واگذاری حق رای برخی از سهامداران ۵ بانک به وزارت دارایی


معاون بانک و بیمه وزارت دارایی از واگذاری حق رای برخی از سهامداران ۵ بانک رفاه، سرمایه، گردشگری، موسسه ملل و بانک اقتصاد نوین به وزارت دارایی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سید عباس حسینی در بازدید از چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت مالی کشور گفت:

در جلسات با بانک ها، شاخص های مختلف بررسی می شود. در این جلسات موارد عدم رعایت و کفایت سرمایه بانک ها به صورت جدی مطرح می شود.

علاوه بر این در برخی موارد موضوع افزایش سرمایه بانک نیز محقق شده است، تلاش می کنیم با سیاست حداقلی سود سهام بانک هایی که برای سهامداران مشکل دارند، سرمایه افزایش دهیم که این امر موجب افزایش سرمایه می شود. اینها در انباشت سود ذخیره می شوند.

وی با اشاره به اینکه بانک ملت، پست بانک، اکتاج نوین و سایر بانک ها نیز به همین ترتیب سرمایه خود را افزایش داده اند، گفت: در قانون بودجه امسال افزایش سرمایه بانک های دولتی ۳۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. تلاش ها برای افزایش سرمایه از طریق تقسیم سود برای بانک های خصوصی و خصوصی شده تحت مدیریت وزارت دارایی صورت می گیرد.

وزیر دارایی با بیان اینکه پیگیر موضوع رسیدگی به مطالبات بانک ها از دولت در زمینه اصلاح ساختار بانک ها هستم، گفت: اگر به مطالبات بانک ها رسیدگی شود، بخش بزرگی از این نارضایتی ها می تواند باشد. برآورده شود.

امسال به دلیل محدودیت های قانونی، بانک ها مجبور شدند مقدار قابل توجهی از دارایی های مازاد خود را واگذار کنند.

حسینی در خصوص پرداخت تسهیلات خرج الحسنه از جمله وام ازدواج توسط شبکه بانکی تصریح کرد: بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی در سال گذشته ۸۰ فقره تسهیلات خرج الحسنه پرداخت شده است. تا ۳۱ ژوئن سال جاری نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر وام کرز الحسنه دریافت کرده اند و بیش از ۳۰۰ هزار نفر در انتظار هستند.

بانک ها موظف به رعایت پرداخت تسهیلات به همراه احراز هویت هستند

این مسئول در پاسخ به اینکه چرا بانک ها به پرداخت تسهیلات با احراز هویت توجه نمی کنند، گفت: پرداخت تسهیلات با احراز هویت یکی از سیاست های جدی وزارت دارایی است.

وی با اشاره به اینکه نرخ سود بین بانکی، نرخ سود تسهیلات، نرخ تورم و نرخ اوراق در بازار سرمایه باید با یکدیگر متعادل شوند، گفت: سیاستی برای افزایش نرخ بین بانکی وجود ندارد. هر گونه تعیین نرخ در همه بازارها باید با سایر بازارها سازگار باشد تا تعادل برقرار شود.

حق رای برخی از سهامداران ۵ بانک به وزارت دارایی واگذار شد

حسینی در پاسخ به سوالی مبنی بر حق رای بانک‌های دارای سهم بیش از سقف تعیین شده در وزارت دارایی، تصریح کرد: رفاه، سرمایه، گردشگری، موسسه ملل متحد، بانک اقتصاد نوین و سایر بانک‌ها دارای درصد هستند. بانک مرکزی طبق قانون حق رای را به وزارت دارایی داده است.

معاون بانکی و بیمه اقتصادی وزیر کشور در پایان با تاکید بر اینکه میزان پرداختی در حوزه وام و سپرده فرزند سوم براساس ابلاغیه بانک مرکزی تا پایان سال بازنگری می شود، گفت: اختلاف نظر فعلی. بین بانک ها منجر به کسری بودجه یا عدم تعادل منابع و هزینه ها می شود.