چرا لیست تسهیلات بانک های بزرگ به اطلاع عموم نمی رسد؟


به گفته معاون بازرسی بانک مرکزی، دلیل اصلی تاخیر در انتشار اطلاعات تسهیلات کلان برخی بانک های بزرگ، عدم دسترسی به سامانه بهره مند از تسهیلات و تعهدات واحد است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بانک مرکزی پیش از این در سه ماهه نخست سال جاری برای ۱۸ بانک و افراد مرتبط ۱۹ بانک تسهیلات خرد اعلام و فهرست تسهیلات را با اطلاعات جدید منتشر کرد. بدهی ۲۲ بانک بزرگ و ۲۵ بانک مربوط به اشخاص منتشر شد.

در این راستا، بر اساس مصوبه جلسه مورخ ۳۱.۰۳.۱۴۰۱ شورای پول و اعتبار برای تعیین موضوعات انتشار تسهیلات و بدهی های کلان، تسهیلات کلان غیرجاری و اطلاعات اشخاص مرتبط، که; مجموع مزایا و تعهدات مربوط به هر یک از ذینفعان یا اشخاص وابسته که مبلغ آن حداقل یک هزار میلیارد ریال می باشد و به عنوان نمونه مشمول رژیم مندرج در قسمت اول بند «د» ذیل می باشد. این یادداشت (۱۶) قانون بودجه سال ۲۰۱۴ برای کل کشور در نظر گرفته شده است.

یادآور می شود، اطلاعات تسهیلات مربوط و تعهدات عمده سایر بانک ها و موسسات اعتباری پس از بررسی نهایی دریافت و ارسال خواهد شد.

معرفی بانک در کمیسیون اصول مجلس ۹۰

معاون نظارتی بانک مرکزی در این خصوص گفت: اگر بانکی اطلاعات کلان تسهیلات خود را به هر دلیلی به بانک مرکزی ارسال نکند به کمیسیون اصل ۹۰ و دیوان محاسبات کشور اطلاع می دهد. بیانیه عمومی به کمیسیون اصل ۹۰ شورای اسلامی تقدیم شده است.

چرا لیست مگا تسهیلات بانک رشترا منتشر نشد؟

ابوذر سروش دلیل اصلی تاخیر در انتشار اطلاعات تسهیلات کلان برخی بانک های بزرگ را عدم دسترسی به سامانه مشمولان تسهیلات و تعهدات واحد دانست و گفت: بر اساس مصوبه قانون بودجه. در حوزه‌ای که بانک مرکزی اطلاعات تسهیلات و بدهی‌های بانک‌های بزرگ را منتشر می‌کند، این اطلاعات حاوی موارد زیادی مربوط به تسهیلات کلان افراد و افراد است و در این زمینه، در بررسی اطلاعات تسهیلات تک‌ذینفع احتیاط لازم است. امتحان

وی افزود: در حال حاضر سامانه ای برای شناسایی مزایا یا تعهدات ذی نفعان واحد وجود ندارد و پس از دریافت اطلاعات، بانک مرکزی آن را جمع آوری و بررسی و به اطلاع عموم می رساند و در این فرآیند برخی بانک های بزرگ از جمله بانک ملی، به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

سروش خاطرنشان کرد: دلیل تاخیر در صدور ابلاغیه بانک ملی به این دلیل است که اطلاعات همواره از سامانه بانک ها بررسی و از طریق نیروی انسانی به بانک مرکزی ارسال می شود و حجم بالایی از اطلاعات، برخی اطلاعات است. ممکن است به هر دلیلی خطا داشته باشد. باید برای تجدید ارزیابی به بانک مربوطه بازگردانده شود.

وی با بیان اینکه فرآیند مرتب‌سازی و صحت اطلاعات ارسالی بانک به بانک مرکزی به صورت دستی انجام می‌شود، گفت: در این فرآیند اطلاعات بانک‌های کوچک به سرعت در دسترس عموم قرار می‌گیرد، اما اطلاعات بانک‌های بزرگ بررسی می‌شود. بانک رشترا به زمان بیشتری نیاز دارد.

