فشار روانی بسیاری از کلاس های تابستانی بر کودکان


گروه زندگی ایرنا – پس از ۹ ماه مدرسه، کودک شما برای تعطیلات تابستانی هیجان زده است تا برای چند ماه بدون نگرانی در مورد تکالیف، بازی کند و استراحت کند. تلویزیون و فیلم های مورد علاقه و موبایل و بازی های آنلاین از جمله برنامه هایی است که کودکان وقت خود را صرف تماشای بی پایان آن می کنند، اما از آنجایی که این مشکل بخشی از دغدغه والدین است، ترجیح می دهند اوقات فراغت فرزند خود را در کلاس های تابستانی پر کنند. این در حالی است که به گفته روانشناسان، دست خالی گذاشتن و استراحت بیش از حد کودکان ضمن پرکردن وقت آنها در انواع کلاس های تابستانی توصیه نمی شود. عدم برنامه ریزی والدین و آزاد گذاشتن کودکان برای خوردن، خوابیدن و بیدار شدن هر زمان که بخواهند می تواند باعث سردرگمی زمان غذا خوردن کودکان شود و حتی سلامت آنها را به خطر بیندازد. از طرفی پرکردن تمام اوقات مرخصی کودکان در کلاس های مختلف باعث بی حوصلگی و انگیزه آنها می شود. پس اندازه کلاس های تابستانی برای بچه ها چقدر است؟! برای پاسخ به این سوال از دکتر رفتیم سما سادات.

فشار روانی بسیاری از کلاس های تابستانی بر کودکان

مزایای کلاس های تابستانی برای کودکان

پر کردن اوقات فراغت کودکان در کلاس تابستانی می تواند نتیجه دهد اما دکتر. به گفته سادات، کلاس های تابستانی می تواند برای کودکان مفید باشد. مهم ترین نکته این است که کلاس های تابستانی اوقات فراغت بچه ها را تلف نمی کند و بچه ها می توانند با توجه به علایق خود مهارت کسب کنند. علاوه بر این، کلاس های تابستانی می تواند در رشد، مهارت و خلاقیت کودکان موثر باشد.

دکتر. سادات شرکت در کلاس های تابستانی را در پیشرفت تحصیلی موثر می داند و می گوید: این مهم است که کودکان در تعطیلات طولانی تابستان ذهن خود را فعال نگه دارند تا در ابتدای سال تحصیلی دچار مشکل نشوند. چهار تا شش هفته اول سال تحصیلی جدید، مطالبی را که در تابستان فراموش کرده‌اند، دوباره یاد بگیرند.

فشار روانی بسیاری از کلاس های تابستانی بر کودکان

ایجاد نظم و سبک زندگی سالم از دیگر نکات مهم کلاس های تابستانی است: «در فصل تابستان به دلیل کاهش تحرک بچه ها میزان چاقی آنها دو برابر می شود و اینجاست که کلاس های تابستانی به ویژه کلاس های ورزشی می تواند بچه ها را فعال نگه دارد. و پویا.” وی ادامه می دهد: افزایش مهارت های اجتماعی، دوست یابی، تقویت اعتماد به نفس، شکوفایی استعدادها و… از دیگر اثرات مثبت کلاس های تابستانی بر کودکان است.

فشار روانی بسیاری از کلاس های تابستانی بر کودکان

اثرات منفی کلاس های تابستانی زیاد بر کودکان

برخی از والدین در تابستان در انواع کلاس ها ثبت نام می کنند تا کودکان خود را سرگرم کنند و آنها را وادار کنند فکر کنند فرزندانشان خوب هستند، در حالی که دکتر. به گفته سادات، خیلی ها در کلاس ها ثبت نام می کنند، به خصوص در کلاس هایی که بچه ها انگیزه دارند و مایل به شرکت در آن هستند. نداشتن آنها فشار روانی بیشتری به او وارد می کند. در چنین مواردی ممکن است کودکان مجبور به حضور فیزیکی در کلاس شوند، اما فایده ای ندارد. در نتیجه به جای استفاده مثبت از وقت کودکان، شرکت در این کلاس ها برای دستیابی به بهره وری بالاتر نتیجه معکوس خواهد داشت.

ثبت نام در کلاس های تابستانی چقدر خوب است؟

این روانشناس کودک و نوجوان در پاسخ به این سوال می گوید: بهتر است در کلاس های تابستانی ثبت نام شود مگر اینکه کودک تحت فشار باشد، باید وقت آزاد برای لذت بردن از فعالیت هایی مانند بازی و تفریح ​​با کودک باشد که در طول دوران امکان پذیر نیست. ایام مدرسه.» این اشتباه است که فرزندان خود را در بسیاری از کلاس ها به بهانه ثبت نام کنید. فرزند شما نیازی به کسب مهارت از طریق شرکت در کلاس های مختلف ندارد، اما برخی از مهارت ها از جمله مهارت های اجتماعی را می توان با معاشرت با همسالان همسن خود آموخت. واقعیت این است که بسیاری از کلاس ها مزایای لازم را ندارند و فقط به کودک بی انگیزه و فشار روانی وارد می کنند و این هدر دادن پول است.»

فشار روانی بسیاری از کلاس های تابستانی بر کودکان

اوقات فراغت فرزندتان را در کلاس های آموزشی پر نکنید

دکتر. سادات توصیه نمی‌کند که بچه‌ها وقت خود را فقط در کلاس‌های تحصیلی بگذرانند و می‌گویند: «اگر بچه‌ها تمام سال درس می‌خواندند، تابستان‌ها مدارس تعطیل نمی‌شد!» وقتی ورزش و تعاملات اجتماعی بچه‌ها بهتر می‌شود، قطعاً این مشکل بر پیشرفت تحصیلی آنها تأثیر می‌گذارد. و کلاس درس به تنهایی منجر به پیشرفت تحصیلی نمی شود.»

فشار روانی بیش از حد کلاس های تابستانی بر روی کودکان

چند توصیه به والدین

این روانشناس با بیان اینکه والدین برای ثبت نام در کلاس های تابستانی باید اصولی را در نظر داشته باشند که کلاس ها را هم مفید و هم سرگرم کننده می کند، می گوید: کلاس ها را با توجه به علاقه و استعداد فرزندتان انتخاب کنید، اجباری است و علاقه ای ندارد، بنابراین والدین باید با آنها در میان بگذارند. کلاسی را که می خواهند بفرستند و با توضیح اولیه در مورد کلاس نظر فرزندشان را جویا شوند و سپس آنها را در یک یا دو کلاس ثبت نام کنند.

در نهایت دکتر سادات به والدین توصیه می کند: هنگام ثبت نام در کلاس های تابستانی حتما به علایق و استعدادهای فرزندتان توجه کنید و اگر فرزندتان کلاس ۵ تا ۶ است فکر نکنید که در همه آنها موفق می شود. مسائلی مانند تعامل و تفریح ​​و تقویت روحیه از طریق بازی که گاهی اوقات می تواند مفیدتر از صرف وقت کودک باشد.»