گزارش بدرفتاری با زنان در زایشگاه!


مادرانی که به طور طبیعی می خواهند زایمان کنند و دردهای شدیدی را متحمل می شوند، نیاز به حمایت روحی و روانی ماماها و پرستاران دارند. اما در اتاق زایمان به قدری با من رفتار بدی شد که با یادآوری آن هنوز نمی توانم گریه کنم.

به گزارش صبحگاهی به نقل از همشهری آنلاین، درد زایمان برای مادر باردار آغاز شیرین ترین و سخت ترین لحظه زندگی اوست. درد ساعت ها و دقیقه ها تمام وجودش را فرا گرفته است.

زن باردار وارد زایشگاه می شود و در این مکان علاوه بر کمک های پزشکی، از کادر درمانی، ماماها و پرستاران انتظار حمایت روحی و روانی دارد. موضوعی که در بخش زنان و زایمان برخی بیمارستان ها نادیده گرفته شده است. این موضوع به قدری مهم است که عده ای از بدرفتاری زنان باردار گلایه کرده اند.

لازم به ذکر است این گزارش ها و پیگیری ها نافی تلاش شبانه روزی کادر درمانی و پرستاران بیمارستان نیست.

هنوز وقتی یاد رفتار ماماها می افتم گریه می کنم

وقتی با او تماس می گیریم چیزهای زیادی دارد و گلایه های زیادی دارد. او مادر چهار فرزند است و در جاهدان زندگی می کند. خاطرات تلخ تولد دوم و چهارم او که در بیمارستانی در این شهر اتفاق افتاد همچنان او را آزار می دهد و طعم او را تلخ می کند.

وی ادامه داد: مادرانی که می خواهند به طور طبیعی زایمان کنند باید در بلوک زایمان باشند و باید چندین ساعت از شش تا دوازده، سیزده یا بیشتر تحت نظر باشند و در تمام این ساعات ماماها و پرستاران باید وضعیت بیمار را زیر نظر داشته و به او کمک کنند. او گفت.

این حمایت صرفاً یک حمایت درمانی نیست، بلکه باید حمایت عاطفی و روانی را از مادری که بسیار رنج می‌کشد، فراهم کند. اما در دو تولدم آنقدر از من سوء استفاده کردند که وقتی یادم می آید نمی توانم گریه کنم.»

زنان در زایشگاه مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند.

نمی توانم توهینی را که شنیدم بیان کنم

شاید این جمله را شنیده باشید که می گویند هر زنی که در زایمان بمیرد ثواب شهید می شود و اگر سالم بماند و فرزندش را به دنیا بیاورد تمام گناهانش آمرزیده می شود.
این داستان از یک سو بیانگر وقار و عظمت فرزندآوری است و از سوی دیگر بیانگر درد و شدت دردی است که زن برای به دنیا آوردن فرزند باید متحمل شود.

شریف زاده که چهار زایمان را تجربه کرده است، می گوید: «از چند ماما حرف های زشتی شنیدم. باز هم می گویم بچه اولت شوخی نیست، اما وقتی فهمیدم فرزند چهارمم را به دنیا آورده ام، سوندنی شروع به مسخره کردن من کرد، چه شد؟

تو خواستی پس باید تحمل کنی. چرا باردار شد وقتی درد را تحمل نکرد؟ کاش فقط همین جملات بود وقتی دردم به اوج می رسید و گاهی از شدت درد فریاد می زدم، به جای حمایت روحی و روانی، بیشتر به من توهین می کردند.

بنابراین من فقط اشک می ریختم و دعا می کردم که بتوانم راحت تر با این موقعیت ها کنار بیایم. راستش را بخواهید از حرف هایی که به من می گویند خوشم نمی آید. یعنی حتی اگر من بگویم شما نمی توانید این کلمات را در رسانه ها بنویسید.»

