کارآفرینی نوعی سبک زندگی است


کارآفرینی سبک زندگی است که در لحظه زندگی کارآفرین وجود دارد. دنیای تجارت به گونه ای پیشرفت کرده است که اکثر رسانه های جمعی مردم را به کارآفرینی و فعالیت های مستقل تشویق می کنند. البته بسیار خوب و مفید است و با گذشت زمان و تقویت بنیان فرهنگ کارآفرینی می تواند جامعه را به سمت فعالیت های کارآفرینی سوق دهد. اما نکته مهم اینجاست که آیا همه مردم می توانند کارآفرین شوند؟!!

شروع یک کسب و کار بر اساس شخصیت شما یک تجربه جالب و فوق العاده است. اما ادامه آن طی مراحل مختلف نیاز به خمیری دارد که فقط افراد مبتکر در آن خبره هستند. یک کارآفرین موفق چه ویژگی های رفتاری و شخصیتی دارد که می تواند موفقیت او را تضمین کند؟ با توجه به باور فعلی جامعه، همه افراد جامعه با هر روح و شخصیتی که بخواهند کارآفرین شوند، آیا می تواند باور درستی باشد؟ این باور دقیقاً همان باور قدیمی سال های نه چندان دور است، مثلاً در دهه ۶۰ که شرط موفقیت گذراندن دانشگاه است و موفقیت با دانشگاه رفتن در رشته هایی مانند ریاضی حاصل می شود. و تجربی اما با گذشت زمان و افزایش تعداد فارغ التحصیلان بیکار، خانواده ها متقاعد شدند که تحصیلات دانشگاهی تضمین کننده موفقیت نیست و نخواهد بود. اما شرط موفقیت افراد مشهور و ثروتمند جهان، پیمودن مسیر کارآفرینی است و این باور که پس از تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق، مسیر پیشرفت را به درستی طی کرده است، امروزه نیز پابرجاست. در میان اعراب جایی ندارد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تنها پنج درصد افراد با توجه به مهارت ها و ویژگی های رفتاری خود می توانند کسب و کار خود را راه اندازی کنند و ۹۵ درصد باقی مانده با کار در شرکت ها یا سازمان های بزرگ بسیار کارآمد و موفق خواهند بود. . بنابراین اگر به فعالیت های کارآفرینانه علاقه مند هستید، باید ببینید که آیا شما کارآفرین شده اید یا خیر؟

تحمل ریسک بالا اولین و بارزترین ویژگی رفتاری کارآفرینان موفق است. کارآفرینی با عدم اطمینان همراه است و همیشه با عدم قطعیت های زیادی روبرو خواهید شد. اگر تحمل چنین شرایطی برایتان سخت است، بهتر است از همان ابتدا دور فعالیت های کارآفرینانه خط بکشید.

کارآفرینان به دنبال فرصت ها می گردند و با چشمانی باز ایده ها و چالش های پیرامون خود را مشاهده می کنند. از هیچ فرصت و مشکلی به راحتی نمی گذرند و سعی می کنند با دیدی جدی فرصتی بدیع را از دل هر مشکلی درک کنند. آنها بی امان هستند. شغل آنها نوعی سرگرمی است که متوجه گذر زمان نمی شوند.

مصاحبه ها و کتاب های کارآفرینی فقط نکات روشن و جذاب زندگی یک کارآفرین را نشان می دهد، در حالی که زندگی یک کارآفرین آنقدرها که رسانه ها به تصویر می کشند پر زرق و برق نیست. شما با مشکلاتی احاطه خواهید شد که تنها با کارآفرینی می توان با آنها مبارزه کرد. کارآفرینان علاوه بر مشورت با دیگران و بهره مندی از تیم های حرفه ای، به کار خود ایمان دارند و همیشه در تصمیم گیری های خود ثابت قدم هستند. افکار منفی راهی به هستی ندارند و حتی سخت ترین شکست ها آنها را نابود نمی کند.

اهداف کارآفرینان
اهداف کارآفرینان

فعالیت های کارآفرینانه می تواند شما را ثروتمند کند، اما ثروت هرگز هدف نهایی کارآفرینان موفق نیست. آنها عاشق کار خود هستند و کار درست چیزی جز ثروت و موفقیت نمی تواند به ارمغان بیاورد. شاید به همین دلیل است که وقتی یک نمایش خارجی از موفقیت، ثروت و شهرت وجود دارد، کارآفرین بودن بسیار وسوسه انگیز است. اما در داخل پر از تلاش، شکست و صدها مشکل دیگر است که باید حل شوند.

خودآگاهی در زمینه کارآفرینی بسیار مهم است. اگر به فعالیت های کارآفرینی علاقه دارید باید مسیر خود را بشناسید تا با پیمودن آگاهانه این مسیر موفقیت خود را تضمین کنید.

حسین یحیایی – مدیر مسئول مجله طوسش