چگونه کلاهبرداران کریپتو بازی را تغییر دادند


جعل پدیده جدیدی نیست و داستان های مربوط به آن به زمان های کتاب مقدس باز می گردد. چیزی که اساساً تغییر کرده است، سهولتی است که کلاهبرداران می توانند با فشار یک دکمه به اطلاعات میلیون ها یا شاید میلیاردها کاربر دسترسی پیدا کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، اینترنت و سایر فناوری ها تنها قوانین بازی را تغییر داده اند و رمزارزها ممکن است تجسم این فرصت های جدید برای جرایم سایبری باشند.

رمزارزها – که ارزهای غیرمتمرکز هستند که تراکنش های ناشناس را با استفاده از رمزنگاری امکان پذیر می کنند – در درجه اول توسط «سایفرپانک ها» هدایت می شوند.

پس از افزایش ارزش ارزهای دیجیتال مختلف در طول همه گیری کووید-۱۹، این ارزها به جریان اصلی مالی تبدیل شدند.

همچنین منجر به اختلال در تجارت شد که منجر به اتکای بیشتر به جایگزین هایی مانند ارزهای دیجیتال شد.

گزارش Chainanalysis نشان می دهد که در سال ۲۰۲۱، نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار از سرمایه گذاران با استفاده از ارزهای دیجیتال کلاهبرداری شده است.

به عنوان مثال، در سال ۲۰۲۱، دو برادر آفریقای جنوبی موفق شدند از یک پلت فرم سرمایه گذاری ۳.۶ میلیارد دلاری در ارزهای دیجیتال کلاهبرداری کنند.

در فوریه ۲۰۲۲، FBI اعلام کرد که زوجی را دستگیر کرده است که از یک پلتفرم ارزهای دیجیتال جعلی برای کلاهبرداری از سرمایه گذاران استفاده کرده و از این کلاهبرداری ۳.۶ میلیارد دلار سود کسب کرده اند.

دو نوع اصلی از کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال وجود دارد که جوامع هدف مختلف را هدف قرار می دهند.

سرمایه گذاری جعلی

اولین مخاطب هدف کلاهبرداران، سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال هستند که معامله گران فعال هستند.

آنها عمدتاً سرمایه گذاران جوان زیر ۳۵ سال هستند که درآمد بالایی دارند، تحصیلات خوبی دارند و در زمینه های مهندسی، مالی یا فناوری اطلاعات کار می کنند.

در این نوع کلاهبرداری ها، کلاهبرداران ارزهای دیجیتال جعلی یا صرافی های جعلی ایجاد می کنند.

نمونه اخیر این نوع کلاهبرداری SQUID است. ارز دیجیتالی وجود دارد که نام آن از سریال تلویزیونی SQUID GAME گرفته شده است و پس از افزایش ناگهانی ارزش این ارز، سازندگان آن به سادگی ناپدید شدند.

مانند تمام سرمایه‌گذاری‌های مالی پرخطر، هر کسی که قصد خرید ارز دیجیتال را دارد، باید به توصیه‌ها برای تحقیق کامل درباره پیشنهادات جدید توجه کند.

چه کسی پشت این پیشنهاد است؟ در مورد این شرکت خاص چه می دانید؟ آیا سند اطلاعاتی توسط شرکت صادر شده است که ویژگی های محصول را شرح دهد؟

در مورد SQUID، یک علامت هشدار وجود داشت مبنی بر اینکه سرمایه گذارانی که این ارز را خریداری کرده بودند قادر به فروش آن نیستند. همچنین، وب سایت SQUID مملو از اشتباهات گرامری بود که ثابت می کرد این وب سایت و ارز جعلی هستند.

پرداخت های Shakedown

دومین نوع اصلی کلاهبرداری ارز دیجیتال شامل استفاده از ارز دیجیتال به عنوان روش پرداخت برای انتقال وجه از قربانیان به کلاهبرداران است. همه سنین، جنسیت ها و گروه های اقتصادی را می توان هدف قرار داد.

این موارد شامل موارد باج افزار، کلاهبرداری، طرح های پونزی و موارد مشابه است. کلاهبرداران از ماهیت ناشناس ارزهای دیجیتال برای پنهان کردن هویت خود و اجتناب از عواقب استفاده می کنند.

بیت‌کوین رایج‌ترین ارز درخواستی در پرونده‌های باج‌افزار بوده است، به طوری که تقریباً ۹۸٪ موارد به دلیل کلاهبرداری درخواست شده‌اند.

به گفته مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا، کلاهبرداری هایی که جوانان را هدف قرار می دهد به طور فزاینده ای از ارز دیجیتال به عنوان بخشی از کلاهبرداری استفاده می کند.

بنابراین اگر شخصی درخواست انتقال پول از طریق ارز دیجیتال را داشته باشد، باید یک پرچم قرمز بزرگ را به عنوان یک تهدید ببینیم.

خطرات در سطوح مختلف جامعه و راه حل های آن

با توجه به ریسک بالای گروه سالمندان در زمینه بهره برداری اقتصادی، کار تکمیلی برای مطالعه و آموزش این قشر ترتیب داده شده است.

تحقیقات ویژگی های مشترکی را در میان این گروه شناسایی کرده است که فرد را به ویژه در برابر درخواست های تقلبی آسیب پذیر می کند.

این ویژگی ها شامل تفاوت در توانایی شناختی، تحصیلات، ریسک پذیری و خودکنترلی است.

البته بزرگسالان و جوانان نیز می توانند آسیب پذیر باشند و در واقع آسیب ببینند.

بنابراین نیاز آشکار به گسترش کمپین‌های آموزشی برای شامل همه گروه‌های سنی، از جمله سرمایه‌گذاران جوان، تحصیل کرده و مرفه وجود دارد.

مسئولان باید از روش های نوین حفاظتی استفاده کنند. به عنوان مثال، مقرراتی که در حال حاضر در مورد مشاوره مالی و محصولات اعمال می شود، می تواند به محیط ارز دیجیتال نیز تعمیم یابد.

دانشمندان داده همچنین باید فعالیت های تقلبی را با دقت بیشتری دنبال کنند.

منبع: فینوپیا