میکرو جراحی دیسک کمر و جراحی دیسک کمر


ارسال شده: 07 سپتامبر 2021

دیسک کمر

فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می افتد که مرکز ژلاتینی دیسک مانند دیسک شکسته یا بیرون زده است. در ستون فقرات ، بین نخاع ، صفحات کاروتید وجود دارد که دیسک کمر نامیده می شود. دیسک کمر به عنوان ضربه گیر عمل می کند و می تواند فشار بر ستون فقرات را جذب کند. دیسک کمری ساختاری شبیه ژل دارد که از آب و پروتئین تشکیل شده است. افراد می توانند به دلیل داشتن دیسک کمر که در فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد می کند ، درد زیادی داشته باشند.

به طور متوسط ​​مردان بیشتر از زنان به این مشکل مبتلا می شوند. فتق دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که می تواند منجر به ناتوانی شود. این وضعیت آنقدر رایج است که غفلت از این بیماری می تواند مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد. به دلیل کاهش سن بیماری دیسک کمر ، این بیماری در نوجوانان در حال افزایش است. در صورت پارگی دیسک ، مواد دیسک بر نخاع اطراف بیمار فشار وارد می کند و بیمار با کاهش دیسک و کمردرد رشد می کند. بهترین جراح کمر ابتدا سعی می کند فرد را با روش های غیر جراحی درمان کند که معمولاً طی 6 هفته با روش های غیرجراحی بهبود می یابد.در صورت عدم بهبود بیمار ، جراحی توصیه می شود. جراحی دیسک کمر باید توسط بهترین جراح کمر انجام شود تا عوارض به حداقل برسد.

قسمتهای اصلی ستون فقرات

سایر قسمت های ستون فقرات شما عبارتند از:

طناب ها و نخاع: این “کابل های الکتریکی” از طریق کانال نخاعی حرکت می کنند و پیام هایی را بین مغز و ماهیچه های شما منتقل می کنند. ریشه عصبی از نخاع از طریق دهانه نخاع منشعب می شود. دیسک های بین مهره ای بین مهره های شما قرار دارند. این دیسک ها صاف و گرد هستند و ضخامت آنها حدود نیم اینچ است. دیسک های بین مهره ای در هنگام راه رفتن یا دویدن به عنوان اجسام ضربه ای عمل می کنند. آنها شامل دو مورد هستند:

Annulus fibrosus. این یک حلقه هارد دیسک خارجی است.
پالپوس هسته ای این مرکز نرم است ، مانند ژل دیسک.

دیسک کمر

جی! دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات انسان از 24 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این مهره ها روی هم قرار می گیرند. این استخوان ها به یکدیگر متصل هستند که از نخاع محافظت می کند. مهره های 5 ستون فقرات پایینی را تشکیل می دهند. به این ناحیه ستون فقرات کمری شما می گویند. مراقبت از دیسک در هر قسمت از ستون فقرات ، اما اغلب در قسمت پایین کمر انجام می شود. گاهی اوقات دیسک بیرون زده ، بیرون زده یا پاره شده نامیده می شود. این یکی از شایع ترین علل کمردرد و همچنین ساق پا یا “سیاتیک” است. بین 60 تا 80 درصد از افراد در طول زندگی خود از کمردرد رنج می برند. برخی از این افراد از کمردرد و ساق پا ناشی از فتق دیسک رنج می برند. اگرچه فتق دیسک می تواند بسیار دردناک باشد ، اما اکثر افراد تنها پس از چند هفته یا چند ماه درمان بدون جراحی احساس بهتری دارند.

دیسک زمانی شروع می شود که پایه ژله ای به دلیل سایش یا آسیب ناگهانی به حلقه بیرونی خود محکم می شود. این فشار روی حلقه خارجی می تواند باعث کمردرد شود.اگر فشار همچنان ادامه داشت ، یک پایه ژل مانند می تواند تمام حلقه بیرونی دیسک را فشرده کرده یا باعث سوختن حلقه شود. این امر به نخاع و ریشه های عصبی مجاور فشار وارد می کند. علاوه بر این ، مواد دیسک مواد شیمیایی را تحریک می کند که به تحریک عصبی کمک می کند. هنگامی که ریشه عصبی تحریک می شود ، ممکن است درد ، بی حسی و ضعف در یک یا هر دو پای شما وجود داشته باشد ، حالتی که سیاتیک نامیده می شود.

علل فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر اغلب به دلیل افزایش سن طبیعی و به دلیل سن روی ستون فقرات ایجاد می شود. این فرایند خرابی دیسک نامیده می شود. برای کودکان و نوجوانان ، رکوردها دارای محتوای آب بالایی هستند. با افزایش سن ، سطح آب در پرونده کاهش می یابد و انعطاف پذیری پرونده کاهش می یابد. دیسک کوچک می شود و فاصله بین مهره ها کاهش می یابد. این روند طبیعی پیری ، دیسک ها را مستعد فتق می کند. یک رویداد آسیب زا مانند سقوط نیز می تواند منجر به فتق دیسک شود.

