گوگل ۱۰ سالگی پلی استور را با تغییر لوگو جشن گرفت


پلی استور رسما ۱۰ ساله شد و گوگل مشتاق جشن گرفتن این مناسبت است. در بالای لوگوی جدید مطابق با زیبایی‌شناسی فعلی غول فناوری، از ۲۵ ژوئیه، به اعضای برنامه‌ای که با ۱۰ برابر Play Points معمول خرید می‌کنند، پاداش می‌دهد.

گوگل پلی استور را در سال ۲۰۱۲ راه اندازی کرد تا فروشگاه های آنلاین فعلی خود را زیر یک چتر متحد کند: بازار اندروید (برنامه ها)، موسیقی، کتاب های الکترونیکی و ویدیوها. شما می توانید به طور مؤثر هر چیزی را که Google ارائه می دهد از طریق وب سایت یا تعداد کمی از برنامه ها خریداری کنید. برای مدتی، همچنین می‌توانید دکه‌های روزنامه‌فروشی دیجیتال و محصولات سخت‌افزاری مانند دستگاه‌های Nexus و Chromebook بخرید. با توجه به اهمیت آن در اندروید، این سرویس به طور شگفت انگیزی محبوب شده است و بیش از ۲.۵ میلیارد نفر در ۱۹۰ کشور هر ماه از این فروشگاه استفاده می کنند.

این سالگرد با تکامل خدمات می آید. این شرکت در سال ۲۰۱۸ فروشگاه Play را به عنوان Google News تغییر نام داد و پس از تکمیل انتقال به YouTube Music در سال ۲۰۲۰ فعالیت Play Music را متوقف کرد. امسال، گوگل از فیلم‌ها و تلویزیون‌ها استفاده می‌کند تا محتوای خود را در برنامه تلویزیونی نگه دارد. Play Store هنوز دست نخورده است، اما بسیار متمرکزتر از یک دهه قبل است.

Play Store نیز سهم خود را از جنجال ها تحمل کرده است. در حالی که سیستم ضد بدافزار Play Protect و لیست های حفاظت از داده، فروشگاه را نسبت به روزهای اولیه آن قابل اعتمادتر کرده است، هنوز مشکلاتی وجود دارد که برنامه های مشکوک از سیستم غربالگری گوگل فرار می کنند. گوگل نیز به دلیل سیاست خود با آن مخالفت کرده است. اپیک گیمز، سازنده فورتنایت و دیگران، گوگل را متهم کرده اند که استفاده از سیستم های پرداخت شخص ثالث را مسدود کرده و قراردادهای توسعه دهندگان را مسدود کرده است. گوگل در ژوئن سال جاری سیاست های خود را سخت تر کرد و بسیاری از برنامه ها را ملزم به استفاده از سیستم صورتحساب فروشگاه Play کرد.

اتحادیه اروپا تا حدی این رویکرد را با مقرراتی که دسترسی به پلتفرم‌های پرداخت شخص ثالث را اجباری می‌کرد، معکوس کرد. دیگر نهادهای نظارتی خواستار تغییرات مشابه شده‌اند. همانطور که Play Store برای اندروید و گوگل اهمیت دارد، احتمالاً در سال های آینده بخشی از نفوذ خود را از دست خواهد داد.