متخصص تغذیه اصفهان رفع بوی بد دهان


با تغذیه بوهای بد را از بین ببرید

به خاطر داشته باشید که بوی بد دهان ناشی از غذاهای خاص با خوردن غذاهای دیگر برطرف می شود. در این وب سایت با ما همراه باشید تا دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه در اصفهان ، بیشتر در مورد علل این مشکل صحبت کرده و بوی نامطبوع تغذیه را از بین ببرد.

دلایل اصلی بوی بد دهان

عوامل متعددی می توانند باعث بوی بد دهان شوند. پلاک باکتریایی در دهان و خوردن برخی غذاها از شایع ترین علل این مشکل هستند:

جویدن سبزیجاتی مانند جعفری ، نعناع ، میخک ، رازیانه ، بابونه ، رزماری ، مریم گلی و حتی هل بوی غذا را از بین می برد.

روکش دندان

دهان یکی از قسمت هایی از بدن است که تعداد و تنوع میکروب های زیادی در آن وجود دارد. روکش دندان لایه ای از پوشش باکتریایی در دهان است. عدم مراقبت از دندان ها ، مسواک زدن و ساییدن ، و همچنین خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین می تواند منجر به ایجاد باکتری های مصنوعی شود. این صفحات روی دندان ها می نشینند و بسیار چسبناک هستند. با مسواک زدن و آبکشی می توانید از تلقیح مصنوعی جلوگیری کنید. متأسفانه ، اگر تعادل باکتری ها در دهان تحریک شود ، پوشش دندان می تواند سولفات زنجیره ای کوتاه ، قطر یا اسیدهای چرب تولید کند که می تواند باعث بوی بد دهان شود.
چندین غذا مصرف کنید

چندین ماده غذایی وجود دارد که باعث بوی بد دهان می شوند که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

پیاز و سیر

پیاز و سیر سرشار از ترکیبات گوگردی هستند و می توانند بوی بد دهان را در دهان و بعداً هنگامی که جذب می شوند و توسط ریه ها آزاد می شوند ، ایجاد کنند.

متخصص تغذیه اصفهان رفع بوی بد دهان

محصولات لبنی

بسیاری از باکتری هایی که در دهان زندگی می کنند می توانند اسیدهای آمینه موجود در محصولات لبنی را تسکین داده و بقایایی به نام کاداورین یا پوترسید تولید کنند. در نتیجه بوی بد ایجاد می شود.

کنسرو ماهی

بوی ماهی پوسیده چیزی نیست که نادیده گرفته شود. هنگامی که ماهی کنسرو می شود ، این غذا به تجزیه و تولید “اسیدهای آمینه بیوژنیک” ادامه می دهد که با تولید بوی بدن مرتبط است.

کربوهیدرات هایی که سریع هضم می شوند

این نوع کربوهیدرات ها شامل نوعی مولکول کربوهیدرات است که به راحتی توسط باکتری های طبیعی در دهان و روده هضم می شود و باعث ایجاد گاز ، التهاب ، اجابت مزاج و در واقع بوی بد دهان می شود.

دخانیات و الکل

مصرف مشروبات الکلی شدت بوی بد را افزایش می دهد زیرا اتانول یکی از عوامل کم آبی بدن است ، یعنی به بدن آسیب می رساند و همچنین منجر به فرار محصولات باکتریایی می شود. سیگار کشیدن نیز نقش دارد و اثرات الکل را افزایش می دهد.

باید چکار کنیم؟

برای از بین بردن بوی بد دهان و غذا ، باید از خوردن برخی از غذاهایی که در زیر مورد بحث قرار گرفته است ، خودداری کنید. در حقیقت ، باید به خاطر داشته باشید که نیازی به حذف کامل این غذاها از رژیم غذایی خود ندارید. اما کاهش مصرف آنها در جلوگیری از بوی بد دهان مثر خواهد بود.
با بوی بد دهان و تغذیه خوب مقابله کنید

گاهی اوقات برای از بین بردن بوی بد دهان ، تغییر عادات غذایی و افزایش مصرف آب کافی است. با این حال ، نباید فراموش کنید که بررسی سلامت دهان و دندان و مراجعه به پزشک نیز ضروری است. به یاد داشته باشید که نوشیدن مقدار زیادی آب کمک زیادی می کند و همچنین برای بدن مفید است.