عوامل خطر

عوامل دیگر ممکن است خطر آسیب به دیسک را افزایش دهند. این شامل:

 • مردان بین 20 تا 50 سال بیشتر احتمال دارد که فتق دیسک را توسعه دهند.
 • بلند کردن نادرست استفاده از ماهیچه های پشت به جای پاها برای بلند کردن اجسام سنگین می تواند باعث فتق دیسک شود. حرکت در حین بلند کردن نیز می تواند ستون فقرات شما را در معرض خطر قرار دهد.
  وزن. وزن اضافی فشار بیشتری به دیسک های کمر وارد می کند.
 • فعالیت های منظم که به ستون فقرات شما فشار وارد می کند. بسیاری از وظایف از نظر جسمی مشکل هستند. برخی نیاز به بلند کردن ، کشیدن ، خم شدن یا پیچاندن دائمی دارند. استفاده از تکنیک های بلند کردن و حرکت ایمن می تواند از ستون فقرات شما محافظت کند.
 • رانندگی منظم. نشستن طولانی مدت و همچنین ارتعاش موتور خودرو می تواند به ستون فقرات و دیسک های شما فشار وارد کند.
 • فقط زندگی کردن. ورزش منظم در پیشگیری از بسیاری از بیماری ها و همچنین دژنراسیون دیسک مهم است.
 • سیگار کشیدن. اعتقاد بر این است که سیگارها اکسیژن رسانی به دیسک را کاهش می دهند و باعث خرابی سریع می شوند.

علائم دیسک کمر

در بیشتر موارد ، کمردرد اولین علامت فتق دیسک است. این درد می تواند چند روز طول بکشد ، سپس بهبود یابد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سیاتیک این یک درد شدید در ناحیه کمر است که از باسن تا پشت یک پا امتداد دارد.
 • حساسیت یا حساسیت به پا
 • ضعف پاها
 • از دست دادن مثانه یا روده
 • این بسیار نادر است و ممکن است نشان دهنده بیماری جدی تری به نام سندرم cauda equina باشد. این وضعیت واقعا هست
 • سرکوب ریشه های عصب نخاعی رخ می دهد. فرد باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

جراحی دیسک کمر

درمان دیسک کمر

در اکثر بیماران ، فتق دیسک کمر طی چند روز تا چند هفته به آرامی بهبود می یابد. به طور معمول ، اکثر بیماران 3 تا 4 ماه هیچ علامتی ندارند.با این حال ، برخی از بیماران دوره های بهبودی را در دوران نقاهت تجربه می کنند.

درمان غیر جراحی

درمان اولیه فتق دیسک معمولاً جراحی ژنتیکی نیست. درمان بر ارائه تسکین درد متمرکز است. درمان های غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معمولاً یک تا دو روز استراحت در رختخواب به کاهش درد کمر و پا کمک می کند. با این حال ، برای مدت طولانی از پای خود دور نشوید. وقتی فعالیتهای خود را از سر می گیرید ، موارد زیر را امتحان کنید:

 • در طول روز استراحت کنید ، اما از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید.
 • تمام فعالیت های بدنی خود را ، به ویژه حرکت رو به جلو و بلند کردن ، کاهش دهید و کنترل کنید.
 • فعالیتهای روزانه خود را تغییر دهید تا از حرکاتی که باعث درد بیشتر می شوند اجتناب کنید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به کاهش درد کمک کنند.
 • فیزیوتراپی. تمرینات ویژه به تقویت عضلات پشت و شکم کمک می کند.
 • تزریق استروئید اپیدورال. تزریق داروهای شبه کورتیزون در فضای اطراف عصب ممکن است با کاهش التهاب باعث تسکین موقت درد شود. تزریق اپیدورال می تواند با موفقیت درد بسیاری از بیمارانی را که 6 هفته یا بیشتر تحت مراقبت های غیر جراحی قرار نگرفته اند ، کاهش دهد.

درمان جراحی

تنها درصد کمی از بیماران مبتلا به دیسک کمر نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات معمولاً تنها پس از آنکه یک دوره درمان بدون جراحی علائم درد را برطرف نکرد یا در بیمارانی که علائم زیر را تجربه می کنند توصیه می شود:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن مثانه یا روده

میکرو جراحی دیسک کمر: میکرو دیسکتومی رایج ترین روش درمان فتق دیسک است. جراحی میکروسکوپی دیسک از طریق یک برش کوچک در سطح فتق دیسک انجام می شود و اغلب شامل استفاده از میکروسکوپ است. قسمت فتق دیسک همراه با قطعات اضافی که بر عصب نخاعی فشار می آورند برداشته می شود. اگر فتق دیسک در بیش از یک سطح باشد ، ممکن است به یک عمل عمده نیاز باشد.

تعمیرات. پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه ساده پیاده روی (مانند 30 دقیقه در روز) و تمرینات خاصی را برای کمک به بازیابی قدرت و انعطاف پذیری ستون فقرات و پاها توصیه کند. برای کاهش خطر عود فتق ، از خم شدن ، بلند کردن و خم شدن در چند هفته اول پس از جراحی خودداری کنید.

این مقاله یک گزارش تبلیغاتی و محتوایی است که توسط وب سایت تبلیغ کننده تهیه شده است. مجله سلامت اپل هیچ مسئولیتی در قبال محتوای تبلیغات ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید