چرا اسرائیلی ها سردبیر کیهان کتابی را که نشان می داد انقلاب اسلامی بهشت ​​اسرائیل را ویران کرد، اخراج کردند؟


بر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)علی لاریجانی رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی، محمدحسین صفر هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عباس صالح آثار علیرجا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه و عباس سلیمی نمین پژوهشگر تاریخ معاصر ، در آنجا منتشر شد. کتابخانه ملی حکمت.

علیرضا مختارپور گفت: ما سابقه نقد کتاب در نشریات ادبی را داشتیم و گاهی برخی از پژوهشگران بزرگ به نقد آثاری که در نشریات چاپ می شد اغلب به صورت پاورقی می پرداختند. گاه کتاب مستقلی بوده است که در این زمینه می توان به نقد علامه محمدرضا حکیمی در کتاب «اسلام در ایران» نوشته ایلیا پاولوویچ پتروشوفسکی اشاره کرد.

وی افزود: اما کتاب «نیم قرن برای شکست» توسط مردی در خدمتی مرموز که دشمن انقلاب اسلامی است نوشته شده و در عرصه فرهنگی دوران جدیدی را در علوم انسانی به وجود آورده است.

افشای چهره اسرائیل با تحقیق و نگارش جدی
صفر هرندی در ادامه این رونمایی گفت: اگر بخواهیم فردی را با توجه به کتاب های منتشر شده از او قضاوت و ارزیابی کنیم، عباس سلیمی اولین محققی است که کتاب های زیادی منتشر نکرده است، اما می دانیم که در این زمینه حضور دارد. اگرچه می دانم که او علاقه زیادی به انتشار کتاب دارد.

وی افزود: سلمینمین محققی است که آثار بسیار خوبی منتشر کرده و کتابسازی را نادیده گرفته و به موضوعاتی دست زده و تحقیق کرده است که هزینه بر است و همه وارد آن نمی شوند. اما سلیممین با اخلاق و سلیقه خود به سراغ این گونه پژوهش ها می رود و با دلبستگی خاصی بررسی می کند تا پژوهش مناسب را به صورت کتاب منتشر کند.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با این احساس که ایشان را می شناسم تحقیق جناحی و حزبی را رها نمی کند و مرزبندی ایشان بر اساس حقیقت و حقیقت است. کار جدید او نیز پژوهشی بی‌سابقه است که به طور همزمان کتاب را ترجمه می‌کند و نقد مستقل آن را همراهی می‌کند. به عبارت دیگر کتاب دو کارکرد دارد.

صفهندی گفت: «نیم قرن ناکامی» بیان علم ما و برخی از تقریرهای غلط است که نویسنده به دنبال بیان آن است تا مشروعیت نظامی مردم را متزلزل کند و این نکته بسیار مهمی است. . نکته دیگر این است که افرادی که از مردم متنفرند آنچه را که در ذهنشان است بیان می کنند. این کتاب حاوی اطلاعات نادرست از جمله تبادل سلاح توسط رژیم صهیونیستی در جنگ ایران و عراق است. نویسنده با گفتن این دروغ سعی دارد ادعا کند که ایران در جنگ با عراق با ما تماس گرفته است!

وی افزود: اگر به گذشته نگاه کنیم، پیروزی انقلاب اسلامی یک پیروزی برای جهان در دهه ۵۰ بود، جلوه جدیدی از دشمنی با رژیم صهیونیستی. در عین حال باید به زمانی نگاه کرد که انقلاب اسلامی پیروز شد و ماجرای چهره اسرائیل با دقت بیشتری تمام مطالعات و تحقیقات قبلی را کنار گذاشت.

یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید: «زندگی حسین شیخ الاسلامی را به یاد دارم، زمانی که پادگانی که در زمان شاه سقوط کرد، مانند سفارت اسرائیل در ایران سقوط کرد. در واقع این فاصله اولیه ای که ما با رژیم صهیونیستی داشتیم در مسائل مختلف چهره های جدیدی پیدا کرده است. به نوعی سعی کردند ما را در داستان خودشان ضعیف و درمانده نشان دهند. یا چهره انقلاب اسلامی را خدشه دار کنید.

صفهندی گفت: وقتی کتاب «نیم قرن تا شکست» را می خوانیم، با نقدی که سلیمی نمین نوشته، این دروغ ها و حقایق را بهتر درک می کنیم، مطالب آن به صورت مستقل منتشر شده است، یعنی منتقد نقد کتابی را به همراه دیگری ارائه کرده است. کتاب.

وی افزود: به این ترتیب بینندگان می توانند بدون حواس پرتی پاورقی ها و ارجاعات کتاب را بخوانند سپس به صورت مستقل به نقد کتاب رفته و درست و نادرست را درک کنند. به این ترتیب منتقد نمی ترسد که مردم ابتدا کتاب را بخوانند و بعد از خواندن کتاب به سراغ منتقد بروند. اما من فکر می کنم در اسرائیل کارهای تحقیقاتی زیادی باید انجام شود که علما و علما باید بروند ترجمه یا تدوین کنند تا وقتی چنین آثاری منتشر شد مردم با چهره اسرائیل و ماهیت این بچه آشنا شوند. – رژیم قتل

اسرائیلی ها انقلاب ایران را چگونه می بینند؟
سیدعباس صالحی، رئیس موسسه اطلاع رسانی یکی دیگر از سخنرانان این مراسم گفت: ما انواع نقد کتاب داریم، اما عباس سلیمی نمین به قالب جدیدی رفته و نقد کتاب را مستقل منتشر کرده است. کتاب: «در این قالب، لازم نیست به گذشته نگاه کنیم تا بفهمیم چه چیزی می خوانیم، چه نکاتی مهم است و چه انتقادی انتقادی است.

