گل های زینتی، تجارت سودآور


گل های زینتی می توانند یک تجارت سودآور ایجاد کنند. شاید با خواندن این جمله تعجب کنید و فکر کنید که چگونه می توانید با پرورش گل و گیاه کسب و کار ایجاد کنید؟! برای پاسخ به این سوال، امروزه تعداد زیادی از مردم به فکر رفع نیازهای مالی خود از طریق کشت گیاهان و گل های زینتی هستند چرا که زمینه ورود به این حرفه تا حد زیادی فراهم است.

راه اندازی یک کسب و کار، صرف نظر از ایده، به علاقه شما نیاز دارد. ممکن است در طول زندگی تان مشغول چیزهای زیادی باشید، اما به آنها علاقه ای نداشته باشید. اما خوب است بدانید که علایق شخصی در رابطه با کار انتخابی شما، اگر در یک جهت باشد، می تواند عواقبی را در کار شما ایجاد کند. نتایجی مانند افزایش انگیزه، تمایل به انجام هرگونه ریسک برای رسیدن به موفقیت به شدت در افراد ظاهر می شود. در میان مناطق مورد علاقه مردم، افراد زیادی به گل و گیاه روی می آورند.

از جمله دلایلی که شرایط ورود به این فضا را ایجاد می کند، می توان به چهار فصل کشور عزیزمان ایران اشاره کرد که در تمام نقاط سال شاهد آب و هوای متفاوتی هستیم. همچنین همانطور که همه می دانیم در دنیای امروز آلودگی های ناشی از رونق صنعت رو به افزایش است و این موضوع گریبانگیر شهر تهران و سایر کلانشهرها نیز شده است. بنابراین گسترش و افزایش فضای سبز برای به حداقل رساندن این آلودگی ضروری و مهم تلقی می شود. این موضوع آنقدر اهمیت دارد که تعداد زیادی از مردم به فکر تصفیه هوای خانه خود با کمک گل و گیاه افتاده اند. تنوع بالای محصولات ارائه شده می تواند روحیه شما را بهبود بخشد.

در چنین شرایطی کسب و کار مربوط به محل تولید گل و گیاه رونق می گیرد. البته باید توجه داشت که پرورش هر نوع گیاهی به جز گل های تزیینی و فاخر نیاز به دانش و مهارت خاصی دارد. گلخانه های بزرگ و کوچک در همه جای شهر به چشم می خورد اما مسئله اصلی میزان سود و زیان است که باید در هر کدام بررسی شود. اگر به این کسب و کار سودآور علاقه مند هستید، نکات مختلفی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

در قدم اول باید بدانید که این کار یک فعالیت نیمه وقت محسوب نمی شود و باید تمام وقت خود را به گیاهان اختصاص دهید و بی توجهی کوتاه مدت می تواند باعث شکست کسب و کار و شکست محصولات شما شود.

با گل های تزئینی درآمد کسب کنید
با گل های تزئینی درآمد کسب کنید

در مرحله دوم انتخاب گل و گیاه مناسب امری مهم و ضروری است که مستلزم شناخت دقیق محیط رشد و ویژگی های گل های زینتی انتخابی شما می باشد. همچنین می توان گفت مهمترین عاملی که می تواند شما را از رقبایتان متمایز کند، انتخاب محیط مناسب است. اگر گلخانه یا منطقه رشد گیاه شما بزرگ نیست، در تجهیز آن کوتاهی نکنید. مسائل فنی و مشاوره با یک متخصص می تواند به افزایش بهره وری شما کمک کند.

در مرحله بعد قبل از رشد گیاه باید بازار فروش خود را به طور کامل و دقیق شناسایی کنید و جامعه هدف مشتریان را بشناسید. این دانش مناسب به شما کمک می کند تا برای تبلیغات نیز آگاهانه و هوشمندانه عمل کنید. یکی از مشتریان اصلی گل‌های شما شهرداری‌ها و شرکت‌های خصوصی یا دولتی هستند که به ارائه زیبایی و فضای سبز شهر می‌پردازند. جدا از تقاضای بالای این کسب و کار در بازار داخلی، شاید برایتان جالب باشد که بدانید در عرصه بین المللی نیز محبوبیت دارد. زیرا، اقلیم و موقعیت جغرافیایی ایران برای پرورش انواع گل های زینتی و گیاهان زینتی و فاخر بسیار مناسب است و همین موضوع زمینه را برای صادرات انواع گیاهان فراهم می کند.

پیش بینی می شود با کمک مسئولان ذیربط، سهم کشور در بازار تجارت گل و گیاهان زینتی افزایش یافته و با ترویج این موضوع موجب افزایش درآمد ارزی مناسب کشور شود.