نقش سفته و برات الکترونیکی در کاهش بهای تمام شده معاملات بورس کالا


یک کارشناس اقتصادی گفت: استفاده از سفته و برات الکترونیکی می تواند هزینه معاملات بورس کالا را کاهش داده و فعالیت در این بازار را تنظیم کند.

به گزارش پایگاه خبرآنلاین؛ علی قنبری کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در نظام بانکی کشور شفافیت کافی وجود ندارد، گفت: لازم است بانک مرکزی برای بهبود نظام بانکی دست به کار شود و یک سری اقدامات و راهکارهای عملیاتی برای بهبود وضعیت بانکی ارائه دهد. سیستم. .

وی افزود: تراکنش های بانکی چندان شفاف نیست، تا زمانی که در سیستم بانکی شفافیت وجود نداشته باشد نمی توان انتظار بهبود وضعیت بانکی کشور را داشت. به نظر من باید یک سیستم الکترونیکی یکپارچه در ساختار بانکی ایران وجود داشته باشد تا همه تراکنش های بانکی به صورت شفاف انجام شود.

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: خدمات بانکداری الکترونیک از دیرباز مورد استقبال مردم کشورمان قرار گرفته و شاهد رقابت بین بانک ها و موسسات اعتباری برای ارائه خدمات بانکی هستیم. در بخش بانکی اگر می‌خواهیم موفق باشیم و مشکلات نظام بانکی نظامی را حل کنیم، اول از همه باید به بانک‌ها برسیم، زیرا بسیاری از مناطق فقیر و روستایی شعبه‌های بانک‌های بزرگ و معتبر ندارند و همین موضوع است. اتفاق می افتد. دسترسی به این بانک ها بسیار سخت است، پیشنهاد می کنم بانک های بزرگ کشور دسترسی مردم را تسهیل کنند و سپس درخواست افتتاح حساب، واریز، برداشت و دسته چک یا درخواست تسهیلات به صورت آنلاین و غیر حضوری انجام شود. اینها تنها بخش کوچکی از خدمات بی شماری است که توسط تسهیلات الکترونیکی بانک ها ارائه می شود، اما خدماتی هستند که همه ما هر روز با آنها کار می کنیم و به بخشی از فعالیت های روزمره ما تبدیل شده اند.

قنبری گفت: هر چه جذابیت خدمات بانکداری آنلاین بیشتر شود، بانک سود بیشتری خواهد برد و سیستم بانکی کشور از زیان و مشکلات خارج می شود. بانک ها باید سعی کنند پرداخت ها را به صورت کاملا آنلاین تسهیل و انجام دهند، ضامن برای ضمانت نامه نیازی به مراجعه به شعب ندارد، بلکه بهتر است برای ارائه امضای الکترونیکی و ضمانت نامه های لازم به صورت آنلاین چاره اندیشی شود.

وی در پایان، سفته الکترونیکی را مشابه خدمات بانکداری آنلاین که موجب کاهش نقدینگی می شود، عنوان کرد و گفت: بورس کالا که محل تعیین قیمت کالاهاست، سفته الکترونیکی می تواند در زمان صرفه جویی کند. معامله گران و فعالان بازار و باعث کاهش هزینه های مبادله و در نتیجه تنظیم فعالیت این بازار خواهد شد.