چرا روسیه به اسکار نمی رود / ما به این جایزه نیاز نداریم – تئاتر آنلاین


روسیه از نامزدی فیلم منتخب خود برای جوایز بین‌المللی اسکار خودداری کرده و اسکار را تحریم کرده و گفته است که جایزه لازم نیست.

بر اساس گزارش تئاتر آنلاین به نقل از گاردین، روسیه هیچ فیلمی برای اسکار امسال ارسال نخواهد کرد. این اولین بار است که این کشور جوایز معتبر سینمایی را از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی تحریم می کند و برخی از منتقدان آن را به عنوان تعمیق انزوای فرهنگی مسکو تفسیر می کنند زیرا جنگ بین روسیه و اوکراین چشم انداز فرهنگی این کشور را شکافته است.

رئیس کمیسیون نامزدی اسکار روسیه در بیانیه ای که روز دوشنبه از سوی آکادمی روسیه منتشر شد، اعلام کرد که روسیه تصمیم گرفته است که یک فیلم ملی را برای ۹۵ امین جایزه آکادمی علوم و هنرهای فیلم سینمایی نامزد نکند. در نامه ای روز سه شنبه در پی این اقدام، که به گفته او تصمیمی “غیرقانونی” بود که “پشت سر او” گرفته شد، استعفا داد.

پاول چوخرای در نامه ای که توسط خبرگزاری دولتی تاس منتشر شد، نوشت: رهبری آکادمی فیلم روسیه به طور یکجانبه تصمیم گرفت که یک فیلم روسی را برای نامزدی اسکار نامزد نکند.

این تصمیم توسط نیکیتا میخالکوف گرفته شده است که به خبرگزاری تاس گفته است که روسیه با شرکت در اسکار امسال چیزی به دست نمی آورد. او پیشنهاد کرده است که جایزه ای شبیه اسکار برای کشورهایی که از اتحاد جماهیر شوروی مستقل شده اند ایجاد شود.

میخالکوف گفت: به نظر من انتخاب فیلمی که نماینده روسیه در کشوری است که در واقع وجود روسیه را انکار می کند منطقی نیست.

روسیه در سال ۱۹۹۴ جایزه بهترین فیلم بلند بین المللی را برای فیلم «آفتاب سوخته» دریافت کرد. جالب اینجاست که این فیلم توسط نیکیتا میخالکوف ساخته شده است.

میخالکوف، ۷۶ ساله، رئیس اتحادیه سینماگران روسیه، از حامیان سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است.

جدیدترین نامزدی اسکار روسیه برای فیلم های «لویاتان» و «بی عشق» به ترتیب در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ به کارگردانی آندری زویاگینتسف بود. هر دو فیلم به موضوعات سیاسی در این کشور از جمله فساد و نقش کلیسای ارتدکس می پردازند که در مسکو بحث برانگیز شد.

بسیاری از کارگردانان جوان روسی پس از جنگ با اوکراین صحنه فرهنگی کشور را ترک کردند. کانتمیر بالاگوف و کیرا کووالنکو، ۲ کارگردان جوان آینده‌دار، از جمله این چهره‌هایی هستند که فیلم‌هایشان در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ نامزد اسکار شدند.