وب ۳ و یک پیشرفت بزرگ در زمینه اینترنت


حتماً این روزها نام Web3 را با مفاهیمی مانند Blockchain و NFT شنیده اید. مانند آنها، وب ۳ یکی از موضوعات نوظهور است که آینده ما را تحت تأثیر قرار می دهد. ایده های زیادی در مورد چیستی وب ۳ وجود دارد، برخی می گویند این فقط نسخه دیگری از اینترنت است و برخی دیگر می گویند متاورس است. آژانس دیجیتال مارکتینگ عظیم مدیا وب ۳ برای شما چیست؟ فایده آن چیست؟ مزایای آن چیست؟

وب ۳ چیست؟

وب ۳ با محوریت اینترنت غیرمتمرکز، انقلاب بزرگی در دنیای وب ایجاد خواهد کرد. در نسل سوم اینترنت، کاربران کنترل کاملی بر اطلاعات خود خواهند داشت.

وب نسل سوم با ایجاد یک مدل جدید برای تعامل با وب، تغییرات اساسی در توسعه و ایجاد وب سایت ایجاد می کند. در واقع web3 گام جدیدی در توسعه اینترنت است.

تغییرات ایجاد شده توسط وب ۳ چیزهای جدید و بهتری را در اینترنت به ارمغان می آورد. کارشناسان علوم کامپیوتر و اینترنت معتقدند که این تغییرات در اینترنت باعث هوشمندتر شدن و ساده شدن زندگی کاربران می شود.

حالا بیایید روند ساخت وب ۳ را شروع کنیم و از زمان ایجاد اینترنت نسل اول با هم جلو برویم.

مقایسه نسخه های مختلف وب

مقایسه وب نسل اول، وب نسل دوم و وب نسل سوم

وب ۳ از کجا شروع شد؟ نقاط ضعف وب ۱ چه بود و توسعه آن چه نیازهایی را برای کاربران برطرف کرد؟ ابتدا با توضیح مختصری در مورد وب ۱ شروع می کنیم.

اینترنت نسل اول

نسخه اولیه اینترنت قبل از شبکه های اجتماعی و پلتفرم های پخش ویدئو وجود داشت. در واقع، قبل از اینکه گوگل در اواسط تا اواخر دهه ۱۹۹۰ وجود داشته باشد، نسل اول اینترنت وجود داشت. در آن زمان، اینترنت توسط شرکت های خدمات کامپیوتری آمریکایی AltaVista و Netscape کنترل می شد و موتورهای جستجو فقط برای تبلیغات توسط چند شرکت استفاده می شدند.

حتی در حال حاضر، اکثر وب سایت های تجارت الکترونیک ماهیت اینترنت نسل اول را دارند زیرا بر اساس مفاهیم ساده ساخته شده اند.

اینترنت نسل دوم

در راستای توسعه وب ۱، نسخه اینترنتی وب ۲ ایجاد شد. به این اینترنت «خواندن-نوشتن» نیز می گفتند. در نسل دوم اینترنت، کاربران فقط نقش خواننده و بازدیدکننده را ایفا نمی کردند. آنها می توانند محتوای خود را ایجاد کنند و آن را در وب سایت ها آپلود کنند و با اینترنت تعامل داشته باشند.

وب ۲ به سرعت در حال گسترش در سراسر جهان است. حدود یک دهه بعد، اینترنت نسل دوم انقلابی در بازاریابی و عملیات تجاری ایجاد کرد. به عنوان مثال، اینفلوئنسرهای اینستاگرام می توانند با ارسال عکس، برند بسازند و با برند دیگری رقابت کنند. آنها همچنین می توانند برند دیگری را با نقدهای منفی نابود کنند.

هدف اصلی اینترنت نسل دوم، دموکراتیک کردن اینترنت و دسترسی بیشتر به کاربران بود.

اینترنت نسل سوم

پس از نسل دوم اینترنت، دنیا به سمت نسخه جدیدی از اینترنت رفت. هر بار که محصول X را مثلاً از وب سایتی مانند آمازون خریداری می کنید، الگوریتم وب سایت اطلاعات سایر مشتریانی را که محصول X را خریداری کرده اند بررسی می کند. بر اساس این اطلاعات، وب سایت به شما محصولاتی را ارائه می دهد که این مشتریان به همراه محصول X خریداری کرده اند.

بنابراین وب سایت تشخیص می دهد که انتخاب های شما ممکن است بر اساس سایر کاربران باشد و از اطلاعات سایر کاربران برای نشان دادن چیزهایی که دوست دارید استفاده می کند. در واقع وب سایت خود آموزش، یادگیری و هوشمند شدن است.

