کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


دیابت مزمن

دیابت شایع ترین اختلال غدد درون ریز در جهان است و مسئول 4 میلیون مرگ در سال است. دیابت فقط یک بیماری نیست ، بلکه یک اختلال متابولیکی است که در اثر اختلال ترشح انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو ایجاد می شود و با افزایش قند خون مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از افزایش وزن ، ورزش و ورزش مناسب ، سیگار نکشیدن و تغذیه مناسب نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری دارد. طراحی شده است. دیابت در بسیاری از سیستم ها و اندام های بدن مشکلات جدی ایجاد می کند و منجر به عوارض بیماری می شود که منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های درمانی بالا و مرگ می شود.

چندین اثر دیابت بر بدن به شرح زیر است.

چشم

قند خون کنترل نشده می تواند روی شبکیه چشم مضر باشد و باعث بینایی ضعیف و کوری شود. تابش یا روشن شدن عدسی چشم یکی از بیماریهایی است که بیشتر در افراد دیابتی نسبت به افراد عادی شایع است.

مغز

یکی از مناطقی که به دلیل دیابت و عدم کنترل آن می تواند به شدت آسیب ببیند ، عروق مغزی است. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، گرفتگی عروق مغزی باعث سکته می شود و صدمات جبران ناپذیری به فرد وارد می کند ، به طوری که احتمال سکته مغزی در بیماران دیابتی دو برابر افراد سالم است.

اعصاب

دیابت قندی (درگیری عصبی در دیابت) یک نوع معمول دیابت است که در آن شریان های محیطی بدن غیرفعال می شوند. عصب های عصبی و حرکتی پا ، به ویژه پا ، در اثر قند خون بالا آسیب می بینند که معمولاً خود را به صورت بی حسی و سوزن سوزن شدن کف پا نشان می دهد.

پا

عدم کنترل قند خون و مراقبت مناسب از پا می تواند منجر به زخم پا شود. این زخم ها می توانند باعث فلج و قطع عضو شوند. به طور کلی ، پس از حادثه و ضربه ، دیابت شایع ترین علت قطع عضو است ، به ویژه در جهان.

فیگو

اگر قند خون بالا باشد ، کلیه ها آسیب می بینند و دیالیز به دنبال آن انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئین در ادرار یافت می شود که اگر قند خون به درستی کنترل نشود ، می تواند منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

زندگی

دیابت خطر مشکلات قلبی مختلف از جمله درد شریانی و قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، فشار خون شریانی و فشار خون بالا را بسیار افزایش می دهد. سکته قلبی در افراد مبتلا به دیابت 2 تا 4 برابر بیشتر شایع است.

خطر

از یک سو ، دیابت عرق بدن را کاهش می دهد ، که باعث کاهش رطوبت بدن ، ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شود. از طرف دیگر ، تعریق را در اندام های خاصی مانند کف دست افزایش می دهد. تعریق بیش از حد در دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

اگر دیابت نوع 1 یا نوع 2 بر قند خون شما تأثیر می گذارد ، بستگی به این دارد که چرا ، چه وقت و چه مقدار غذا می خورید. اولین و مهمترین راه کنترل دیابت رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی است. هدف اصلی درمان در همه انواع دیابت ، ارائه ابزارهای لازم برای دستیابی به کنترل مطلوب قند ، چربی و فشار خون با هدف پیشگیری ، تاخیر یا کنترل عوارض این بیماری است. رویکرد کلی درمان تغذیه ای-درمان دیابت نوع 2 شامل کاهش مصرف انرژی و دیابت نوع 1 و همچنین شمارش کربوهیدرات ها برای تنظیم سطح انسولین است.

دیدگاهتان را بنویسید