یکی از دلایل موفقیت فیلم های کوتاه در دهه ۷۰ تعجب تماشاگران بود


پانزدهمین نشست ویژه فیلم کوتاه «چتو امویال» انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به همت سینما انقلاب و دفاع مقدس با نمایش و نقد و بررسی فیلم سینمایی صد شب بنیاد فرهنگی روایت فتح یکشنبه ۵ تیرماه برگزار شد. در مجتمع فرهنگی هنری اسوه با حضور رامتین شهباجی منتقد سینما، محسن نجفی مهری کارگردان و محسن سراجی کارشناس و مجری.

رامتین شهباجی در آن جلسه با تقدیر و تشکر از نمایندگان مردم حاضر در سالن گفت: این تعداد بیننده برای تماشای یک فیلم کوتاه زیاد است. «صد شب» فیلمی محکم و دوست‌داشتنی است و دلیلش این است که در فیلم‌سازی کوتاه یک اصل وجود دارد که شهرام مکری آن را از دهه ۷۰ می‌دانست و آن عنصر سوژه و پیچش است. یک عنصر پیچشی، تغییر ناگهانی در یک فیلم کوتاه است که مخاطب را غافلگیر می کند. یکی از دلایل موفقیت فیلم های کوتاه در دهه ۷۰ وجود همین پیچش ها در فیلم ها بود که البته برای تجربه و هنرمندی کارگردان در این زمینه بسیار موثر است. در سینمای به اصطلاح هنری به دنبال غافلگیری نیستیم، اما در فیلمی که مدعی داستان است و ارتباط با مخاطب مهم است، از این دست موارد زیاد است.

این منتقد سینما و استاد دانشگاه یکی از دلایل جذابیت فیلم را وجود همین پیچ و خم ها می داند و می گوید: این نوع پیچ و تاب ها در این فیلم کاشته شده و از همان ابتدا احساس می کنیم کودک نمی خواهد مستأجر او باشد. صفحه اصلی و دلیل این بی میلی را در یک غافلگیری در انتهای فیلم می بینیم. مشکل فیلم قطعا در فیلمنامه است. ما در ادبیات دو نوع عبارت داریم که در فیلم ها دیده می شود. یکی پایان مومل است که به معنای تکرار موضوع و بحث است و این در مورد دیالوگ بسیار می گوید; و مورد دوم اختصار یعنی ارائه اطلاعات اندک با هدف گرسنه ساختن مخاطب برای فیلم و زمانی که زیاد باشد ارتباط مخاطب با فیلم کاملا قطع می شود. اما در کل فیلم بسیار عالی است اما پایان آن مشکل ساز است و متأسفانه نمی دانم در پایان چه اتفاقی می افتد.

در ادامه دیدار با محسن نجفی مهری کارگردان فیلم سینمایی صد شب، وی درباره پایان فیلم و نقد رامتین شهبازی گفت: پایان بندی فیلم نشان می دهد که پسر و خواهر با هم دارند. تصمیم گرفت برای تولد مامانش سوپرایزش کن دیالوگ های شخصیت اصلی فیلم بسیار کمتر است و سعی شده پیام از طریق ژست به مخاطب نشان داده شود.

همچنین محسن سراجی کارشناس و منتقد سینما با تمجید از فیلم کوتاه «صد شب» به نقاط ضعف فیلم اشاره کرد و گفت: فیلم های رادیویی پر از دیالوگ را تماشا کرده ایم، از چنین فیلم هایی استقبال می کنیم. با دیالوگ کم وقتی صحبت از لوکیشن می شود احساس می کنم دست کارگردان بسته است وگرنه کار بهتری می دیدم. یکی دیگر از نقاط ضعف فیلم میزانسن این است که بیننده درک خوبی از صحنه پیدا نمی کند.

مشاور انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس همچنین به نکات قابل توجه فیلم اشاره کرد و گفت: اولین نکته این است که فیلمساز بسیار هوشمندانه تفاوت دو اندیشه حاکم بر جامعه را نشان می دهد که تفاوت بین غافلان است. . طبقه و طبقه پایین. این قشر غافل کاملاً بی تفاوت هستند و هر حرفی را حتی اگر خلاف اخلاق و رفتار باشد می پذیرند و در طبقه پایین جامعه نفوذ دارند. چیزی که فیلم به ما یادآوری می کند این است که زنان به عنوان ابزار دیده می شوند. ما زیاد توجه نمی کنیم و مادر را نادیده می گیریم چون او را ابزاری در هویت ملی و دینی خود نمی بینیم در حالی که این مقوله بسیار پیچیده ای است. به عنوان مثال یک بازیگر زن اسرائیلی خود را به عنوان یک ساز زیبا معرفی می کند تا جلوی دوربین خوب به نظر برسد اما در محیط خانه و خانواده کاملا برعکس است که پیچیدگی این موضوع را نشان می دهد.

این منتقد سینمایی از کم توجهی به مقوله پدر در سینمای ایران گلایه کرد و گفت: گلایه من از سینمای ایران این است که از اقتدار پدر غفلت می شود. در تمام سینمای ایران تصویر ایده آل پدر نشان داده نمی شود و این تداوم آینده جوانان جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و امنیت را خدشه دار می کند. لطفا اگر فیلمسازان ایرانی در خانواده خود پدر دارند کمی بیشتر فکر کنند و اینقدر سطحی نگر نباشند. اکثر پدرهایی که در فیلم ها نمایش داده می شوند چهره زیبایی ندارند، در حالی که پدران اطراف ما بسیار سخت کوش و دوست داشتنی هستند.

نشست های ویژه فیلم کوتاه با عنوان «یکشنبه های کوتاه» به همت جامعه سینمای انقلاب و بنیاد فرهنگی فتح هر هفته یکشنبه در مجتمع فرهنگی هنری اسوه برگزار می شود و برای عموم آزاد است.