اجزای وب ۳ + مزایای وب ۳ بر اساس هر جزء اضافه شده به آن چیست

از جمله اجزای اصلی اینترنت نسل سوم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

· وب معنایی

· هوش مصنوعی

تشخیص مجازی سه بعدی

حضور گسترده

۱- وب معنایی

یکی از مهم ترین اجزای وب ۳ ابرداده معنایی است. این وب هوشمند نمادها، کلمات کلیدی، متون و معنای آنها را درک می کند. به عنوان مثال، وب ۳ دو نقطه با پرانتز را به عنوان ایموجی «لبخند» می‌فهمد و آن را نشانه خنده و شادی یا رضایت تفسیر می‌کند.

این تنها نمونه کوچکی از وب معنایی در اینترنت غیرمتمرکز نسل سوم بود. در واقع فناوری وب ۳ ارتباطات، تراکنش ها و تبادل اطلاعات بین سازمان ها را تسهیل می کند.

طراحی وب معنایی در واقع ایده اولیه تیم برنرز لی بود. او یکی از دانشمندان کامپیوتر است که بیشتر به عنوان مخترع شبکه جهانی وب شناخته می شود.

برنرز لی اینترنت آینده را به عنوان دنیایی تصور می کرد که در آن ماشین های هوشمند به طور خودکار کارهای طولانی و وقت گیر را انجام می دهند.

۲- هوش مصنوعی

نسل سوم اینترنت با کمک هوش مصنوعی به وب سایت ها کمک می کند تا داده ها را فیلتر کنند و تنها اطلاعاتی را که دوست دارند به کاربران نشان دهند.

در حال حاضر، نسل دوم اینترنت نظرات کاربران را برای درک کیفیت یک محصول یا خدمات دریافت می کند. به عنوان مثال در وب سایت Rotten Tomatoes که کاربران می توانند به لیستی از فیلم ها رای دهند. در این صورت فیلم هایی با رتبه های بالاتر «فیلم خوب» محسوب می شوند.

چنین فهرست‌هایی به کاربران کمک می‌کنند بدون غربال کردن محصولات و داده‌های بد، «داده‌های خوب» را دریافت کنند.

اما در نسل سوم اینترنت، هوش مصنوعی مکانیزم یادگیری سریع دارد. در این نسخه جدید اینترنت، هوش مصنوعی می تواند داده های خوب و بد، افراد واقعی و ربات ها و مهمتر از همه، اخبار جعلی را از گزارش های واقعی تشخیص دهد.

۳- تشخیص سه بعدی مجازی

Web3 آینده اینترنت را از یک وب دو بعدی ساده به دنیای سه بعدی واقعی تغییر خواهد داد. طراحی سه بعدی به طور گسترده در وب سایت ها، بازی های آنلاین، تجارت الکترونیک، صنعت املاک و غیره استفاده می شود.

اگرچه این مفهوم هنوز به طور کامل مورد توجه بسیاری از افراد قرار نگرفته است، اما این یک واقعیت است که هزاران نفر در سراسر جهان در حال حاضر با این فضا در تعامل هستند. به عنوان مثال، در یک بازی آنلاین مانند World of Warcraft، کاربران بیشتر از دنیای واقعی نگران سلامت آواتارهای آنلاین خود هستند.

فیلیپ روزدیل، بنیانگذار Second Life، معتقد است روزی فرا خواهد رسید که هویت های مجازی به اندازه آدرس های ایمیل و تلفن های همراه محبوب شوند. شاید الان از ذهنتان خارج شده باشد، اما به ۲۵ سال قبل فکر کنید. زمانی که تنها تعداد انگشت شماری از مردم آدرس ایمیل یا تلفن همراه داشتند.

۴- حضور گسترده

اگر به زمانی که وب ۱ منتشر شد فکر کنید، متوجه خواهید شد که در آن زمان فقط از نقاط راه دور مانند رایانه های خانگی یا دستگاه های داخل کافی نت ها می توانستید به اینترنت دسترسی داشته باشید.

در نسل دوم اینترنت، اینترنت با سرعت بالا به گوشی های هوشمند، تبلت ها و سایر دستگاه های هوشمند قابل حمل منتقل شد. اما وب نسل سوم مختص مکان و دستگاه خاصی نخواهد بود. در آینده، اینترنت در همه جا قابل دسترسی خواهد بود.

این فناوری بر تمام جنبه های زندگی تأثیر می گذارد و می تواند در دستگاه های بیشتری اعمال شود. در واقع، این یک شبکه نامرئی از اطلاعات، پروتکل های ارتباطی و مکانیسم های تراکنش است که در تمام نقاط کره زمین موجود است.

استفاده از وب 3 چیست؟

برنامه های کاربردی وب ۳

· مرور سریعتر است

مردم مالک اطلاعات خود هستند

وابستگی به شرکت های بزرگ حذف خواهد شد

· اطلاعات شما دیگر به دست شرکت های خصوصی نمی افتد، مانند کاری که پروژه های NYM و HOPR انجام می دهند. نمونه هایی از این پروژه ها فیلترینگ را حذف می کنند.