یکی از کارمندان سابق اپل به سرقت اسرار یک خودروی خودران اعتراف کرده است


در سال ۲۰۱۸، Xiaolong Zhang، کارمند سابق اپل در فرودگاه بین‌المللی سن خوزه دستگیر شد، جایی که او در حال برنامه‌ریزی پرواز لحظه آخری به چین بود. ژانگ متهم شد که یک سند ۲۵ صفحه ای حاوی یک طرح مهندسی از برد مدار خودروی خودران این شرکت را به همراه دستورالعمل های فنی که نمونه اولیه اپل را توصیف می کند، به لپ تاپ همسرش منتقل کرده است. او همچنین به سرقت بردهای مدار و سرورهای لینوکس از آزمایشگاه های توسعه شرکت متهم شد. به گزارش CNBC، ژانگ اکنون در دادگاه فدرال سن خوزه به سرقت اسرار تجاری اعتراف کرده است.

این سازمان خبری سندی از دادگاه (PDF) به دست آورد که خلاصه ای از روند رسیدگی به درخواست ژانگ را به دست آورد – او در ابتدا در سال ۲۰۱۸ زمانی که متهم شد به جرم خود اقرار کرد. او خود را بی گناه اعلام کرد. در آن، دادگاه خاطرنشان کرد که موافقت نامه او مهر و موم شده است و او را برای محکومیت در ۱۴ نوامبر تعیین کرده است. ژانگ با ده سال زندان و جریمه تا سقف ۲۵۰ هزار دلار مواجه است.

ژانگ قبل از دستگیری به عنوان مهندس سخت افزار در بخش خودروهای خودمختار اپل کار می کرد و بخشی از تیمی بود که بردهای مدار را برای سنسورها طراحی و آزمایش می کرد. همانطور که CNBC اشاره می کند، طراحی مدار اغلب یکی از ارزشمندترین اسرار تجاری در الکترونیک در نظر گرفته می شود. ظاهراً اپل برای اولین بار زمانی که ژانگ پس از سفر به چین برای مرخصی پدری استعفای خود را اعلام کرد، به سرقت از این شرکت مشکوک شد. او به شرکت گفت که استعفا داد تا بتواند به چین برگردد و از مادرش مراقبت کند.

ژانگ همچنین به اپل گفت که قصد دارد با XPeng Motors، سازنده خودروهای الکتریکی که در حال توسعه فناوری رانندگی خودران خود است، همکاری کند. دسترسی او به منابع اپل پس از استعفا قطع شد و بلافاصله مورد بررسی قرار گرفت. در طی آن تحقیقات، اپل متوجه شد که او فایل‌های بسیار محرمانه گیگابایتی را از طریق AirDrop منتقل می‌کند و سخت‌افزار به‌دست‌آمده از آزمایشگاه‌های شرکت را از طریق فیلم‌های دوربین مدار بسته دیده است.

در همین حال، غول فناوری مانند همیشه در مورد پیشرفت توسعه خودروهای خودران خود سختگیر بود. سال گذشته مارک گورمن از بلومبرگ گزارش داد که اپل تصمیم گرفته است به طور کامل بر روی توسعه قابلیت های خودران تمرکز کند و این شرکت قصد دارد خودروی الکتریکی خودران خود را در سال ۲۰۲۵ عرضه کند.