برای تثبیت بازار و جذب سرمایه به این مشاغل نیاز داریم، بنابراین نهاد نظارتی باید نقش مهمی را به عنوان این مشاغل ایفا کند.

منبع: اقتصاد آنلاین