چنین تغییری در کف دست نشانه این بیماری خطرناک است!


بر اساس این مطالعه، حدود ۲۳ درصد از افراد مبتلا به سیروز کبدی، تورم و قرمزی کف دست را تجربه می کنند.

به گزارش صبح امروز، بیماری کبدی علائم مختلفی دارد. یکی از اولین نشانه هایی که می توانید به سرعت تشخیص دهید، مشکل پوست در کف دست است.

در یک بدن سالم، کبد به طور مداوم فعال است. این اندام در پردازش مواد غذایی، کنترل سموم، تقویت سیستم ایمنی و بسیاری موارد دیگر موثر است.

اگرچه بسیاری از ما از خطرات جدی مرتبط با سلامتی کبد آگاه نیستیم، اما یکی از حساس ترین و مهم ترین اندام های بدن انسان است.

در حالی که برخی از افراد بیماری کبدی خود را با مشکلات ژنتیکی مرتبط می دانند، برخی از عوامل محیطی، از جمله خطر ابتلا به برخی ویروس ها مانند هپاتیت، اعتیاد به الکل و چاقی، گاهی اوقات دخیل هستند.

این عوامل به تدریج منجر به سیروز کبدی و ایجاد زخم در کبد می شود که در نهایت منجر به نارسایی کبد می شود. بنابراین باید به علائم بارز بیماری کبد توجه کافی شود و یکی از این راهکارها تشخیص از طریق خوشه است. اگر دست متورم و قرمز باشد، نشانه بیماری کبدی است.

بر اساس مطالعات، تورم و قرمزی کف دست ها ممکن است به دلیل عملکرد شدید کبد باشد. این علامت اریتم ثانویه (تورم) کف دست نامیده می شود و در واقع اولین علامت اختلال در بدن است.

سیروز کبدی

بر اساس این مطالعه، حدود ۲۳ درصد از افراد مبتلا به سیروز کبدی، تورم و قرمزی کف دست را تجربه می کنند.

با این حال، در همین مورد، به نظر می رسد که این علامت با عواملی مانند اختلالات ژنتیکی نادری همراه باشد که در آن بدن مقادیر زیادی مس تولید می کند و زمانی که متابولیسم آهن بدن مختل شود، سطح آهن بدن افزایش می یابد.

زمانی که فرد دچار اریتم و تورم در پوست دست می شود، کف هر دو دست به خصوص زیر انگشتان متورم و قرمز می شود، البته در برخی موارد خود انگشتان متورم می شوند و فرد احساس گرما و تا حدودی می کند. در این نواحی سوزش وجود دارد و در عین حال درد ندارد. در واقع شدت این التهاب و قرمزی به شدت علائم بستگی دارد.

کارشناسان بر این باورند که بهداشت دقیق دست ها یکی از بهترین ویژگی های فیزیکی در تشخیص بیماری های کبدی تهدید کننده زندگی است. در واقع این التهاب و قرمزی مربوط به گشاد شدن و گشاد شدن عروق خونی است و میزان بالای التهاب (البته در صورت وجود بیماری) به دلیل شدت هر بیماری زمینه ای است.

در یک مطالعه، برخی از افراد مبتلا به تورم و قرمزی شدید کف دست اظهار داشتند که تورم و قرمزی دست‌هایشان به عواملی مانند دما، وضعیت عاطفی، فشار روی دست یا وضعیت دست بستگی دارد. البته چنین عواملی. ورم خیلی شدید ندهید.

سایر علل التهاب کف دست

تورم کف دست نیز می تواند نشانه بیماری های خطرناک دیگری باشد. علاوه بر اینکه التهاب کف دست می تواند نشانه بیماری کبد باشد، گفته می شود که این علامت می تواند نشانه بیماری های خطرناک دیگری نیز باشد.

به عنوان مثال، ۶۰ درصد از افراد مبتلا به حمام و آرتریت و حدود ۱۸ درصد از افراد مبتلا به بیماری تیروئید این علامت را تجربه کرده اند. بر اساس تحقیقات پزشکی، ۳۰ درصد زنان باردار به دلیل تغییرات عروقی و هورمونی در بدن دچار التهاب کف دست هستند.