چین دومین ماژول ایستگاه فضایی تیانگونگ را به فضا پرتاب کرد


چین با موفقیت دومین ماژول از سه ماژول را که در نهایت ایستگاه فضایی تیانگونگ را تشکیل خواهد داد، پرتاب کرد. به گزارش رویترز، در ساعت ۲:۲۲ بعد از ظهر به وقت محلی (۲:۲۲ بعد از ظهر به وقت شرقی) روز یکشنبه، ماژول ونتیان “جستجوی بهشت” از فرودگاه فضایی ونچانگ این کشور با موشک Long March 5B بلند شد. با موفقیت کامل پرتاب، انتظار می رود ونتیان اواخر امروز با ایستگاه فضایی تیانگونگ ملاقات کند.

در آن نقطه، خدمه ماموریت Shenzhou-14 چین اتصال Vientiane را با ماژول Tianhe “Harmony of Heaves” آغاز خواهند کرد. دومی از زمان آغاز ساخت مدارگرد در آوریل ۲۰۲۱ در تیانگونگ در فضا بوده است. پس از عملیاتی شدن، Wentian به عنوان یکی از دو آزمایشگاهی که ساختار T شکل نهایی Tiangong را تشکیل خواهند داد، عمل خواهد کرد. پس از تکمیل، اندازه این ایستگاه حدود یک پنجم ایستگاه فضایی بین المللی خواهد بود و سه فضانورد طولانی مدت را در خود جای خواهد داد.

Wentian علاوه بر داشتن فضا و تجهیزات برای فضانوردان چینی برای انجام تحقیقات میکروگرانشی و علوم زیستی، دارای یک کابین قفل هوا است که به عنوان نقطه اصلی ورود و خروج برای فعالیت‌های فرازمینی آینده از Tiangong عمل خواهد کرد. این ماژول همچنین دارای مسکن موقت است که به چین اجازه می دهد تا ماموریت های تحویل خدمه را انجام دهد. طبق گزارش Space.com، اولین تحویل از این نوع برای اواخر سال جاری برنامه ریزی شده است. چین قصد دارد ماژول نهایی Tiangong را در ماه اکتبر راه اندازی کند. این کشور در حال بررسی اجازه دادن به پروازهای فضایی تجاری برای بازدید از تیانگونگ است. همچنین از آژانس های فضایی بین المللی برای بازدید از ایستگاه دعوت کرده است.