What type of Acne do you have? – The Health Look


آکنه از فعل یونانی “acme” به معنای نقطه یا نقطه سرچشمه می گیرد. آکنه یک بیماری پوستی بسیار شایع است که ترکیبی از جمعیت از جمله نوجوانان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگرچه کشنده نیست، اما وجود آکنه می تواند عزت نفس را کاهش دهد. زمانی ایجاد می‌شود که غدد چربی (غدد تولید کننده روغن) که در انتهای فولیکول‌های مو قرار دارند بیش فعال شناخته شوند. به عبارت بسیار ساده، سلول های پوست دارای چربی و مو به هم می چسبند. این توده با باکتری عفونی شده و باعث تورم آن می شود.

دو دسته آکنه وجود دارد:

عشق جوان

۱.) آکنه غیر التهابی

به طور کلی، آکنه غیر التهابی هیچ تورمی ایجاد نمی کند. این دسته شامل کمدی می شود. کومدوها فولیکول های مو (منافذ پوست) مسدود شده هستند. سبوم همراه با باقی مانده های پوست این فولیکول های مو را مسدود می کند. کمدو می تواند:

جوش های سرسیاه کومدون هایی هستند که در آنها منافذ باز و گشاد می شوند، از این رو به آنها کومدون باز نیز می گویند. این منافذ باز که با تجمع چربی و ملانین اضافی مسدود شده‌اند، در معرض هوا قرار می‌گیرند و منجر به تغییر رنگ می‌شوند، به همین دلیل به آن «جوش سر سیاه» می‌گویند. همچنین می‌تواند ناشی از وجود سلول‌های مرده پوست باشد که همراه با مواد آرایشی مبتنی بر روغن روی سطح پوست ایجاد می‌شوند.

جوش های سرسفید توده های کوچکی هستند که روی سطح پوست ظاهر می شوند. منافذ در این مورد هنوز با مواد زائد و روغن مسدود می شوند، اما سطح منافذ بسته باقی می ماند و به همین دلیل به آن کومدون بسته می گویند. آنها شبیه جوش های سرسیاه هستند، تنها تفاوت این است که در این حالت منافذ مسدود شده بسته می مانند و در معرض هوا قرار نمی گیرند.

۲.) التهاب آکنه

آکنه التهابی، همانطور که از نامش پیداست، ملتهب، دردناک و متورم است. ترشح غدد چربی و سلول‌های مرده پوست نیز از عوامل التهاب آکنه هستند، اما آنچه باعث التهاب آن می‌شود وجود باکتری‌هایی است که منجر به عفونت در عمق لایه‌های پوست می‌شود.

در برخی موارد، منافذ به شدت مسدود می شوند و با باکتری عفونی می شوند و در نتیجه پاپول یا پوسچول ایجاد می شود. پاپول ها صورتی رنگ هستند و در مقایسه با پوسچول ها جامدتر هستند. چرکی در آن وجود ندارد. پوسچول ها شبیه پاپول ها هستند با این تفاوت که به دلیل وجود چرک رنگ زرد دارند.

اینها منافذ مسدود شده ای هستند که مدام مسدود می شوند و برجستگی های سخت و دردناکی را تشکیل می دهند که در عمق لایه های پوست ایجاد می شوند. ممکن است هفته ها و گاهی ماه ها ادامه داشته باشد و باید توسط پزشک معالجه شود.

پس چه نوع آکنه ای دارید؟ اکنون که ایده عادلانه ای از رایج ترین انواع آکنه دارید، زمانی که یکی از آکنه ها را دریافت کردید، نگاه دقیق تری بیندازید و سعی کنید دسته آنها را مشخص کنید. صورت خود را دو بار در روز بشویید و حداقل دو بار در هفته صورت خود را با یک اسکراب ملایم لایه برداری کنید و زیاد از آن استفاده نکنید. اگر می بینید که وضعیت شما رو به بهبود نیست، حتما توصیه های پزشکی دریافت کنید. سعی نکنید جوش ها را بیرون بیاورید یا از بین ببرید!

محتوای موجود در thehealthlook.com فقط برای اهداف اطلاعاتی است. متن، تصاویر، یا هر نوع اطلاعاتی به عنوان جایگزینی برای هر نوع توصیه حرفه ای یا پزشکی در نظر گرفته نشده است. در صورت داشتن بیماری، همیشه از پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشاوره بگیرید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/