کتابخانه سیار «پیک دانش ۸» افتتاح شدگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی نیز محسن داوری معاون استاندار و فرماندار مشهد در این مراسم هفته کتاب را محدود به یک دوره نمی داند و افزود: باید هر روز را به عنوان روز کتاب تلقی کنیم چرا که برخلاف امروز. در گذشته قدرت در دست دولت ها بود، آنها می توانستند علم و دانش تولید کنند و نسلی آگاه و آگاه تربیت کنند. امروز قدرت فقط ابزار جنگ نیست، بلکه به سمت علم و آگاهی رفته است، بنابراین با پدیده جنگ نرم مواجه شده ایم.


هیئت داوران تصریح کرد: امروز هیچ رسانه ای قوی تر، قوی تر و موثرتر از کتاب وجود ندارد. کتاب نه تنها یک رسانه بلکه بخشی از تولید محتوا برای رسانه های دیگر مانند تلویزیون، رادیو و غیره است.وی افزود: کتابداران و دست اندرکاران کتابخوانی نباید خسته شوند – ما باید شیوه کار خود را تغییر دهیم.محسن دوری بر مشکل دسترسی به کتاب تاکید کرد و گفت: وجود کتابخانه سیار که خدمات کتابخانه ای به مناطق فقیر و غیرکتابخانه ای ارائه می کند مایه خیر و برکت است. به عبارت دیگر، تغییر وضعیت کتابخانه آشفته به سیار می تواند مسیر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را سرعت بخشد.وی در خصوص احداث کتابخانه در مناطق مختلف گفت: به خیرین و خرید زمین نگاه نکنید، با استفاده از ظرفیت مدارس و مساجد می توان کتابخانه های جدیدی ساخت.مشهد از نظر کتابخانه های سیار رتبه بالایی دارد
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر سبزیان مدیرکل کتابخانه عمومی خراسان رضوی ضمن تبریک هفته بسیج گفت: کتابخانه های سیار حداقل از ۵ روستا بازدید و با ۵ کتابخانه تاسیس شده همکاری داشته اند. امروز خراسان رضوی و به ویژه شهر مشهد در بین کلان شهرهای کشور در منطقه رتبه بالایی دارد.وی از افتتاح ۲ کتابخانه سیار در شهر مشهد و ۳ کتابخانه سیار در سایر شهرستان های استان خبر داد. امروز یک آشفتگی فرهنگی در جامعه ایجاد شده است که با برنامه های فرهنگی مانند معرفی کتاب به ویژه کتاب های تاریخی حل می شود.مدیرکل کتابخانه عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه راه اندازی این کتابخانه موجب افزایش آگاهی و دانش در رضوی می شود، اظهار داشت:محمدرضا بدیع زادگان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی مشهد نیز گزارشی از وضعیت گسترش کتابخانه های عمومی مشهد ارائه کرد و ابراز امیدواری کرد که گسترش کتابخانه های سیار گامی موثر در راستای اجرای عدالت اجتماعی و فرهنگی باشد. برای ارائه خدمات کتابخانه ای به جامعه مطرح خواهد شد.گزارش کردن ابنا; کتابخانه سیار «قله دانش ۸» چهارمین کتابخانه سیار در سطح شهرستان مشهد است که به روستاهای سالار آباد، تپه سلام، جیم آباد، تنگل شور و ابروان در بخش رضویه این شهرستان خدمات کتابخانه ای ارائه می کند. این کتابخانه بیش از ۲۰۰۰ جلد کتاب دارد.