چند راهکار برای کنترل خرید احساسی


گروه زنده ایرنا- در حالی که بسیاری از مردم در طول همه‌گیری ویروس کرونا در خانه می‌مانند، بسیاری توانسته‌اند با هزینه‌های معقول بیشتر پس‌انداز کنند. اما این اپیدمی استرس زا درازمدت می تواند عوارض روحی بالایی داشته باشد. مهم است که از محرک‌های عاطفی آگاه باشید که باعث می‌شود برای خریدهای فوری برنامه‌ریزی کنید و این احساسات را مسئولانه مدیریت کنید.

هزینه های احساسی چیست و چرا؟

اگرچه ممکن است کلمه خرده‌درمانی در کلمات مانند یک بازی سرگرم‌کننده به نظر برسد، برای برخی افراد خرید خرده‌فروشی می‌تواند یک خروجی واقعاً احساسی باشد. خرید احساسی می تواند برای افراد بیش از بودجه اش هزینه داشته باشد. هنگامی که شما یک محرک احساسی را تجربه می کنید، ممکن است مجموعه ای از واکنش ها را تجربه کنید که شما را به سمت خرید سوق می دهد. شما می توانید طیف وسیعی از انگیزه ها را برای خرج کردن تجربه کنید، در اینجا چند نمونه از این محرک ها آورده شده است:

غم و اندوه: بعد از یک روز بد، تصمیم می گیرید برای خشنود کردن خود به خرید بروید.

کسالت: یک صبح خسته کننده در دفتر شما را به ناهار می برد تا بعد از ظهر کمتر احساس افسردگی و مردگی کنید.

ترس: یک اپیدمی جهانی شروع می شود و شما بلافاصله اقلامی را که برای مدتی به آن نیاز ندارید ذخیره می کنید.

حسادت: هنگام خرید با دوستان، آنها به خریدهای گذشته خود افتخار می کنند. این شما را به سمت خرید مدل بهتری از محصول سوق می دهد که به آن نیاز ندارید.

به نمونه هایی از هزینه های عاطفی در زندگی خود فکر کنید. من شخصاً در مواقعی که خسته یا گیج هستم، از لحاظ احساسی خرج می کنم. با این حال، باید درک کرد که هر کسی محرک های خاص خود را دارد که منجر به هزینه های عاطفی می شود.

این گزارش نحوه کنترل طغیان های عاطفی را نشان می دهد. اگر می خواهید مخارج عاطفی خود را کنترل کنید، راهکارهای زیر می تواند به شما کمک کند.

چند راهکار برای کنترل خرید احساسی

محرک های هزینه های عاطفی خود را شناسایی کنید
بهترین مکان برای شروع، شناسایی عوامل محرک است. برای شناسایی محرک های شخصی خود، ارین پاپورث، مربی مالی و بنیانگذار برنامه مالی شخصی Nav.it، توصیه می کند از خلق و خوی خود برای شناسایی محرک ها و احساساتی استفاده کنید که صرف نظر از کل بودجه برای شما هزینه دارد.

پاپورث می‌گوید: «با گذشت زمان، مردم شروع به تشخیص عادت‌ها و تمایلاتی می‌کنند که به رفتار ناخواسته تبدیل می‌شوند. خودآگاهی اولین قدم برای تغییر رفتار است. قابل درک است که هنگامی که در معرض خطر پاشش هستید، ممکن است قبل از تکمیل معامله علائمی پیدا کنید.

از خرید آنی خودداری کنید
خریدهای فوری می تواند در یک لحظه اتفاق بیفتد. اگر قبل از ورود به فروشگاه قصد خرید آن را داشتید، این یک خرید فوری است. این خریدهای منحصر به فرد می توانند به سرعت اضافه شوند. برای جلوگیری از هدر دادن پول برای خریدهای فوری، وقت خود را صرف کنید و به آنچه می خرید فکر کنید. مارلین اشمیت، مربی مدیریت پول در Insight Spending Planner می گوید: «یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از هزینه های ناگهانی این است که حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید تا چیزی بیش از ۵۰ دلار یا بیش از ۱۰۰ دلار بخرید. این کار را انجام دهید قبل از خرید صبر کنید که هنگام تصمیم گیری برای ادامه خرید، ذهن روشنی خواهید داشت. او می گوید: اغلب بعد از این دوره تأمل، نظر خود را تغییر می دهید و متوجه می شوید که به آن نیاز ندارید یا به هر حال نمی خواهید.

تبلیغات را نادیده بگیرید

ما توسط رسانه های تبلیغاتی مختلف از جمله رادیو، اینترنت، بیلبوردها و تلویزیون بمباران شده ایم. صندوق ورودی ایمیل شما نیز احتمالاً با خرده فروشان پر شده است تا فروش بعدی خود را ارتقا دهند. با رگبار مداوم تبلیغات، افتادن در دام هزینه های احساسی آسان است. شما می توانید با کاهش تعامل خود با تبلیغات در هر کجا که می توانید از این وسوسه جلوگیری کنید. برای مثال، می‌توانید اشتراک خرده‌فروشانی را که مرتباً به صندوق ورودی شما آگهی می‌فرستند لغو کنید.

با حذف برخی از تبلیغات از زندگی خود، برخی از وسوسه هایی که به عنوان یک ولخرجی عاطفی با آن روبرو هستید را از بین خواهید برد.

فعالیت های دیگر را پیدا کنید

وقتی سعی می کنید از هزینه های عاطفی اجتناب کنید، متوجه شوید که فعالیت های دیگر این شکاف عاطفی را پر می کنند. به عنوان مثال، به جای خرید از یک مرکز خرید، می توانید با دوستان خود برای پیاده روی رایگان در اطراف پارک ملاقات کنید.

بودجه

Nishan Khanna، مدیر ارشد بازاریابی در Clarify Capital، یک سرویس تامین مالی کسب و کارهای کوچک، می گوید: «اگر هرگز بودجه ندارید، اکنون زمان ایجاد آن است. آنها بدون تعیین بودجه برای تعیین استاندارد عادت های خود، بیشتر خرج می کنند. زمانی که میزان هزینه‌های خود را پیگیری نمی‌کنید یا اهدافی در ذهن دارید، کنترل امور مالی‌تان دشوار است. با تهیه بودجه، ایده بهتری در مورد آنچه می توانید خرج کنید، قبل از اینکه اجازه دهید احساسات خود را تسخیر کنند، خواهید داشت.

اهداف مالی را برای خود تعیین کنید

علاوه بر تنظیم بودجه، اهداف مالی را بر اساس ارزش های خود ایجاد کنید. اهدافی که برای پول خود ایجاد می کنید می تواند از تامین مالی تعطیلات تا ساخت حساب های تعطیلات شما متغیر باشد. از آنجایی که شما احساسات خود را به اهداف پولی آینده گره زده اید، ممکن است زمان آسان تری برای توقف خرید آنی داشته باشید.