وی افزود: بانک ملی پیش از این اطلاعات خود را به بانک مرکزی ارسال کرده و روند بررسی اطلاعات در حال انجام است، اما از آنجایی که اشتباهاتی در اطلاعات ارسالی مشاهده شد، روند بررسی آن ادامه دارد. و انشاالله پس از تایید مجدد اطلاعات تسهیلات بانک رشترا منتشر خواهد شد.

معاون نظارتی بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد: با هماهنگی بین دستگاه های اجرایی مختلف، امکان استفاده از سامانه ذینفع واحد برای بانک مرکزی فراهم شود که امکان راستی آزمایی سریع اطلاعات ارسالی را فراهم کند. بانک ها، زیرا تا زمانی که این امکان فراهم شود، بانک مرکزی عملا باید اطلاعات را به صورت دستی کنترل کند.

وی افزود: با توجه به اینکه موضوع آزادسازی سه ماهه بانک های بزرگ به بیش از چند ماه از ابلاغ آن در شبکه بانکی نرسیده است، بر این باوریم که روند انتشار اطلاعات به زودی انجام خواهد شد.

در اطلاعیه ای که در پایان بهار منتشر شد، در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی با بانک هایی که قوانین را رعایت نمی کنند با تسهیلات کلان و ذینفعان چگونه برخورد خواهد کرد؟ وی گفت: یکی از دلایلی که بانک در هنگام صدور اطلاعات محدودیت های تعیین شده را رعایت نمی کند این است که بانک در یک دوره تسهیلات کلانی به ذینفعان داده و سپس نسبت مالی بانک به دلیل تغییر تغییر کرده است. در نسبت مالی بانک ظاهرا در زمان رهاسازی سقف تعیین شده را زیر پا گذاشته اما در دادن یارانه اشتباهی صورت نگرفته است، برنامه ای برای اصلاح ساختار مالی این بانک ها و یا رسیدن به حد معین در برنامه ای خاص تهیه شده است. .

وی افزود: برخی بانک ها تسهیلات پرداختی دارند که گروه های مرتبط به دلیل مصوبات بالادستی از شمول تسهیلات کلان مستثنی هستند که در این مورد تخلف محسوب نمی شود.

برخی بانک ها در عین ارائه تسهیلات کلان تخلف کرده اند

سروش با اشاره به اینکه برخی بانک ها در ارائه تسهیلات عمده تخلف کرده اند، گفت: در صورت معرفی تخلفات دیگر از جمله تذکر یا برنامه به کمیته انضباطی بانک ها، این بانک ها با برخورد انضباطی مواجه خواهند شد.

وی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی ضمن ارائه تسهیلات اشتغال‌زایی با بانک‌هایی که به سقف تسهیلات کلان نرسیده‌اند چگونه برخورد خواهد کرد، گفت: بانک‌هایی که بدون دلیل قانونی تخلف کرده‌اند محاکمه می‌شوند. بانک مرکزی به هیأت انضباطی ارجاع و اقدام خواهد شد.

وی افزود: برخی تخلفات به دلیل وجود مجوز است، به عنوان مثال گروهی از صنایع به دلایل مختلف قانونی در مجوز شورای پول و اعتبار یا مراجع بالاتر از درج تسهیلات و تعهدات کلان معاف هستند. ، و در این زمینه بانک ها از نظر رعایت یا عدم رعایت حدود با هم تفاوت دارند.

سروش در پاسخ به سوال دیگری در خصوص وضعیت انطباق با الزام بانک ها برای ثبت تسهیلات ارائه شده در سامانه صمت، گفت: در حال حاضر بیشتر تسهیلات شبکه بانکی در سامانه صمت ثبت شده است و موردی وجود ندارد. . در سامانه مذکور ثبت نشده است، هرچند موارد بسیار نادر. ممکن است بازرسان بانک مرکزی در صورت مشاهده بلافاصله به بانک اطلاع داده و علت را جویا شوند.

وی افزود: تاکنون موردی مبنی بر عدم ثبت تسهیلات ارائه شده در سامانه صمت به بانک مرکزی مبنی بر عدم ثبت تسهیلات ارائه شده در سامانه صمت دریافت نکرده است و گفته است این بانک به دلیل نداشتن شناسنامه امکان ارائه تسهیلات را نداشته است. سامانه سمات.

روابط عمومی بانک مرکزی