۳۰۰۰۰۰ فروشگاه اینترنتی با قطع اینترنت بسته می شوند


به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، اقتصاد ایران که در سال‌های اخیر تحت فشار تحریم‌های خارجی آسیب دیده بود، تقریباً امید خود را نسبت به احیای برجام از دست داده و اکنون نزدیک به ۳۰۰ هزار فروشگاه در بازار آنلاین ایران بسته شده است.

بازاری که وسعت آن حدود ۷۵۰ بازار سنتی مانند بازار تجریش است و ۹ میلیون ایرانی کسب و کار آنلاین خود را تعطیل کرده اند. جدای از این تراکنش ها، بازار ارزهای دیجیتال در ایران با حدود ۱۲ میلیون معامله گر بسته است.

پزشکان می گویند که مشکل به این محدود نمی شود، بسیاری از بیماران در شرایطی که اینترنت برای نوشتن نسخه های الکترونیکی مسدود شده است مجبور به خرید دارو از بازار آزاد هستند.

قطعی طولانی مدت اینترنت در ایران بر صدور گذرنامه نیز تاثیر گذاشته و سفارتخانه های خارجی از قطعی گسترده اینترنت و تاخیر یا تعلیق ویزا برای ایرانیان خبر داده اند.

حسین صلاح ورجی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، از آسیب جدی اینترنت به اقتصاد کشور خبر داد و گفت: خسارت اینترنت به اقتصاد کشور ۱.۵ میلیون دلار در ساعت است.

تقریباً سه هفته است که اینترنت در ایران مسدود شده است، دسترسی به اینترنت بین المللی بدون استفاده از فیلترشکن های متعدد و با سرعت بسیار پایین عملا غیرممکن است.

کسب و کار اینترنتی در منگه

اقتصاد ایران اکنون با شوک خاصی از اینترنت مواجه شده است. پس از قطع شدن اینترنت در ایران، یک بازار آنلاین با ۳۰۰ هزار مغازه تعطیل شد.

طبق اعلام رضا الفت نسب، عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی، تعداد فروشگاه های اینترنتی در ایران تا سال گذشته به حدود ۳۰۰ هزار رسیده است.

بازار سنتی تجریش که بزرگترین بازار ایران است حدود ۴۰۰ مغازه دارد و با توجه به وجود ۳۰۰ هزار فروشگاه اینترنتی در ایران می توان گفت این قطع اینترنتی چیزی معادل ۷۵۰ بازار سنتی در کادوکوارا را تعطیل کرده است. بازار تجریش.

البته کسب‌وکارهای آنلاین تنها به فروشگاه‌ها محدود نمی‌شوند و علی پاکبختان جانزنی، مدیر خانه بلاک‌چین ایران، اعلام کرده است که ادامه محدودیت‌های اینترنتی، ارتباط مجازی را با مشکل مواجه می‌کند و همچنین آسیب‌های قابل توجهی به کسب‌وکارهای نوپا دیجیتال وارد می‌کند. صرافی و راه اندازی های مختلف اینترنتی.

وی تصریح کرد: طبق آخرین داده‌ها، حدود ۱۲۰ میلیون ایرانی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در بازار ارزهای دیجیتال ایران فعال هستند و به هر طریقی از این بازار کسب درآمد می‌کنند و به همین دلیل کاربران ایرانی تقریباً تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را متوقف کرده‌اند. اینترنت.

مدیر خانه بلاک چین در ایران همچنین تاکید کرد: اینترنت بستر اصلی بیت کوین و هر ارز دیجیتال دیگری است. این اینترنت است که بیت کوین را به یک ارز دیجیتال تبدیل کرده و امکان استخراج و تجارت آن را فراهم کرده است. از این رو، اختلال در آن ممکن است صدمات جبران ناپذیری به کاربران وارد کند. آسیب های ناشی از اختلال اینترنت به کسب و کارها و بازار ایران به این موارد محدود نمی شود و اکنون پزشکان گزارش می دهند که آنها نیز در نوشتن نسخه الکترونیکی با مشکل مواجه هستند.

یاسر نژادی، رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ، اتاق فکر بین‌المللی سلامت گفت: با وضعیت فعلی اینترنت در بیمارستان‌های دولتی با زیرساخت‌های خوب، صدور نسخه الکترونیک مشکلی ندارد، اما در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خصوصی مشکلی وجود ندارد. ، نسخه الکترونیکی آن اجرا نمی شود زیرا تعداد بیماران زیاد است و سرعت اینترنت بسیار پایین است.

وی گفت: بسیاری از پزشکان به دلیل مشکلات زیرساختی، اختلال در اینترنت و عدم اجرای امضای الکترونیکی نسخه الکترونیک را اجرا نکردند که مشکلات کمتری داشت. در حال حاضر اکثر کلینیک ها بر اساس کد ملی بیمار فعالیت می کنند، اما مشخص نیست که چه تعداد از آنها توسط بیمه پذیرفته شده اند.

