یک شنبه جادویی هرگز نمی آید


شنبه جادویی؛ جمله ای آشنا که همه ما به نوعی گرفتار آن شده ایم، در این زمینه کمتر کسی پیدا می شود که در دام جمله ای مانند «این شنبه شروع می کنم» نیفتد. جمله «از این شنبه شروع می کنم» در واقع نوعی سهل انگاری و به تعویق انداختن کارها به فردا است که به دلایل مختلف در زندگی ما رایج است و در بسیاری از موارد مانع از رسیدن به اهدافمان می شود. البته از همین شنبه شروع می کنم، شاید نشان دهنده نوعی تنبلی یا بی مسئولیتی باشد، اما ریشه آن را می توان در بروز چنین رفتارهایی جست وجو کرد. اگر برای رفع آن تلاش نکنیم، می تواند به مرور زمان زندگی را فلج کند. این بی احتیاطی در کار می تواند این احساس را در فرد ایجاد کند که هرگز نمی تواند آن را انجام دهد و با از دست دادن اعتماد به نفس، هرگز برای رسیدن به اهداف خود تلاش نمی کند.

در تقویم اکثر افراد، شنبه روزی است که برای شروع و رسیدگی به عقب ماندگی ها برنامه ریزی شده است. از شنبه درس خوندن رو شروع میکنم. از شنبه درس خوندن رو شروع میکنم. از شنبه تمرین کردم. شنبه رویایی است که هرگز نمی آید. این تعلل را می توان نوعی بیماری دانست که در روند زندگی مدرن بسیار شایع و همه گیر است. بسیاری از کارشناسان حوزه روانشناسی بر این عقیده هستند که برای مقابله با چنین شرایطی و تعلل ناشی از آن باید اصول ساده ای را رعایت کرد.

اول از همه چیزی را برای فردا نگذارید. کار هر روز باید در یک روز انجام شود و در این راستا تمام تلاش خود را بکنیم. زیرا مغز و قدرت تفکر انسان ناخودآگاه به تعویق انداختن کارها تمایل دارد و این ما هستیم که باید در مقابل این میل بایستیم و سعی کنیم هر چه زودتر کار خود را آغاز کنیم. در این زمینه تا حد امکان معطل نکنید. البته این تاخیر به ده ها و شاید صدها دلیل نشات می گیرد. به عنوان مثال، به عنوان یک کارآفرین، اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار را دارید و به دنبال همه شرایط برای شروع هستید، هرگز امکان پذیر نخواهد بود.

از کمال گرایی دوری کنید. ضرب المثل معروف، سنگ بزرگ نشانه است، مصداق واقعی این موضوع است. طرز فکر کمال گرا ما را از اهدافمان دور می کند. در هر شرایطی کار خود را شروع کنید. کمال گرایی وسواسی است که با نوید یک روز بهتر، زمان حال را از شما می گیرد. پشیمانی هم یکی از عوامل به تعویق انداختن کارهاست. بسیاری از افراد در میانه کار با حسرت و به یاد آوردن گذشته از رسیدن به موفقیت دست می کشند. مثلاً اگر از سال گذشته شروع کرده بودم، اگر قبل از تغییر قیمت دلار شروع کرده بودم و… باید یاد بگیریم در شرایط فعلی زندگی کنیم و از فرصت های کنونی نهایت استفاده را ببریم.

همیشه سعی کنید جنبه مثبت داستان را ببینید. بسیاری از افرادی که صبح از خواب بیدار می شوند، روز خود را خسته و بی حوصله شروع می کنند. اما پر انرژی باشید و تحت هیچ شرایطی کار امروز را به فردا نگذارید، برنامه ریزی های کوتاه مدت داشته باشید و در دام برنامه های بلند مدت نیفتید. اهداف بزرگ خود را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید که رسیدن به آنها بسیار آسان تر خواهد بود.

تصمیم درست
تصمیم درست

زمان را مدیریت کنید، گاهی اوقات یک رویداد شما را برای مدت طولانی از رسیدن به هدفتان باز می دارد. زمان را به قسمت های مختلف تقسیم کنید. داشتن زمان کمتر به شما کمک می کند کار کنید. همچنین در برنامه ریزی خود از اولویت ها غافل نشوید. کارهای بزرگ را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید تا شروع غیرممکن نباشد.

همیشه شروع کردن سخت تر از ادامه دادن به نظر می رسد. سعی کنید زمانی که فکر می کنید می توانید کار خود را شروع کنید. شنبه جادویی هرگز نمی آید، شما باید تصمیم بگیرید که هر روز هفته شنبه باشد به جای زمانی که تصمیم دارید کاری را شروع کنید. بلافاصله شروع کنید.

حسین یحیایی – مدیر مسئول مجله طوسش