نگاهی به کتاب «من زینب تو هستم».



به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، شیما ناصری: به قفسه کتاب دفاع مقدس می روم. عنوان کتاب ها را یکی یکی نگاه می کنم. چشمانم به یک عنوان کشیده شده است. “من همسر شما هستم.” کتاب را از قفسه برمی دارم.

در زیر عنوان کتاب آمده است: «به قول خواهر شهید…» به قول خواهر؟! من به ندرت کتابی پیدا می کنم که مرتبط با داستان زبان خواهرم باشد. این احتمالا دومین کتابی بود که خواهران شهید در حوزه ادبیات پایدار نوشته بودند. ۲۷ نشریه بعث در این زمینه پیشقدم شدند. «ما زینب تو آشتا» دومین کتاب تاریخ شفاهی این نشریه بود که از زبان خواهر شهیدش، داستان هشت ساله دفاع مقدس برادرش را بازگو می کرد. «من زینب به تو» روایت خواهر سعید نامدار فرزانه اقدم از شهدای دوران دفاع مقدس نوشته معصومه محمدی است که وفاداری و عشق خواهرانه را برای مخاطب به تصویر می کشد. خواهری که برادرش را به دنیا آورده است. خواهری که به دلیل ناپدید شدن دو برادرش در یک شب، خسارات روحی زیادی را متحمل می شود و روال زندگی اش در حال تغییر و تغییر است.

خواهری که مانند عمه سادات برادرانش را دوست می داشت و برای آنها عزاداری می کرد و بدین ترتیب موهایش سفید شد و قدش خم شد. کتاب فوق در ۱۵ فصل برای بررسی زندگی یک محافظ مقدس نوشته شده است. زبان خواهر شهید نامدار فردی غیرمذهبی بود که با انقلاب کاملا متحول شد و تبدیل به یک بسیجی مخلص شد. بنابراین پس از اعزام به جلو، تنها دو بار به خانه برمی گردد. روح این شهید قبل از تحول بسیار به روز بود و ظاهر و مدل موی خاصی هم داشت.

او همیشه به خارج از کشور سفر می کرد و سرگرم بود. اما بعداً دچار تحول روحی شدیدی می شود که منجر به تحول خاصی در زندگی او می شود.نکته دیگر این کتاب اشاره به زندگی زنان مقاومی است که در برخورد با مردانی در این حد و نقش شجاعت زیادی از خود نشان داده اند. مخاطبان برای دفاع از سرزمین مادری خود مقاومت و ایستادگی خود را مانند مردان و برادران خود نشان دادند.در مورد شیوه نگارش این کتاب باید گفت که شیوه نگارش در قالب داستان و تصویرسازی قوی است. اما عنصر داستانی در آن نقشی ندارد و با اسناد موجود که حاصل مصاحبه با اعضای خانواده و همرزمان تنها شهید است، نوشته شده است.

خاطرات این کتاب از دو قسمت شفاهی تشکیل شده است که یکی به اسناد و نامه های شهید و دیگری به نامه های برادر شهیدی که هشت سال در زندان بود می پردازد. رویکردی که معصومه محمدی در این کتاب به کار می برد، رویکرد خواهر شهید است که افراد کمی در نگارش کتاب از آن استفاده کرده اند. موضوع دیگر عنوان کتاب است. معنای نام زینب به کار رفته در عنوان به انتخاب نویسنده می باشد.

زینب در لغت به معنای زینت پدر است. اما وقتی حضرت زینب علیها السلام همنشین و جانشین راه برادر می شود، معنای زینب بودن بلند و بلند می شود. این خواهرخواندگی برگرفته از ویژگی های شخصیتی حضرت زینب(س) است که مقاومت، صبر و ایستادن در پای برادر و ادامه راه اوست که همه نشان دهنده اقدامات زینب برای ثبت و حفظ راه برادر است. از این رو لقب «من زینب تو» به این دلیل انتخاب شد که خواهر شهید معروفی چون حضرت زینب(س) برای امام حسین(ع) صبور و استوار بود. همراه با داستان، در کتاب «من زینب هون تو هستم» با خواهر شهید آشنا می‌شوید که به شرح زندگی جذاب و دلفریب خود، تلخی‌ها و اتفاقاتی که برایش افتاده است و نیز کرامت برادر شهیدش و خبر بازگشت پیکر شهید ۱۳ سال از خود شهید به عنوان مستند در این کتاب ارائه شده است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم: با کیفم از پله ها پایین رفتم. به موقع رسیدم، سعید را جلوی چشمانم بیرون آوردند. حس عجیبی به من دست داد. من خواهری شدم که می خواستم در ازدواج برادرم خوشحال باشم.

دست و پایم می لرزید. با عجله نقل قول را از کیفم بیرون آوردم. سعید و خودش و شاه شمشاد و ماه داماد و رعنا را هم دیدم. اتفاقی رفتم این مرا احساساتی کرد. من عصبانی شدم و همه نقل قول ها را به یکباره به او پرتاب کردم. سعیدم از آنجا می گذشت. نقل قول به موهای حجیم و مجعد او چسبیده بود. ناگهان با صدای افتادن یک نقل قول در تابوت به خودم آمدم. هر نقل قولی که روی زمین پرتاب می شود، به سرم می زند.