ورق فولادی مارتنزیتی – پرس کوچک


ورق فولادی مارتنزیت طیف وسیعی از خواص را ایجاد می کند. این ورق به عنوان فولاد ضد زنگ مهندسی، فولاد ضد زنگ ابزار و فولاد مقاوم در برابر خزش استفاده می شود.

زنگ زده نیست مارتنزیت آنها به ۴ دسته تقسیم می شوند.

 • گرید آهن-کروم-کربن: این دسته اولین درجه مورد استفاده بوده و هنوز هم در کاربردهای مهندسی و مقاوم در برابر سایش کاربرد فراوان دارد.
 • گرید آهن-کروم-نیکل-کربندر این گریدها مقداری کربن نیکل جایگزین می شود. این دسته ها استحکام و مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارند.
 • درجه کلی: گرید EN 1.4542 که PH 17-4 نیز نامیده می شود، توانایی سخت شدن معروف ترین گرید یعنی مارتنزیت را دارد. این فولاد می تواند استحکام بالا و استحکام خوبی از خود نشان دهد و در صنایع هوافضا و سایر صنایع استفاده می شود.
 • درجه های مقاوم در برابر خزش: افزودن مقادیر کمی کبالت، بور، وانادیوم و نیوبیم، قدرت و مقاومت خزش را تا حدود ۶۵۰ درجه سانتیگراد افزایش می دهد.

ورق فولادی مارتنزیتی

تعریف ورق فولادی

دلیل نامگذاری آن ورق فولادی فولاد ضد زنگ به این معنی است که برخلاف فولادهای معمولی در مقابل باد و رطوبت لک و زنگ نمی زند. ورق فولادیآلیاژی بر پایه آهن است که حداقل ۱۱ درصد کروم (کروم) دارد. کروم در فولاد محافظت غیرفعال را فراهم می کند. این خاصیت به دلیل تشکیل یک لایه اکسید کروم بسیار چسبنده با ضخامت حدود ۱۰۰ آنگستروم در سطح است. ورق فولادی است در ورق های فولادی که فقط کروم دارند، در لایه اکسیدی دارای ترکیب Cr2O3 و در فولادهای حاوی سایر عناصر آلیاژی، اکسیدهای آنها ترکیب می شود. به طور معمول این لایه آن را در یک محیط شیمیایی تثبیت می کند.

خاصیت محافظتی با افزایش درصد کروم افزایش می یابد. مقدار مورد نیاز برای ساخت لایه محافظ حدود ۱۰.۵ درصد است. این آلیاژ فولاد ضد زنگ فقط در محیط های معمولی مقاوم است. زمانی که درصد کروم به ۲۵ تا ۳۰ درصد رسید، دارایی اصلی است ورق فولادی این بدان معنی است که مقاومت در برابر خوردگی افزایش می یابد و مقاومت اکسیداسیون به حداکثر می رسد. دارایی حفاظتی وضعیت موقت و ناپایدار از ورق فولادی است برای پایداری خاصیت حفاظتی، علاوه بر ساختار فولاد به عواملی مانند نوع و غلظت محیط خورنده، دما و … بستگی دارد.

ورق فولادی مارتنزیتی

اگرچه استفاده زیادی می شود ورق فولادی به دلیل خواص مقاوم در برابر خوردگی در محیط های مختلف شیمیایی، اما از دیگر کاربردهای مهم آنها در دماهای بالا آلیاژهای فولاد ضد زنگ مقاوم در برابر دما نامیده می شوند. چنین آلیاژهایی را می توان به روش های مختلف ساخت ورق فولادی ۳۰۹ و ۳۱۰ ذکر شده است. این دو نوع آلیاژ ورق فولادی به این حالت انکساری می گویند.

حداکثر دمای قابل تحمل توسط ورق فولادی در محیط اکسید کننده
اختیاری مستقیم نوع ورق
۸۷۰ ۷۳۰ ۴۳۰
۸۰۰ ۸۳۰ ۳۲۱

۳۰۴

۳۰۴ لیتر

۸۷۰ ۹۲۰ ۳۱۶ لیتر

۳۱۶

۹۸۰ ۱۱۰۰ دهه ۳۰۹
۱۰۳۰ ۱۲۰۰ دهه ۳۱۰
کاربرد انواع ورق های فولادی

کاربرد کلی ورق فولادی

تایپ کنید

ماشین ظرفشویی، کارد و چنگال، ظروف آشپزخانه، سقف

هنوز ۳۰۴

هنگامی که تجهیزات در دمای بالا هستند

هنوز ۳۲۱

لوله، مخازن، صنعت کاغذ،

۳۱۶

قطعات کوره، مبدل های کاتالیزوری، سیستم های اگزوز

هنوز ۳۰۹

قطعات کوره، لوله

هنوز ۳۱۰

نقش عناصر آلیاژی مختلف


 • کروم: نقش کروم در دمای بالای ۵۰۰ درجه سانتیگراد بیشتر مشهود است. این عنصر یک لایه مقاوم در برابر اکسید حاوی کروم بر روی سطح ایجاد می کند که از رسیدن اکسیژن اضافی به لایه های زیرین و در نتیجه خوردگی جلوگیری می کند.
 • سیلیکون و آلومینیوم: نقش سیلیکون و آلومینیوم شبیه کروم است. اگر این عناصر روی سطح کافی باشند، می توانند لایه هایی را تشکیل دهند SiO2 اکسید سیلیکون و Al2O3 اکسید آلومینیوم روی سطح مقادیر کمی از عناصر فلزی کمیاب مانند سریم یا لانتانیم برای ساخت بیشتر این لایه ها استفاده می شود.
 • نیکل: نیکل سختی، نیروی دمای بالا و مقاومت در برابر کربن و نیتراسیون را افزایش می دهد.
 • نیتروژن و کربن: افزایش قدرت خزش.
 • مولیبدن: خزش قدرت ترکیدگی را افزایش می دهد.
 • تیتانیوم: درصد کمی از تیتانیوم، حدود ۰.۳ به ۰.می تواند استحکام را در فولادهای آستنیتی ۷ درصد افزایش دهد.
 • بور: بور در غلظت های بسیار کم، حدود ۰.۰۰۲% نیروی ترک ناشی از خزش را افزایش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مجرب بازرگانی معدن فولاد به آدرس سایت مراجعه کنید زنگ زدن