مشکل اینترنت به صدور پاسپورت هم کشیده شده و در حالی که یکی از اتحادیه های صنفی گردشگری به ایسنا از مسدود شدن صدور ویزای شینگن برای ایرانیان خبر داده است، سفارت های برخی کشورهای اروپایی و سفارت فرانسه در تهران این موضوع را تکذیب کردند. وی روز سه شنبه ۲۸ مهرماه در سایت خود درباره گزارش های منتشر شده مبنی بر ممنوعیت صدور ویزای شینگن برای ایرانیان در سفارتخانه های کشورهای اروپایی در تهران نوشت که مشکلات به وجود آمده کاملا خارج از کنترل ماست و به دلیل آن است. به فیلترینگ اینترنت همانطور که مقامات ایرانی تصمیم گرفته اند، از آنجایی که سفارت فرانسه به طور موقت و موقت از کار افتاده است، حجم زیادی از پرونده ها برای بررسی وجود ندارد و اکنون گرفتن وقت ویزا از شرکت کارگزار ما پیچیده است. پیشتر انگلیس نیز اعلام کرده بود که مرکز درخواست ویزای این کشور در تهران به دلیل ادامه قطعی اینترنت در ایران تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود.

۱.۵ میلیون دلار در ساعت؛ رفع آسیب در اینترنت

همه این اتفاقات ریز و درشت آسیب بزرگی به اقتصاد ایران وارد کرده است. حسین سلاح ورجی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در جلسه شورای گفت‌وگوی بخش عمومی و خصوصی اعلام کرد: بر اساس سهم بخش فناوری اطلاعات از تولید ناخالص داخلی، هر ساعت قطعی اینترنت ۱.۵ زیان اقتصادی دارد. میلیون دلار.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: به دلیل فیلترینگ گسترده شاهد افزایش ۳۰ درصدی استفاده از VPN بوده ایم، کسب و کارهای بزرگ نیز به دلیل اختلالات اینترنت متضرر شده اند و به گفته تجار، طرف های خارجی نمی توانند. از پیام رسان های داخلی استفاده کنید.”

صلاح ورجی ادامه داد: همچنین معیشت حدود ۹ میلیون نفر در کشور که خدمات آنلاین ارائه می کنند در خطر است. وی گفت: قطعی مکرر اینترنت باعث مهاجرت نخبگان و استارتاپ ها و کاهش سرمایه گذاری می شود.

وزیر دارایی: ما غرامت می پردازیم

وزیر دارایی در این جلسه قول جبران زیان وارده به کسب و کار به دلیل قطعی اینترنت را داد، اما مشخص نیست این وضعیت دوام خواهد داشت و آیا واقعا دولت از کسری بودجه رنج می برد یا خیر. آیا می توانند این ضرر سنگین در اقتصاد کشور را جبران کنند؟

در همین راستا در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، احسان خاندوجی وزیر امور اقتصادی و دارایی از تهیه بسته حمایتی دولت برای جبران زیان‌های دائمی فعالان اقتصادی خبر داد. اینترنت در هفته های گذشته و به زودی اعلام خواهد شد.

وی با اشاره به تحولات اخیر تاکید کرد: باید آسیب های وارده به حوزه اقتصادی شناسایی شود چرا که امنیت تجارت و سرمایه گذاری بر شاخص های مختلف اقتصادی و معیشت مردم اعم از کارگران و تجار در بخش واقعی اقتصاد تاثیر می گذارد. اصناف.

خاندوجی افزود: دولت خواستار بازگشت آرامش به وضعیت اقتصادی برای جبران خسارات وارده در بخش‌های مختلف است و برای آن بسته حمایتی از فعالان اقتصادی تهیه شده است که در صورت تایید مراجع ذی‌صلاح اجرایی می‌شود. “

خاندوجی تاکید کرد: امنیت تجارت و سرمایه گذاری موضوع تفاهم بین دولت و بخش خصوصی است و بر این اساس به دنبال بازگشت آرامش و امنیت در این حوزه هستیم.

دولت: زمان اتصال به اینترنت را نمی دانم!

این مشکلات در شرایطی است که کاربران ایرانی از کاهش سرعت اینترنت خود در دو روز گذشته خبر می دهند و دسترسی به اینترنت بین المللی با فیلترشکن های فراوان و سرعت بسیار پایین امکان پذیر است. آنها می گویند به دلیل همین سرعت پایین اینترنت، آپلود عکس و فیلم به شدت با مشکل مواجه شده است و دولت هم می گوید نمی دانند چه زمانی مسدود شدن اینترنت حل می شود!

در همین زمینه، علی بهادر جهرمی، سخنگوی دولت در نشست خبری خود این سوال را مطرح کرده است که چه زمانی وضعیت اینترنت به ثبات و روال گذشته باز می گردد؟ وی گفت: طبیعتاً مسئولان دبیرخانه شورای امنیت ملی مشکلات امنیتی را شناسایی می کنند و خودشان هر از چند گاهی موضوع را رصد می کنند و تصمیم می گیرند.

همچنین اخیراً عیسی جره پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از کاربران و بازرگانان اینترنتی درخواست مهاجرت به شبکه‌های اجتماعی داخلی کرده و گفته است تا حد امکان فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی خارجی رفع نشود.

منبع: مجله SAARC