کمیسیون فرهنگی دولت لایحه جامع روزنامه نگاری را تصویب کردگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ عصر یکشنبه در برنامه ای که به مناسبت روز خبرنگار در تالار وحدت با عنوان «پاهیلو کثا» برگزار شد، گفت: ما همیشه در تلاشیم تا مشکلات قدیمی را حل کنیم. اهالی رسانه در یک سال گذشته لایحه جامع خبرنگاری را در کمیسیون فرهنگی دولت به تصویب رساندند و پس از تصویب نهایی این لایحه در دولت و شورای اسلامی، امیدواریم شاهد تحولی اساسی باشیم. رفع تمامی موانع و مشکلات پیش روی خبرنگاران در عرصه روزنامه نگاری.

وی همچنین به بسته حمایتی دولت از خبرنگاران اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور در ۱۳ بند دستور ویژه ای برای تکمیل تفاهم نامه اجرایی با وزارتخانه های مختلف داده است.قدردانی وزیر فرهنگ از وزیر صلح، ارتباطات و دارایی
اسماعیلی در ادامه خاطره خبرنگاران و خبرنگاران فقید را بیان کرد و گفت: رئیس انقلابی و مدرسه همواره توجه ویژه ای به حل مشکلات اصحاب رسانه داشت و در جلسه اخیر هیات دولت به جایگاه آنان توجه ویژه ای شد. از روزنامه نگاران

وی در آخرین بخش از سخنان خود به تلاش سایر وزارتخانه ها برای احترام به خبرنگاران اشاره کرد و گفت: از وزیر محترم ارتباطات، صمت و دارایی برای اجرای توافقنامه بسته حمایتی از خبرنگاران تشکر می کنم. به خبرنگاران و خبرنگاران هدایایی به عنوان تجلیل اعطا می شود و جزئیات آن به زودی اعلام خواهد شد و اعلام هدایا توسط ستاد خبری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام خواهد شد.

توضیح رسانه ها در نهادینه شدن جهاد نقش مهمی دارند
در ادامه فرشاد مهدی پور معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: در دوره جدید فعالیت معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ، تلاش خود را بر نقطه شروع متمرکز کرده ایم. محتوا تولید است و از طرفی امنیت شغلی خبرنگاران در تدوین کلیه دستورالعمل ها و مقررات مورد تاکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تمامی خدمات مرتبط با رسانه را در سامانه جامع رسانه ای کشور هدایت کرده ایم تا به صورت یکپارچه، شفاف و یکپارچه به رسانه ها خدمات ارائه کنند. البته در این راستا نیازمند همکاری، مشارکت و حمایت همه جانبه هستیم.

وی در پایان به حمایت «اولین قصه گویان» از رسانه ها اشاره کرد و اظهار داشت: اگر مقرراتی مانند ماده ۴۶ قانون مطبوعات را به طور کامل اجرا کنیم، چون حفظ امنیت شغلی خبرنگاران بسیار مهم است، اگر موفق شد برویم. در مسیر درست در این مسیر، تبیین جهاد نهادینه شد بدون شک رسانه ها با تولید محتوا نقش مهمی خواهند داشت.

در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار امسال با عنوان “پایلو اخیان” برنامه هایی برای بیان دغدغه ها و مشکلات برخی خبرنگاران، تجلیل از خانواده خبرنگاران درگذشته و قرائت برگزار شد.