پیتر بروک کارگردان بزرگ تئاتر درگذشت – تئاتر آنلاین


این کارگردان انگلیسی الاصل که در کارنامه کاری خود برنده جوایز تونی و امی بود و به خاطر آثار دراماتیک خود شهرت جهانی داشت، درگذشت.

پیتر بروک کارگردان بریتانیایی در سن ۹۷ سالگی درگذشت.

مرگ بروک چند ساعت قبل توسط ناشر سابق او و بعداً توسط بی بی سی تایید شد. او در پاریس، جایی که از دهه ۱۹۷۰ در آنجا زندگی می کرد، درگذشت.

یکی از آخرین کارهای این کارگردان معروف نمایشنامه «زندانی» بود که در جشنواره های پاریس و ادینبورگ و تئاتر ملی لندن نوشت. او این نمایش را در سن ۹۲ سالگی ساخت.

او تنها امسال پس از کارگردانی «پروژه طوفان» به همراه همکار قدیمی خود مری هلن استاین، تیتر یک درام نیوز شد.

این کارگردان به مدت ۸ دهه در عرصه هنری فعال بود و آثارش از اپرا تا درام، تئاتر موزیکال و همچنین تولید فیلم و تلویزیون را در بر می گرفت. پس از دهه‌ها رویکرد غیرمتعارف به آثار سنتی مانند شکسپیر و پوچینی، به پاریس رفت و در آنجا فرم‌های جسورانه‌تر و تجربی‌تر را در آثارش ارائه کرد. بازیگران اختراع کرده بودند.

یکی از به یاد ماندنی ترین آثار بروک مارا/سد در سال ۱۹۶۴ است، درام پیچیده ای درباره مارکی دو سد و زندانیان آسایشگاه روانی. او جایزه تونی را برای اجرایش در برادوی در سال ۱۹۶۶ و دومین جایزه تونی را برای رویای شگفت انگیز یک شب نیمه تابستان دریافت کرد.

این نمایش که در سال ۱۹۷۰ در انگلستان به روی صحنه رفت، با مجموعه ای از جعبه های سفید و مجریانی که لباس های کارگران کارخانه یا لباس های رنگ سیرک پوشیده بودند، تزئین شده بود و در طول نمایش به ذوزنقه آویزان می شدند و نمایش شکسپیر به شیوه ای معاصر و بازیگوش ارائه می شد. .

از بروک به‌عنوان یکی از مشهورترین کارگردانان صحنه تئاتر جهان یاد می‌شود و پاتریک استوارت و بن کینگزلی که در نمایش‌های او بازی می‌کردند، می‌گویند حضورشان در این نمایش زندگی آنها را تغییر داد.

بروک در لندن متولد شد و در سال ۱۹۴۳ از دکتر دکتر به دنیا آمد. اولین کارگردانی با Firstus بود و از سال ۱۹۴۷ تا ۱۹۵۰ مدیر تولید خانه اپرای سلطنتی، کاونت گاردن بود. او سپس تا سال ۱۹۷۰ با کمپانی رویال شکسپیر کار کرد و «شاه لیر» را با پل شوفیلد و «تیتوس آندرونیکوس» را با لارنس اولیویه و ویویان لیا کارگردانی کرد.

کارگردان در کنار گروه تئاتر خود بیشتر به استفاده از اسطوره، داستان، موسیقی و اصلاحات علاقه داشت و در اوایل دهه ۱۹۷۰ به خاورمیانه و آفریقا سفر کرد. کلاس او در ایران نیز مورد استقبال تماشاگران تئاتر قرار گرفت.

او علاوه بر اجرای آثار چخوف، ساموئل بکت، کارول چرچیل و اتل فوگارد، از آثار نویسندگان نسبتا ناشناخته نیز استفاده می کند.

پیتر بروک در سال ۱۹۶۵ مدال سلطنتی بریتانیا و در سال ۲۰۱۳ نشان لژیون افتخار فرانسه را دریافت کرد. پیتر بروک: فیلم مستندی با عنوان A Titrop در سال ۲۰۱۴ توسط پسرش درباره کار او با بازیگران ساخته شد.

او همواره در جست و جوی نوعی عرفان شرقی بود و سعی می کرد زبان نمایشی برای توصیف آن بیابد. داستانی که اصلا ساده نیست و مشکلات خاص خودش را دارد.

بروک یک بار در سال ۱۳۵۱ (۱۹۷۱) برای شرکت در جشنواره هنر شیراز به ایران سفر کرد. وی در این مراسم تئاتر «آرگست» را با حضور هنرمندان ایرانی چون سیاباس تهمورث، پرویز پورحسینی، هوسنگ گوانلو و فهیمه رستگار اجرا کرد. بروک به دلیل ترجمه فارسی بسیاری از مقالاتش درباره سفر و تئاتر در ایران در دهه ۱۹۵۰ در ایران بسیار شناخته شده و محبوب است.