Shaun the Sheep با پرواز Artemis 1 ناسا به ماه سفر خواهد کرد


شان دی شیب از پرواز آزمایشی آرتمیس ۱ ناسا در این ماموریت ماه شرکت خواهد کرد. روز سه‌شنبه، آژانس فضایی اروپا (ESA) اعلام کرد که Shaun the Sheep به ماموریت بدون سرنشینی خواهد پیوست که امیدواریم اواخر امسال پرواز کند. با اعلام این خبر، شخصیت محبوب آردمن از نظر فنی اولین فضانورد ESA خواهد بود که در برنامه Artemis شرکت می کند.

دیوید پارکر، مدیر اکتشافات انسانی و رباتیک ESA گفت: “این زمان هیجان انگیزی برای شان و ما در ESA است.” ما بسیار خوشحالیم که او برای این ماموریت انتخاب شده است و می دانیم که اگرچه این ممکن است یک قدم کوچک برای یک انسان باشد، اما یک جهش بزرگ برای یک گوسفند است.

پس از آزمایش موفقیت آمیز سوخت گیری نسل بعدی موشک SLS، ناسا اعلام کرد که آرتمیس ۱ می تواند در ۲۳ آگوست پرتاب شود. این ماموریت فضاپیمای Orion آژانس – و همچنین Shawn و Commander Munikin Campos – را به سفری فراتر از ماه می فرستد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، کپسول پس از گذراندن ۳۹ تا ۴۲ روز در فضا به زمین بازمی گردد. آژانس فضایی اروپا (ESA) می‌گوید: این فضاپیما از گرانش ماه برای رسیدن به ۷۰۰۰۰ کیلومتر فراتر از ماه استفاده می‌کند، در حدود نیم میلیون کیلومتری زمین – دورتر از آن چیزی که هر انسان یا گوسفندی تاکنون سفر کرده است. پرواز از کنار ماه گفت

اوردمن چیز زیادی نگفت، اما شاون به عنوان نشانگر صفر-گرم ماموریت عمل خواهد کرد. از زمانی که فضانورد روسی، یوری گاگارین، عروسک کوچکی را در اولین پرواز فضایی سرنشین دار با خود برد، این یک سنت بوده است که خدمه فضایی اسباب بازی های پر شده را در ماموریت ها بیاورند. برخی پهپادها نیز در این رزمایش شرکت کرده اند. به عنوان مثال، در ماه مه، کپسول استارلاینر بوئینگ، Zebedee Karman را از برنامه فضایی کربال به ایستگاه فضایی بین المللی تحویل داد.