جی! تغذیه کتوژنیک چیست و چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟ (معرفی کامل)


تغذیه کتوژنیک یکی از محبوب ترین رژیم های غذایی در جهان است که برای کاهش سریع وزن و بهبود سلامت بدن استفاده می شود.

مطالعات نشان داده است که رژیم های کتوژنیک که دارای کربوهیدرات کم و چربی زیاد هستند ، می توانند به کاهش چربی شکم و حتی بهبود سایر بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2 و اختلالات شناختی کمک کنند. این مقاله تغذیه کتوژنیک را شرح می دهد و نمونه ای از تغذیه کتوژنیک را به مدت یک هفته ارائه می دهد.

اصول تغذیه کتوژنیک

قاعده کلی این رژیم این است که کربوهیدرات کمتر ، چربی بیشتر و پروتئین بیشتری بخورید. اگر رژیم کتوژنیک را انتخاب کنید ، میزان کربوهیدرات شما به کمتر از 50 گرم در روز کاهش می یابد ، چربی با کربوهیدراتهای دهیدراته جایگزین می شود و حدود 75 درصد کالری شما از چربی تأمین می شود. پروتئین در رژیم کتوژنیک حدود 20 درصد و کربوهیدرات ها تنها 5 درصد از انرژی مورد نیاز شما را تأمین می کند.

به دلیل محدودیت کربوهیدرات ها در این رژیم ، بدن چربی را به جای قند به عنوان منبع اصلی انرژی در نظر می گیرد – این فرآیند کتوز نامیده می شود.

در کتوز ، بدن از کتون به عنوان منبع چربی استفاده می کند – کتونها مولکولهایی هستند که در کبد ساخته می شوند و هنگام کاهش قند از چربی استفاده می کنند.

اگرچه اغلب گفته می شود که باید از چربی به دلیل کالری زیاد خودداری کنید ، اما مطالعات نشان داده است که رژیم کتوژنیک در کاهش وزن بهتر از رژیم کم چرب است. علاوه بر این ، این رژیم گرسنگی را کاهش می دهد و اشتها را کاهش می دهد ، که به کاهش وزن بسیار کمک می کند.

برنامه تغذیه کتوژنیک

برنامه تغذیه کتوژنیک

دریافت رژیم غذایی ممکن است یک کار دلهره آور به نظر برسد ، اما انتخاب رژیم کتوژنیک کار شما را آسان تر می کند. برای رسیدن به کتوز و ماندن در همان وضعیت ، باید مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید. بدن افراد مختلف است و شما باید مقدار مناسب کربوهیدرات را برای بدن خود دریافت کنید. واقعیت این است که هرچه کربوهیدرات کمتری بخورید ، رسیدن به نقطه کتوز و ماندن در آن راحت تر است.

انواع مختلف کتوژنیک

این تغذیه دارای نسخه های مختلفی است که در زیر به آنها اشاره شده است:

  • رژیم کتوژنیک معمولی: در این نوع رژیم ها ، میزان کربوهیدراتها کم ، چربی زیاد و پروتئین متوسط ​​است ، به عبارت دیگر 75 درصد چربی ، 20 درصد پروتئین و تنها 5 درصد کربوهیدراتها در این نوع مصرف می شوند. از غذا.
  • Cetox Ketogenic Nutrition: به این ترتیب ، فواصل کوتاه بین وعده های غذایی مجاز به مصرف کربوهیدرات است ، به عنوان مثال ، پس از 5 روز محدودیت ، 2 روز ممکن است مصرف کربوهیدرات شما را افزایش دهد.
  • تغذیه کتوژنیک TKD هدفمند: در این نوع رژیم غذایی ، می توانید از کربوهیدرات ها در حین ورزش استفاده کنید.
  • رژیم کتوژنیک با پروتئین بالا: این رژیم مشابه رایج ترین نوع تغذیه است ، اما پروتئین بیشتری مصرف می کند. درصد مصرف پروتئین در این نوع رژیم غذایی 35 درصد ، 60 درصد چربی و همان کربوهیدرات 5 درصد است.

در واقع ، مورد دوم و سوم در بین ورزشکاران و بدنسازان محبوب است.

دیدگاهتان را بنویسید