FTC در حال بررسی معامله آمازون برای خرید One Medical است


خرید iRobot و One Medical توسط آمازون ممکن است بیشتر از حد انتظار طول بکشد. به گزارش پولیتیکو و وال استریت ژورنال، کمیسیون تجارت فدرال در حال بررسی هر دو خرید است. ارزش معاملاتی که ظرف یک ماه پس از یکدیگر اعلام شد، به ترتیب ۱.۷ و ۳.۹ میلیارد دلار است و پتانسیل تغییر شکل دو بازار را به طور همزمان دارند.

شرکت مادر ۱Life Healthcare فاش کرد که FTC در حال بررسی ادغام پیشنهادی خود با آمازون در روز جمعه است. در همان روز، Politico گفت که کمیسیون تحقیقاتی را در مورد معامله آمازون برای خرید iRobot آغاز کرده است. به گفته این نشریه، سؤالات مفصلی که FTC برای این دو شرکت ارسال کرد می تواند منجر به تحقیقات رسمی شود. آمازون و iRobot ظاهراً در حال آماده شدن برای یک “تحقیق بالقوه طولانی” هستند. [و] سخت است یک منبع پولیتیکو به این نشریه گفت که این بررسی “جامع” است و به دنبال تعیین اینکه آیا این معامله به آمازون مزیت ناعادلانه ای در دستگاه های متصل و بازارهای خرده فروشی می دهد یا خیر.

حداقل، FTC می تواند آمازون را از نهایی کردن معاملات تا یک سال به تاخیر بیندازد. برای آمازون، بدترین سناریو شکایت از کمیسیون خواهد بود. در اوایل سال، انویدیا خرید ۴۰ میلیارد دلاری ARM را پس از طرح شکایت FTC برای جلوگیری از خرید به دلیل نگرانی هایی که می تواند رقابت در بازارهای مختلف را خفه کند، کنار گذاشت. آینده هر چه باشد، آمازون راه آسانی در پیش نخواهد داشت. لینا خان، رئیس FTC یکی از برجسته ترین منتقدان این شرکت بوده است. او پس از مقاله ای با عنوان “پارادوکس ضد انحصار آمازون” در محافل حقوقی شهرت یافت.