وی ادامه داد: در فصل اول کتاب که به بررسی روند انقلاب و پیروزی آن می پردازیم، به دو حادثه برمی خوریم که منتقدان کتاب به آن اشاره کرده اند. اول پذیرش اسرائیل و سپس جزئیات روند آنها، هر دو مهم هستند. اسرائیلی ها در مورد انقلاب اسلامی چه اظهاراتی دارند، بعداً به چه چیزی اعتراف می کنند؟

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فصل اول به روابط شاه با اسرائیل به ویژه در حوزه تسلیحاتی می پردازد. این نویسنده که یک تحلیلگر امنیتی و نظامی اسرائیلی است، در مقاله‌ای گفته است که با ایران مانند یک پادشاه رفتار نمی‌شود و تولید تسلیحات بدون روابط این کشور با ایران امکان‌پذیر نیست. این نکته مهمی است که برگمان به آن اشاره می کند.

صالحی گفت: طبق کتاب نشان می دهد که اسرائیل چقدر از پیروزی انقلاب اسلامی ناامید شده است. زیرا حمایت های زیادی را در منطقه از دست داده است. دیگر اشاره به سرمایه استراتژیکی است که اسرائیل برای آمریکا در ایران ایجاد کرده است. نکته سوم کمربند معروفی است که ایران برای اسرائیل در اطراف کشورهای عربی دشمن ایجاد کرد. این سه نکته نشان می دهد که رابطه ایران با اسرائیل چقدر مهم و استراتژیک است.

کتابی پر از دروغ های بی اساس
مهدی فضائلی در سخنانی کوتاه گفت: برخی از نوشته ها غالباً جنبه ژورنالیستی دارد و سعی می کند کتاب خود را جذاب و خواندنی کند و در این صورت جنبه مستند و پژوهشی آن ضعیف است. چنین مقالاتی به ویژه در اروپا، برخی از روزنامه نگاران رایج است و برگمن نیز در کتاب خود سعی کرده است از این رویه پیروی کند.

وی افزود: رویکرد برگمن به روزنامه نگاری در کتابش داستان او را پر از دروغ های مبتذل و بی اساس می کند که نشان از سیطره روزنامه نگاری کاری دارد.

عدم ارتباط عمیق نسل جوان با کتاب های تاریخ
سلیمین مین درباره بی توجهی نسل جدید به مطالعه گفت: امروز مطالعه یک ضرورت است که با زندگی روزمره ما فاصله زیادی دارد. متأسفانه ما با نسلی روبرو هستیم که تحول عظیم ملت ایران را درک نمی کند و نمی تواند با اقدامات مکتوب ارتباط عمیق برقرار کند. این وظیفه نویسندگان است که مطالعه را به شیوه ای جدید به جامعه بیاورند.

وی افزود: فکر می کنم ما در یک خیابان یک طرفه صحبت می کنیم و فکر می کنیم به وظیفه خود عمل کرده ایم. بنابراین باید تلاش کنیم راه را برای تحصیل در کشور هموار کنیم. در طول سال ها در دفتر مطالعه و مجموعه تاریخ، به یافتن راهی دو طرفه که انگیزه مطالعه را در جامعه ایجاد می کند، معتقد بوده ایم.

این پژوهشگر گفت: امیدوارم مشکلاتی که در این کتاب با آن مواجه شده ایم مفید واقع شود و مثلاً وزارت امور خارجه برای بررسی و نقد منابع منتشر شده فکر و اقدام کند، ایران چشم انداز اسلام است. انقلاب».

سلیمین مین گفت: دفتر مطالعات تمام تلاش خود را کرده است تا منابع انقلاب اسلامی را نقد کند، اگرچه از جایی بودجه دریافت نمی کنیم، اما سعی می کنیم در مسیر درست حرکت کنیم و نسبت به نقد منابع تاریخ معاصر بی تفاوت نباشیم. «و متفکران باید حمایت شوند و تحقیق و اندیشه باید مورد حمایت قرار گیرد تا کتاب های مغرضانه جایی در جنبش پیدا نکنند.

این مورخ گفت: در این کتاب به تجارت اسلحه اشاره شده است و برگمان بخشی از این تجارت تسلیحاتی قبل از انقلاب را شرح می دهد و همچنین نگاهی به نقش اسرائیل در جنگ ایران و عراق دارد. اگرچه نویسنده به دروغ به دنبال این است که اسرائیل در جنگ با عراق به ایران اسلحه فروخته است، اما این ادعا نادرست است و من در نقد کتاب به دلایلی این نکته را روشن کرده ام.

سلیمی گفت: در این کتاب اشاره شده است که ایران در زمان محمدرضا شاه چندین قرارداد تسلیحاتی با اسرائیل پرداخت کرده است. اما اثری از تاثیر این توافقات وجود ندارد. از سوی دیگر به برکناری عبدالرحمن فرامرزی، سردبیر کیهان نیز اشاره می شود که در انتقاد از اسرائیل مطالبی نوشت و به دلیل اینکه اسرائیلی ها دیگر کیهان را تبلیغ نمی کردند، فرامرزی از کیهان اخراج شد. تحت فشار ساواک. عبدالرحمن فرمرجی، سردبیر وقت روزنامه کهنفورد، سواد داشت و از صادرات شیر ​​خشک فاسد از اسرائیل به ایران انتقاد می کرد و در مصاحبه با برخی مقامات اسرائیلی سوالاتی را مطرح می کرد که دوست نداشت.