داستان یک فایل صوتی اتاق زایمان حاشیه ای

این تجربه مادر جاهدان است و نه تنها در بیمارستان دولتی جاهدان، بلکه در برخی بیمارستان های دیگر نیز چنین برخوردهای توهین آمیزی با مادران باردار دیده می شود.

چندی پیش انتشار فایل صوتی از زایشگاه یکی از بیمارستان های دولتی حاشیه ساز تلقی شد.

در این فایل، ماما یا پرستاری که در کنار زن باردار نشسته است، با شنیدن فریاد مادرش از شدت درد، فریاد می زند و از الفاظ توهین آمیز استفاده می کند.

پس از علنی شدن فایل صوتی، رسانه ها به این موضوع توجه کردند و خواستار بازنگری در این رویه از سوی وزارت بهداشت شدند.

زنان در زایشگاه مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند.

از زحمات کادر پزشکی قدردانی می کنیم

بسیاری از پرستاران یا ماماها هستند که ساعت ها صبورانه و بی سر و صدا با مادر باردار در زایشگاه می گذرانند.

اگر از لزوم اصلاح رفتار نامناسب برخی از مادران باردار در بلوک زایمان صحبت می کنیم، دلیلی بر نقض زحمات کادر پزشکی نیست.

برخورد با مادری که سخت ترین و شیرین ترین لحظه زندگی اش را می گذراند و می خواهد فرزندی به دنیا بیاورد یک اصل است و مشخص می شود. اما رفتار بد و ناشایست باید ترویج و اصلاح شود.

شریف زاده; مادری که پس از به دنیا آوردن دو فرزندش احساس ناراحتی می کند، انصاف را به نارضایتی های خود می افزاید و خاطره ای خوش از تولد خود را به یاد می آورد.

«ماما ۸ ساعت بالای سرم بود و از من حمایت کرد. او مدام مرا تشویق می کرد. احساس می کردم خواهرم در اتاق زایمان کنار من است و من احساس قوی تری می کردم. من با مادران زیادی صحبت کردم. خیلی ها تجربیات خوبی از بچه دار شدن داشتند و خیلی ها مثل من هنوز از بدرفتاری ماماها رنج می بردند.»

خشونت در هنگام زایمان و بیانیه سازمان بهداشت جهانی

یک مطالعه کوتاه نشان می دهد که در همه کشورها حتی در برخی از کشورهای اروپایی، زنان باردار در برخی بیمارستان ها با مشکل آزار و اذیت مواجه هستند و جالبتر اینکه از آن به عنوان «خشونت هنگام تولد» و هر نوع بی توجهی، آزار جسمی و محرومیت یاد می شود. . احترام بگذارید، خشونت هنگام زایمان حفظ می شود.

کارشناسان می گویند که مراقبت های غیر محرمانه، مراقبت های آزاردهنده، تبعیض، آزار جسمی، مراقبت های بدون رضایت و ترک مراقبت، همگی بخشی از خشونت کار هستند.

این در حالی است که زن در هنگام زایمان بسیار ضعیف است و نمی تواند از خود مراقبت کند.

ماجرای خشونت زایمان در برخی کشورها به حدی گسترده شده است که در سال ۲۰۱۴ سازمان بهداشت جهانی نیز بیانیه ای برای جلوگیری و رفع بی احترامی و سوء استفاده از زنان باردار صادر کرد که مستلزم ایجاد سیستم های پاسخگو و حمایتی برای نظارت بر داده های محترمانه و غیر محترمانه است. شیوه های مراقبت و مشارکت همه ذینفعان از جمله زنان در تلاش برای ارتقای کیفیت مراقبت و حذف اعمال توهین آمیز و توهین آمیز یکی از بندهای این بیانیه بود.

بهبود این وضعیت و بهبود شرایط کاری ماماها، رفع محدودیت ها و کمبودهای سیستم مراقبت مادر از عوامل مهمی است که می تواند در پیشگیری و رفع خشونت کار علیه مادران موثر باشد.