ورزش بانوان و نیاز آن در همه جوامع


قطعا ورزش بانوان در شرایط فعلی در همه جوامع به عنوان امری ضروری و غیرقابل انکار پذیرفته شده است. زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند، بنابراین سلامت و شادابی آنها نقش مهمی در یک جامعه سالم و با نشاط دارد. زنان جامعه ما ابتدا باید به فکر سلامتی خود باشند تا در کارهای اجتماعی خود موفق شوند و از همه مهمتر ایجاد محیطی گرم در کانون خانواده باشند. در بیشتر موارد این امر نادیده گرفته شده و برای زنان بسیار مهم است. زنان به دلیل مشغله کاری نباید از ورزش غافل شوند.

البته به گفته کارشناسان تاریخ مشخصی برای ورزش بانوان در قدیم نمی توان یافت و ظاهرا چیزی به نام ورزش بانوان وجود نداشته است. مشارکت زنان در ورزش در طول قرن بیستم به‌ویژه در اواخر قرن بیستم افزایش چشمگیری یافت.

به دلیل مشغله کاری و مسئولیت زنان در امور خانه و خانواده، رفت و آمد آنان کاهش یافته است. فعالیت های ورزشی منظم با تغذیه مناسب می تواند در بهبود فاکتورهای سلامت زنان و پیشگیری از بیماری هایی که یکی از عوامل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در سراسر جهان است، موثر باشد.

مادران سالم با پایه های جسمانی قوی می توانند با ایجاد محیطی مساعد برای فرزندان و همسر خود به عملکرد اجتماعی، اخلاقی، تربیتی کمک کنند و در نهایت جامعه ای سالم و عاری از هرگونه آسیب داشته باشیم. فعالیت های ورزشی بانوان برای دختران و مادران در جامعه می تواند باعث ایجاد انگیزه در سایر اعضای خانواده برای حضور در ورزش شود. متأسفانه کارهای خانه، رسیدگی به امور زن و فرزند و مسئولیت های بیرون از خانه، به ویژه برای زنان شاغل، شامل رسیدگی به ورزش و سلامتی است. ترجیحات نهایی یا آن را نادیده بگیرید. به دلیل متابولیسم خاص، زنان بیشتر از مردان در معرض بیماری هستند. به همین دلیل باید برای پیشگیری و تقویت سلامت آنها تلاش کرد تا از بروز احتمالی بیماری های خطرناک جلوگیری شود. نهادینه شدن ورزش و فعالیت های بدنی برای دختران و زنان باید مورد تایید قرار گیرد. دختران امروزی، همسران و مادران آینده جامعه ما هستند که هسته اصلی خانواده های فردا را تشکیل خواهند داد. بدیهی است که سلامت زنان تأثیر مستقیمی بر تصویر کلی سلامت خانواده و در نهایت جامعه دارد. زنان در مراحل مختلف زندگی خود از بارداری و زایمان گرفته تا تربیت و تربیت فرزندان به بدنی سالم و ذهنی آرام نیاز دارند.

ورزش بانوان
ورزش بانوان

نیروی حیاتی زنان در جامعه بر کل جامعه تأثیر می گذارد. علاوه بر نداشتن تحرک کافی و فعالیت بدنی مناسب، زنان را دچار ضعف و خستگی کرده و در برابر بیماری های مختلف آسیب پذیر می کند. این بیماری ها، از جمله بیماری های قلبی، فشار خون بالا و تپش قلب، عامل یک سوم مرگ و میر زنان در سراسر جهان است. برای مثال، بیماری قلبی نیمی از مرگ و میر زنان بالای پنجاه سال را در کشورهای در حال توسعه تشکیل می دهد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که فعالیت بدنی به طور کلی عامل مهمی در پیشگیری از پوکی استخوان است. زنان پس از میانسالی به دلیل کاهش تراکم استخوان و افزایش خطر پوکی استخوان، به تغذیه و ورزش مناسب نیاز دارند. تحقیقات علمی نشان می دهد که زنان ورزشکار در دوران بارداری و زایمان نسبت به سایر زنان عوارض کمتری را تجربه می کنند. زنان می توانند با افزایش ظرفیت ذهنی و اعتماد به نفس خود به رویاهای خود جامه عمل بپوشانند. فعالیت بدنی منظم در کاهش استرس، اضطراب، افسردگی و احساس تنهایی و انزوا تأثیر اساسی دارد و این پدیده برای زنان بسیار مهم است. زیرا در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، شیوع افسردگی در زنان تقریبا دو برابر مردان است.

در نهایت آنچه در رابطه با ورزش و بانوان باید مورد توجه قرار گیرد این است که بانوان و دختران بتوانند در محیطی امن به ورزش بپردازند و مشارکت بانوان در تمامی سطوح ورزشی گسترش یابد و فضای مناسبی در جامعه فراهم شود تا مشارکت آنان افزایش یابد. . موفقیت در ورزش باید انگیزه ای برای بهبود کیفیت زندگی اجتماعی آنها و خانواده هایشان باشد. البته نکته قابل توجه این است که کمبودها در ورزش بانوان مانع بروز بسیاری از توانایی ها می شود. کمبود امکانات ورزشی برای بانوان، دسترسی کمتر به پارک ها و فضای سبز و فضاهای ورزشی برای بانوان از عوامل دور نگه داشتن بانوان ایرانی از ورزش است. از این رو توجه به زیرساخت های ورزش بانوان، رفع مشکلات موجود و تشویق بانوان به کمک شایانی به سلامت مادران و دختران ایرانی، نیازمند نگاه مدبرانه مدیران و مسئولان کشور است. جامعه برای انجام ورزش.

مهسا صالحی – کارشناس ارشد مدیریت مالی