یک نویسنده حرفه ای از دیدگاه های مختلف، نقش جریان سیال ذهن و رئالیسم جادویی در ایجاد انگیزه و تحریف حقایق استفاده می کند.


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) امروز ۲۰ مرداد نشست نقد و بررسی کتاب «بررسی دیدگاه های مدرن» با حضور فرحناز علیزاده، نویسنده و منتقد ادبی کامران پرسی نژاد، داود ملکی نویسنده و پژوهشگر و هادی خورشاهیان نویسنده به پایان رسید. و منتقد ادبی، عاشوری خانه کتاب و ادبیات ایرانی را در تالار برگزار کرد.

این کتاب به زبان ساده خواننده را با مفهوم زاویه دید و ویژگی های آن آشنا می کند و علاوه بر مطالب نظری، خواننده را با مثال های متنی، تحلیلی و تطبیقی ​​آشنا می کند. نویسنده کتاب «مروری بر رویکردهای مدرن» در این کتاب سعی کرده است ضمن تشریح ادبیات مدرن، تفاوت‌های موجود را در قالب اثری کاربردی با درک روان‌شناسی رویکرد مدرن تبیین کند. خواننده کتاب «بررسی اجمالی دیدگاه‌های مدرن» با دیدگاه‌هایی چون دانای کل، مفسر اول شخص و تحلیلگر محدود آشنا می‌شود و سعی می‌شود توضیحات با نمونه‌های متنی نویسندگان معاصر و مجموعه داستان‌های آنها تکمیل شود. از جمله مطالب این کتاب به تعریف دیدگاه، ادبیات مدرن، پیشرفت روانی دیدگاه اول شخص مدرن، انواع تک گویی، حدیث نفس یا خودگویی، جریان سیال ذهن، دومین. راویان فردی و دیدگاه های ترکیبی.

در این نشست کامران پارسی نژاد نویسنده و پژوهشگر ادبی با اشاره به اهمیت نگارش کتابی در زمینه اصول داستان نویسی اذعان داشت که در کشور ما کمبود چنین آثاری وجود دارد و هر اثری را منتشر کنید. در حالی که یادگیری اصول داستان نویسی ارزشمند است و در این زمینه خوب است، بیایید ایده های نویسندگان غربی را که پیش از ما بوده اند بررسی کنیم.

پرسی نژاد با بیان اینکه ترجمه در ایجاد تحولات مثبت در جریان ادبی کشورمان موثر است، گفت: لازم است غربی ها با ترجمه رمان و آثار ویژه در حوزه نقد ادبی و رمان نویسی این روند را ادامه دهند. خود را به گردآوری آثار پیشینیان محدود کنیم. ایجاد یک جریان بزرگ ادبی و نهضت ترجمه در کشور ما نیازمند حمایت حامیان فرهنگی است.

وی بر لزوم سرمایه گذاری متولیان فرهنگی کشورمان بر روی آثار نویسندگان مستعد تاکید کرد و گفت: امارات فرش قرمز را برای نویسندگان عرب و همچنین نویسندگان عرب زبان ایرانی پهن می کند و سفارش آثار می دهد. در کشور ما حمایت خاصی از نویسندگان نمی شود و آثار زیادی با موضوعات خوب و ارزشمند به جا می ماند.پرسی نژاد در خصوص نقش مدرنیسم در تأثیر جریان های سیاسی و اجتماعی در ادبیات غرب و پیدایش داستان های جریان سیال ذهن گفت: مدرنیسم در کشور ما به شکلی که مدرنیسم در ادبیات غرب ایجاد شد، ایجاد نشد. در دوران پهلوی نویسندگان ما از جریان ادبی رایج فاصله گرفتند و مانند امثال فرو و جلال آن را تایید نکردند و از آن فاصله گرفتند. زیرا در اغلب شاعران این انحرافات و تغییرات در روند، ناشی از ناآگاهی از ادبیات کلاسیک و عدم علاقه به شعر نو و مستقل است.

