NVIDIA قوانین جدید دولت ایالات متحده را برای ممنوعیت صادرات تراشه های هوش مصنوعی به چین و روسیه فاش کرده است


دولت آمریکا بلافاصله اجرای قوانین جدید را برای ممنوعیت صادرات تراشه های کامپیوتری مورد استفاده برای ابررایانه ها و هوش مصنوعی به روسیه و چین آغاز کرده است. NVIDIA در یک پرونده SEC فاش کرد که دولت الزامات مجوز جدید را برای یکی از GPUهای فعلی (A100) و GPUهای آینده (H100) که برای تسریع وظایف یادگیری ماشین طراحی شده است به شرکت اطلاع داده است.

ظاهراً دولت به NVIDIA گفته است که الزامات مجوز جدید خطر استفاده هر کشوری از محصولات آسیب‌دیده را برای اهداف نظامی از بین می‌برد. همانطور که نیویورک تایمز خاطرنشان می کند، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای کاربردهای مختلفی از جمله توسعه سلاح و نظارت استفاده می شود. سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا به رویترز گفت:

«در حالی که در حال حاضر در موقعیتی نیستیم که تغییرات سیاستی خاصی را ترسیم کنیم، اما رویکردی گسترده برای اجرای اقدامات اضافی در صورت لزوم با توجه به فناوری‌ها، استفاده‌های نهایی و کاربران نهایی برای حفاظت از امنیت ملی و منافع سیاست خارجی اتخاذ می‌کنیم. ایالات متحده.” “

این الزام به دنبال قانون کنترل صادرات دیگری است که در اواسط آگوست تصویب شد و چین را از دسترسی به نرم افزار طراحی تراشه پیشرفته مورد نیاز برای تولید پردازنده های نسل بعدی جلوگیری می کند.

NVIDIA در پرونده خود اذعان کرد که این محدودیت می تواند مانع از توانایی آن در توسعه کامل تراشه H100 شود. این شرکت محصولات خود را در روسیه نمی فروشد، اما انتظار دارد در سه ماهه سوم مالی ۴۰۰ میلیون دلار از فروش به شرکت های چینی درآمد کسب کند. این پولی است که می توان برای توسعه محصولات آینده استفاده کرد. اگر مشتریان چینی از خرید پیشنهادهای جایگزین آن امتناع کنند، یا اگر دولت از دادن مجوز به بزرگترین مشتریان خود امتناع کند، سازنده تراشه ممکن است تمام فروش های بالقوه خود را از دست بدهد.

در مورد AMD، یک سخنگوی به رویترز گفت که در حالی که الزامات مجوز جدید این شرکت را از صادرات تراشه‌های MI250 خود به چین باز می‌دارد، اما معتقد نیست که تأثیر زیادی بر تجارت آن داشته باشد.