ابتدا دلیل آن را بیابید

اولین قدم برای مقابله با بوی بد دهان شروع درمان علت است. این مشکل ممکن است به دلیل خوردن غذاهایی مانند پیاز و سیر باشد که با اجتناب از مشکل شما می توانید این مشکل را برطرف کنید. این مشکل حتی می تواند به دلیل عدم استفاده کافی از آب باشد. در نتیجه می توانید با نوشیدن آب بیشتر از شر خشکی دهان و بوی آن خلاص شوید. گاهی اوقات این مشکل به دلیل مشکلات دندان یا لثه ایجاد می شود. در نتیجه ، ابتدا باید ریشه مشکل را پیدا کنید.

از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید

همانطور که گفته شد ، سیگار کشیدن و الکل علائم بوی بد دهان را تشدید می کند. اگر سیگاری هستید ، باید عادت خود را که نه تنها از شر بوی بد دهان خلاص می شوید ، بلکه گام های مهمی در جهت سلامتی برداشته اید ، کنار بگذارید.

بیش از 3 وعده غذا در روز نخورید

غذای بیشتر ، تعادل pH دهان مختل می شود. در نتیجه زمان بیشتری به تغذیه باکتری ها اختصاص داده می شود و احتمال تجمع آلودگی های غذایی در کنار دندان و گوشه دهان افزایش می یابد. علاوه بر این ، بسیاری از میان وعده ها شیرین و در واقع شیرین و مطلوب برای باکتری های دهان هستند. بنابراین ، توصیه می شود از عادت داشتن تنقلات دائمی در دهان خود اجتناب کنید.

بهداشت دهان را رعایت کنید و دهان خود را با روغن نارگیل بشویید

نتایج برخی از مطالعات نشان می دهد که مسواک زدن در حفظ عطر دلپذیر بسیار مهم است. علاوه بر این ، توصیه می شود روزانه دهان خود را بعد از مسواک زدن با روغن نارگیل بشویید. روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک است. این ترکیب در برابر انگل های دهان اثر مفیدی دارد. برای انجام این کار ، پس از مسواک زدن ، یک قاشق چای خوری روغن نارگیل را به مدت 5 تا 10 دقیقه بشویید و دهان خود را بشویید. حتی اگر صبور باشید ، می توانید این روغن را به مدت 20 دقیقه در دهان خود قرار دهید و در نهایت روغن را تخلیه کنید.
سبزیجات پیدا کنید

جویدن سبزیجاتی مانند جعفری ، نعناع ، میخک ، رازیانه ، بابونه ، رزماری ، مریم گلی و حتی کادمیوم بوی بد دهان را از بین می برد.

قرص های ضد بوی بد دهان

زینک: نتایج چندین مطالعه نشان داده است که مکمل های روی ترکیبات سولفات را به گازهای بی بو تبدیل می کنند.

پروبیوتیک: به طور کلی ، استرپتوکوکوس سالیواریوس باید در دهان افراد سالم بزرگ باشد. با این حال ، برای افرادی که از بوی بد دهان رنج می برند ، سطح این باکتری پایین است و حتی برخی از آنها این باکتری را ندارند. به همین دلیل ، پروبیوتیک در از بین بردن و کاهش بوی بد دهان مثر است.


دکتر. رضا اطمینانانی می تواند با ارائه رویکردهای اساسی تغذیه و تغذیه و عادات غذایی ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه اصفهان کلیک کنید.


توصیه شده:

غذاهای پرخطر

اهمیت غذاهای سرد و گرم

6 راه برای دریافت امگا 3

گوشت بخورید یا نخوریددیدگاهتان را بنویسید