وی تصریح کرد: یعنی در ایران با ایجاد یک جریان شبه روشنفکری مواجه بودیم که تنها با الگوبرداری از غرب راه ادبیات داستانی و حتی نویسندگان بزرگ را مسدود کردند. غربی ها از جمله تولستوی و ویکتور هوگو خود را مدیون ادبیات فارسی می دانند در کشور ما نویسندگانی ظهور کردند که از عناصر اصیل ایرانی استفاده نکردند و با آثار کلاسیک فارسی آشنایی نداشتند.

این منتقد ادبی با اشاره به کتاب «صوفیانه و عرفانه» نادر ابراهیمی در مقدمه کتاب گنجینه ادبیات فارسی گفت: ادبیات مدرن به تک گویی های درونی و جریان سیال ذهن محدود نمی شود و توانسته است از استعمار استفاده کند. نویسندگان بومی که در اروپا تحصیل کرده اند از ایده های خود به عنوان ابزار استفاده می کنند. با جریان سیال فکر و رئالیسم جادویی، نویسنده می‌تواند حقایق را تداعی کند یا تحریف کند و به فراموشی آرام مسائلی مانند برده‌داری و جنگ ویتنام کمک کند.

پارسی نژاد معتقد است که جریان سیال ذهن را می توان در گونه های مختلف ادبی از جمله ادبیات دفاع مقدس به کار برد.

دیدگاه ارزشمندترین عنصر داستان است
در این نشست هادی خورشاهیان نویسنده و پژوهشگر ادبی با بیان اینکه بهتر بود از منابع خارجی بیشتری برای نویسنده کتاب «گذری در نگاه مدرن» استفاده می شد، گفت:خورشاهیان با تاکید بر اینکه دیدگاه ارزشمندترین عنصر یک داستان است، افزود: گاهی یک اتفاق، گاهی یک مضمون، گاهی یک شخصیت یا زمان و مکان بیشترین اهمیت را در داستان دارد، اما هیچ دیدگاهی بالاتر از آن نیست. دیگران، و انتخاب رویکرد بر اساس نیازهای نویسنده است.

وی تصریح کرد: یک رمان نویس حرفه ای از رویکردی متفاوت استفاده می کند و می تواند در حوزه های مختلف زیبا و ماهرانه بنویسد.

داود ملکی نویسنده و منتقد ادبی نیز در این نشست با بیان اینکه گاه تقسیم بندی و ارائه مطالب مختلف درباره ژانر، مکتب و دیدگاه، نویسندگان جوان را سردرگم می کند، گفت: نگاه به خود نویسنده بستگی دارد. برخی از مطالب در مورد ذهن و اصول اگر بخواهیم داستان بنویسیم، آزادی عمل را از نویسنده سلب می کنیم.

وی با بیان اینکه «فصل رویکردهای نوین» یک کتاب ارزشمند آموزشی است، گفت: در عین حال نویسندگان باید به دنبال اصالت اندیشه های خود باشند و با توجه به نیازها و شرایط اجتماعی رویکرد را تغییر دهند.

دنیای مدرن دیدگاه جدیدی ارائه می دهد
در آن نشست فرحانز علیزاده نویسنده کتاب «گذری به دیدگاه های مدرن» گفت: برخی از نویسندگان تنها بر اساس استعداد ذاتی خود می نویسند و ارتباط با ژانرها و مکتب ها برایشان مشکل است. مبانی داستان و نویسندگی.وی با بیان اینکه مدرنیته در ایجاد تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در زندگی مردم مؤثر است، گفت: مدرنیته بر برخی از واقعیت های درونی بر واقعیت بیرونی مسلط شده است، زمان ذهنی بر گفته نویسنده تأثیر گذاشته، آرمان گرایی از بین رفته و روشنفکر از یک کل بیرون آمده است. زاویه جدید اضافه دنیای مدرن مدرنیست را مجبور می کند که از زوایای مختلف به آن نگاه کند.